Po co poruszać tematy tabu? Współpraca Focha i National Geographic Channel/TTV

Wydawać by się mogło, o nieświęta naiwności, że w XXI wieku w europejskim kraju tematy tabu już nie istnieją. Wszystko wolno, wszystko wiadomo, granice akceptacji i zrozumienia przesunęły się tak daleko, że cudza odmienność budzi co najwyżej lekkie zdziwienie. Jednak badania dowodzą, że to nadmiar optymizmu, więc korzystamy z możliwości współpracy z National Geographic Channel i TTV, by przy okazji emisji dokumentalnej serii "TABU POLSKA" przyjrzeć się tematom, które wciąż dziwią, oburzają czy budzą lęk w naszym kraju.

"TABU POLSKA" , które zagości na antenie od 1 września, to już dziesiąta odsłona tej popularnej serii dokumentalnej, pokazującej kulturowe odmienności i dziwne, nietypowe, czasem odstręczające obyczaje i zachowania ludzi w różnych zakątkach świata: od azjatyckiej mody na modyfikacje czoła po tradycyjne rytuały inicjacyjne czy kanibalizm wśród przedstawicieli tzw. cywilizacji zachodniej. A co u nas? Jakie dziwactwa i strachy dręczą nasze społeczeństwo? Będzie więc oczywiście krwiożerczy gender i problemy tożsamości płciowej, ale też tematy takie jak tatuaże, prostytucja, upodobanie do zadawania sobie bólu, czy miłość i seks osób niepełnosprawnych.

Fot. TABU POLSKA  National Geographic Channel / TTV Fot. TABU POLSKA National Geographic Channel / TTV  Fot. TABU POLSKA National Geographic Channel / TTV Fot. TABU POLSKA National Geographic Channel / TTV

Jakie to tabu, zapytacie? Przecież sto razy o tym było - to tematy w kółko wałkowane przez media. A jednak wygląda na to, że wciąż za mało, bo jak wynika z badań przeprowadzonych w lipcu tego roku przez PBS dla National Geographic Channel i TTV tematy tabu w Polsce są dość, powiedzmy sobie, "oldschoolowe": seks (56% respondentów wskazuje seks jako temat tabu), homoseksualizm (30%), religia (24%), aborcja (14%). Wyłania się z tego obraz mentalności jak z serialu o latach 50. ubiegłego wieku. Trochę to przygnębiające.

Tematy tabu w Polsce Raport PBSTematy tabu w Polsce Raport PBS Tematy tabu w Polsce Raport PBS Tematy tabu w Polsce Raport PBS

Jeszcze bardziej przygnębiające są odpowiedzi na konkretne pytania: Czy twoim zdaniem ból może sprawiać przyjemność? Czy zaakceptowałbyś decyzję swojego dziecka/przyjaciela/partnera o zmianie płci? Czy zatrudniłbyś jako opiekunkę do dziecka osobę z tatuażami? Czy jesteś w stanie zrozumieć zachowanie polegające na jedzeniu pożywienia ze śmietników? Czy wyobrażasz sobie związek z osobą wymagającą stałej opieki? Generalnie negatywny respons na tego typu pytania dowodzi, że tematów tabu nie zabraknie nam jeszcze długo. I że lekcję zrozumienia dla inności musimy odrabiać nieustannie.

Fot. TABU POLSKA  National Geographic Channel / TTV Fot. TABU POLSKA National Geographic Channel / TTV  Fot. TABU POLSKA National Geographic Channel / TTV Fot. TABU POLSKA National Geographic Channel / TTV

Nasza fochowa redakcja postanowiła skorzystać z okazji tej współpracy i wziąć się za tematy, które nas nurtują, fascynują, ale też sprawiają jakąś trudność. Bo wcale nie jest łatwo zachowywać się naturalnie rozmawiając z osobą na wózku czy zrozumieć odmienne od naszych potrzeby seksualne albo upodobania dotyczące czegoś tak z pozoru banalnego jak dieta i sposób odżywiania. A jednak warto podjąć ten wysiłek poznania i zrozumienia cudzej rzeczywistości, która w jakimś aspekcie różni się od naszej. Warto, jeśli pozwala nam się to zbliżyć do innych ludzi bez lęku i wstydu. Bez tabu po prostu.

Kasia Nowakowska, Foch.pl

Więcej o: