Muzyka filmowa, od której mam ciarki

Dobry film to dla mnie taki, w którym wszystko się zgadza. Scenariusz, reżyseria, gra aktorów, scenografia i muzyka. Dziś chciałabym się skupić na tym ostatnim aspekcie, a dokładnie - na muzyce, która sprawia, że mam ciarki.

Mam kilku ulubionych twórców muzyki filmowej. Są wśród nich tacy, których kompozycji słucham od wielu lat. Są też tacy, których tylko poszczególne utwory wywarły na mnie wrażenie, ale za to wrażenie to utrzymuje się do dziś. Na szczególne wyróżnienie zasługują ci twórcy, których jedno dzieło zostało wykorzystane podczas kilku ekranizacji. Moim zdaniem, jest to rodzaj hołdu dla wybitnego dzieła. Kręcąc konkretną scenę reżyser po prostu słyszał muzykę, która ma w niej zagrać.

Są utwory, które powodują u mnie ciarki na całym ciele. Najczęściej są to ciarki grozy, gdyż słysząc dany kawałek podczas filmu WIEM, ŻE STANIE SIĘ COŚ ZŁEGO.

DZIECKO ROSEMARY

"Kołysanka" Krzysztofa Komedy jest absolutnym klasykiem na liście grozy. Mama nuci kołysankę swojemu dziecku, które płacze. Wzruszające prawda? Tyle tylko, że dziecko to jest małym szatankiem...

 

OMEN

Jerry Goldsmith siedemnaście razy był nominowany do Oscara, ale to dzięki utworowi "Ave Satani" Akademia przyznała mu główną nagrodę. No i znowu mamy utwór do filmu o małym szataniątku. Przypadek? Nie sądzę.

 

TRZY KOLORY: BIAŁY

Zbigniew Preisner wielkim kompozytorem jest. W zasadzie każdy kawałek, jaki skomponował na potrzeby filmu, jest arcydziełem. W przypadku "Damage Fatale" najbardziej niesamowite jest zakończenie. Utwór po prostu się urywa! Słuchacz ma wrażenie niespełnienia i zaczyna na nowo odtwarzać i odtwarzać tę kompozycję.

 

REQUIEM DLA SNU

O filmie Darrena Aronofskiego wspominałam już przy innej okazji. Tym razem chciałabym zwrócić waszą uwagę na kompozycje Clinta Mansella i wykonanie jej przez Kronos Quartet . Tutaj warto też wspomnieć, że utwór ten był wykorzystywany później przy promocji "Władcy Pierścieni".

 

KUCHARZ, ZŁODZIEJ, JEGO ŻONA I JEJ KOCHANEK

Peter Greeneway i jego współpraca z Michaelem Nymanem to zawsze strzał w dziesiątkę. Słuchając kompozycji Nymana odbieram ją wszystkimi zmysłami. Nadaję jej kolory, formy plastyczne i zapachy. Mogłabym ją jeść łyżkami. W momentach, w których wchodzi wokal, czuję, jak unoszę się nad ziemią.

 

SZCZĘKI

Nie jest chyba specjalnie dziwne, że John Williams został nagrodzony Oscarem za kompozycję ścieżki dźwiękowej do tego filmu. Muzyka charakteryzuje się typową "ciszą przed burzą". W sumie, to muzyka robi tutaj prawie cały film, no bo gra aktorska to już niekoniecznie. Z całą sympatią dla rekina, rzecz jasna.

 

OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE

Moim zdaniem najgorszy film Kubricka, ale warto obejrzeć go chociażby dla tej sceny w której słychać kompozycję Jocelyn Pook. Utwór "Masked Ball " ma w sobie wszystko, co powinien mieć kawałek grozy. Męski "demoniczny" głos śpiewający w jakimś niezrozumiałym języku. Może to aramejski? (oczywiście nie jest to aramejski, a rumuński). Smyczki, które słyszymy w akompaniamencie potęgują atmosferę tajemniczości, a wszystko to kojarzy mi się z diabelskimi praktykami, czarownicami, a w wersji bardziej współczesnej - z szurniętym seryjnym mordercą.

 

TRĘDOWATA

Wojciech Kilar nie mógł chyba stworzyć lepszej kompozycji na potrzeby tej produkcji. Walc jest mroczny, pełen uczuć - od miłości do nienawiści, które przeplatają się przez cały film. Ten utwór mnie po prostu wzrusza.

 

Na koniec chciałabym przedstawić dwie kompozycje, które były wykorzystywane przez różnych reżyserów. Jeden utwór, który "opowiada" kilka różnych historii.

O FORTUNA - CARL ORFF

Utwór jest interpretacją poematu Carmina Burana pod tym samym tytułem. Do tej pory "O Fortuna" można było usłyszeć w "Excalibur", "Chwała", "Polowanie na Czerwony Październik", "The Doors" i "Urodzeni mordercy" . Z listy tej nie widziałam "Chwały" , albo po prostu nie pamiętam tego filmu.

 

CWAŁ WALKIRII - RYSZARD WAGNER

Wagner był ulubionym kompozytorem Hitlera i ten wielokrotnie powtarzał, że słuchanie oper miało duży wpływ na jego życiowe wybory. No cóż, to nie jest może najlepsza reklama dla Wagnera, ale nie ma co popadać w przesadę. Kompozytor nie miał nic wspólnego z dyktatorem, a jego muzyka jak widać jest ponadczasowa. "Cwał Walkirii" na zawsze będzie mi się kojarzył z "Czasem apokalipsy" i atakiem helikopterów na wietnamską wioskę. Utwór ten był jednak wykorzystywany również w takich produkcjach jak "Jackass 3D", "Watchman. Strażnicy", "Straż Wiejska" i "Rango", z których widziałam tylko "Czas apokalipsy" i "Watchman. Strażnicy", więc mam jeszcze co nieco do nadrobienia.

 
Więcej o: