Klub Książki Focha - wybieramy lekturę na lipiec!

Lipiec, taki przyjemny, wakacyjny miesiąc - z wrodzonej przekory proponujemy więc Wam do wyboru lektury ponoszące ciśnienie. Żebyście się na zanudzili na tych wakacjach. Ciekawe, na co zagłosujecie!

W zeszłym miesiącu udało nam się wreszcie namówić jakąś Czytelniczkę, by napisała klubową recenzję. Agata świetnie sobie poradziła z zadaniem - od razu chciało się Pratchetta czytać, choć akurat w moim przypadku oznaczało to sięgnięcie do tych "starych Pratchettów" a nie po "Parę w ruch" . Wzięło mnie na sentymenty, po prostu. Mamy jednak nadzieje, że ten precedens i udany eksperyment zachęci kolejnych śmiałków - dla autorów recenzji w tym miesiącu też mamy książki papierowe (Wajraka na przykład!) oraz darmowe kody do Publio i Kinopleksu .

Na lipiec przygotowałyśmy znów selekcję pięciu książek - jak zwykle we współpracy z Publio , rzecz jasna. Zasady te same: z naszych propozycji wybieracie w głosowaniu jedną, którą następnie wspólnie sobie czytamy i recenzujemy. Albo MY, albo WY. Albo i my, i wy - zobaczymy jak nam wyjdzie tym razem. Bo też lektury wybrałyśmy kontrowersyjne: o sztuce kochania, micie urody, penisach, zygotach i innych bezeceństwach. No to już - wy decydujecie! Głosowanie trwa do: wtorku 15 lipca do godz. 12.00.

Wybierajcie!Wybierajcie! Wybierajcie! Wybierajcie!

1. Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek - Marzena Dębska, Romuald Dębski

Wywiad-rzeka z parą lekarzy ginekologów-położników ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie, którzy każdego dnia podejmują trudne decyzje dotyczące życia "nienarodzonych". Pasjonujące nawet abstrahując od głośnej afery doktora Chazana, w której profesor Dębski odegrał znacząca rolę .

2. Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki - Violetta Ozminkowska

Wisłocka była postacią skomplikowaną i kontrowersyjną - jej książka o seksie była pionierską publikacją w PRL, ale jej życie osobiste okazuje się nie mniej ciekawe. Tutaj na zachętę ciekawy wywiad z córką Wisłockiej, Krystyna Bielewicz .

3. Boskie przyrodzenie. Historia penisa - Tom Hickman

Skoro sztuka kochania - to spójrzmy na nią także z męskiego punktu widzenia, a raczej przez pryzmat kulturowej historii męskiego przyrodzenia. W końcu przecież podobno tym, co dręczy naszą płeć jest "zazdrość o penisa". Jest o co?

4. Mit urody - Naomi Wolf

Jeszcze jeden mit - tym razem ten dotyczący piękna, jego dyktatu, któremu współcześnie, chcąc nie chcąc, podlegamy. Klasyczna pozycja kanonu lektur feministycznych - idealna do dyskusji, bo kontrowersyjna i poruszająca bardzo ciekawe kwestie.

5. Autostopem przez życie - Przemysław Skokowski

A może rzucić to wszystko w cholerę i zamiast rozważań o seksie, kulturowych rolach płci i moralnych dylematach zafundować sobie podróż stopem? O tym jak to zrobić rozmawiałyśmy już z autorem - komu mało, niech sięgnie po książkę!

Wybór oczywiście jest Wasz. Czekamy!

Którą książkę czytamy w lipcu?
Więcej o: