Kolor ci w oko - jak podkreślić kolor tęczówki

Makijaż to w dużej mierze zabawa kolorami. Używamy ich, żeby coś zatuszować, lub coś podkreślić. W makijażu oka, bo o nim dziś mowa, kolorów używa się do podkreślania. Sprawdź, jaka barwa wydobędzie urodę twojej tęczówki.

Przy okazji omawiania analizy kolorystycznej wspomniałam o kole barw. Nie było ono niezbędne, aby wychwycić niuanse temperatur kolorów, ale jest niezbędne, jeśli mamy mówić o prawidłowych zestawieniach barw. A na tym właśnie polega malowanie oka - poza oczywiście korektą jego kształtu - na odpowiednim zestawianiu kolorów.

Koło barw - niezbędny rekwizytKoło barw - niezbędny rekwizyt Koło barw - niezbędny rekwizyt Koło barw - niezbędny rekwizyt

Przyjrzyjmy się zatem kołu - przypomina nieco pizzę podzieloną na trójkątne kawałki. W każdym trójkątnym kawałku rozłożone są barwy monochromatyczne - upraszczając każdy kawałek tworzony jest przez jeden kolor, tym jaśniejszy, im bliżej środka koła. Każdy kawałek naszej kolorowej pizzy ma dwóch sąsiadów - z prawej i lewej strony. Ci sąsiedzi, to barwy harmonizujące. Barwy harmonizujące nie tworzą zestawień kontrastowych, wręcz przeciwnie, tworzą łagodne, spokojne przejścia. Kontrastowe zestawienia tworzą natomiast barwy leżące naprzeciwko siebie, czyli barwy dopełniające. One "podbijają" się nawzajem. Możecie zrobić taki eksperyment: coś niebieskiego połóżcie na zielonym tle - powstanie przyjemne dla oka, delikatne zestawienie dwóch dość zbliżonych kolorów. A teraz połóżcie to coś na żółtym tle - niebieski kolor będzie "wychodził" z tła, będzie wręcz kłuł w oczy, będzie się wydawało, że jest bardziej niebieski, niż kiedy był położony na zielonym tle. W makijażu oka chodzi o tworzenie dokładnie takich zestawień - albo łagodnych przejść pomiędzy kolorem tęczówki a kolorem użytych do makijażu produktów, albo na wydobyciu koloru tęczówki poprzez stworzenie zestawienia kontrastowego.

 Kolorów jest dużo, wybór trudny... Kolorów jest dużo, wybór trudny...  Kolorów jest dużo, wybór trudny... Kolorów jest dużo, wybór trudny...

Wydawać by się mogło, że po uważnym przyjrzeniu się kołu barw wypunktowanie, jakie kolory makijażu  pasują do koloru oczu jest już właściwie formalnością. Ale oczywiście, tak nie jest. Kolor tęczówki bowiem nie jest jedynym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na dobór makijażu oczu. Brać pod uwagę trzeba oprawę oczu, kolor karnacji, ba, nawet strój, o porze dnia i okazji nie wspominając. Sprawę komplikuje także fakt, że mało kto ma idealnie brązowe, niebieskie oczy. No bo co to w ogóle znaczy - idealnie niebieskie czy brązowe? Każdy kolor, także kolor tęczówek ma mnóstwo odcieni - oczy brązowe mogą być w kolorze złocistego brązu, podobnie jak mogą być niemal czarne. Dodatkowo, na tęczówkach pojawiają się różnobarwne kropki, plamki i kreski... Na przykład moje oczy są błękitne, ale wokół źrenicy jest żółtawa obwódka. W zależności od koloru nałożonego na powiekę, moje oczy będą albo bardziej błękitne (jeśli nałożę żółty lub pomarańczowy cień), albo niemal zielone. Ale spokojnie, nie popadajmy także w drugą skrajność - da się przygotować dla każdego (podstawowego) koloru oczu "zestaw startowy" od którego można rozpocząć swoją przygodę z podkolorowywaniem tęczówek (czyli z makijażem oka).

Na początek trzy uniwersalne wnioski, wyciągnięte ze studiowania koła barw:

- do makijażu podkreślającego oko należy stosować kolory neutralne, barwy harmonizujące

- do makijażu uwydatniającego kolor tęczówki należy użyć barw dopełniających

- dla uzyskania dramatycznego, mocnego efektu (dramatic look ) należy zestawiać kolory jasne z ciemnymi, czyli kolor makijażu musi kontrastować z kolorem tęczówki.

Sprawdź produkty do makijażu oczu na Avanti24.pl!

Tęczówki niebieskie harmonizują z zielenią, fioletem i różem. Idealnie podkreślą je także złoto, miedź i brąz. Natomiast w roli barwy kontrastowej sprawdzi się kolor pomarańczowy (wersja podręcznikowa), a z doświadczeń wynika, ze piorunujący efekt daje także kolor żółty. Jeśli kolor tęczówek przechodzi w kolor szaroniebieski można poeksperymentować z niebieskim kolorem cieni, kredki, czy tuszu do rzęs. Zalecam jednak rozwagę, bo łatwo uzyskać efekt "rozlania" się gałek ocznych po twarzy.

Przykładowe zestawienie cieni dla niebieskookichPrzykładowe zestawienie cieni dla niebieskookich Przykładowe zestawienie cieni dla niebieskookich Przykładowe zestawienie cieni dla niebieskookich

Zielony kolor oczu pięknie podbiją kolory: czarny, mahoń i oberżyna no i czerwony - dla odważnych. Do podkreślenia tęczówki należy używać śliwkowych fioletów, można zieleni (ostrożnie, żeby nie zgasić koloru oka) no i oczywiście złota. Do stworzenia makijażu neutralnego, współgrającego z barwą tęczówki można także wykorzystać brązy, żółcienie, kolor miętowy, indygo i koralowy.

Przykładowe zestawianie cieni dla zielonookichPrzykładowe zestawianie cieni dla zielonookich Przykładowe zestawianie cieni dla zielonookich Przykładowe zestawianie cieni dla zielonookich

Dla oczu brązowych kolorami harmonizującymi będą złoty, żółty i pomarańczowy. Natomiast kolor granatowy da efektowny, wydobywający z brązowych oczu całą ich "brązowość", kontrast. Ale nie radzę obrysowywać brązowych oczu granatową "ramką" gdyż da to nieco (bardzo) karykaturalny efekt. Granat powinien być raczej akcentem kolorystycznym, niż kolorem bazowym. Brązową tęczówkę świetnie uwydatni kolor niebieski i zielony.

Przykładowe zestawienie cieni dla brązowookichPrzykładowe zestawienie cieni dla brązowookich Przykładowe zestawienie cieni dla brązowookich Przykładowe zestawienie cieni dla brązowookich

I już na koniec: pamiętajcie, kolor to nie wszystko. Zanim sięgniecie po zainspirowane tym tekstem barwy produktów określcie, czy kolor waszych oczu jest ciepły, czy zimny - i w zależności od tego stwórzcie dla siebie ciepłą lub zimną paletę pasujących barw!

P.S. Ze względu na warunki oświetleniowe, kolory które widzicie na zdjęciach różnią się od rzeczywistych, więc zestawienia należy traktować wyłącznie poglądowo.

Więcej o: