Dzień Babci, Dzień Dziadka: jak zrobić wyjątkowy prezent?

Co roku na przeróżnych rodzicielskich grupach i forach pojawiają się pytania o pomysły na prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka. Postanowiłam więc napisać o potencjale dekoratorskim drzemiącym w najmłodszych nawet dłoniach (i stópkach!) wnucząt.

Szczególnie gorliwie bowiem owe pytania zadają rodzicie dzieci w wieku od zera do trzech lat. No bo wiadomo, że starsze dzieci sobie poradzą i w miarę samodzielnie stworzą autorskie, spersonalizowane podarunki. Jeszcze starsze może nawet coś z pomocą rodziców kupią. A te najmłodsze są mało zaradne.

Po internetach krążą rozmaite rozwiązania opierające się na utrwaleniu wizerunku wnucząt: fotoksiążki, kalendarze, magnesy na lodówkę, czy odciski dłoni lub stópek zapakowane w blaszane puzdereczka... ja jednak namawiam do przygotowania upominków razem z dziećmi. Nie, nie chodzi mi o wspólne klikanie na wybrany produkt w sklepie internetowym, a o WYKONANIE prezentu dla babci lub prezentu dla dziadka.

Mała łapka w pełni zaangażowana w wykonanie laurki (Fot. www.cottonridgehomeschool.com)Mała łapka w pełni zaangażowana w wykonanie laurki (Fot. www.cottonridgehomeschool.com) Mała łapka w pełni zaangażowana w wykonanie laurki (Fot. www.cottonridgehomeschool.com) Mała łapka w pełni zaangażowana w wykonanie laurki (Fot. www.cottonridgehomeschool.com)

Po co zawracać sobie głowę robótkami ręcznymi z dzieckiem? Bo są rozwijające. Przede wszystkim dla dzieci, ale dla rodziców też. Na przykład doskonałym ćwiczeniem wyobraźni dla dorosłych jest wykombinowanie w co można zamienić odcisk dziecięcej łapki. W bałwanka, renifera, bukiet, drzewo? Kto da więcej? Oczywiście, wspólne przygotowywanie rękodzieła jest także ćwiczeniem cierpliwości. Ale o tym dziś nie rozmawiajmy.

Może i potrzeba dużo cierpliwości, ale czego się nie robi na dziadków i dzieci... (www.pixgood.com)Może i potrzeba dużo cierpliwości, ale czego się nie robi na dziadków i dzieci... (www.pixgood.com) Może i potrzeba dużo cierpliwości, ale czego się nie robi na dziadków i dzieci... (www.pixgood.com) Może i potrzeba dużo cierpliwości, ale czego się nie robi na dziadków i dzieci... (www.pixgood.com)

Na pierwszy ogień wezmę odciski dłoni oraz stópek. Odciski są fantastyczne, ponieważ może je wykonać nawet najmłodszy szkrab i nikt nie powie, że starszyzna go wyręczyła. Wystarczy rozsmarować farbkę na dłoni, najlepiej taką łatwo zmywalną, i odcisnąć na papierze. Odciski dłoni i stóp są atrakcyjne same w sobie, ale można je potraktować jako surowiec wyjściowy do rozbudowanej wersji laurki. Z odcisków dłoni może powstać serduszko, bukiet kwiatów, słońce czy zadziwiająco wiele gatunków zwierząt. Odciski dłoni można połączyć ze stópkami i poszerzyć repertuar odbijanych form.

Użyjcie wyobraźni i pomyślcie, w co można zamienić odciski dłoni? (www.babble.com)Użyjcie wyobraźni i pomyślcie, w co można zamienić odciski dłoni? (www.babble.com) Użyjcie wyobraźni i pomyślcie, w co można zamienić odciski dłoni? (www.babble.com) Użyjcie wyobraźni i pomyślcie, w co można zamienić odciski dłoni? (www.babble.com)

Odciski można wykonywać na bardziej trwałym, niż papier, materiale. Na przykład na gotowych drewnianych (lub sklejkowych) formach, które bez trudu kupicie w sklepach plastycznych. Tych naziemnych i tych internetowych. Do twórczości na drewnie lub sklejce polecam farby akrylowe. Są trwałe, mają efektowny połysk. Dodatkowo można je zabezpieczyć lakierem akrylowym. Lub bezbarwnym lakierem do paznokci - w zależności, do którego rodzaju sklepów z półproduktami jest wam po drodze.

Odciski na drewnie (www.thesuedesofa.com)Odciski na drewnie (www.thesuedesofa.com) Odciski na drewnie (www.thesuedesofa.com) Odciski na drewnie (www.thesuedesofa.com)

Jeśli nie chcecie narazić dziecięcych kończyn (oraz ich otoczenia) na mniej lub bardziej trwałe zabrudzenia, możecie wykonać odciski w samoutwardzalnych masach plastycznych lub samoutwardzalnych glinach. Masy plastyczne można dostać w rozmaitych kolorach, gliny natomiast w kolorze białym lub ceglastym. Jeśli wolicie mieć pewność, że dziecko nie nałyka chemii (pewnie powiecie, że to niemożliwe, żeby zjadło masę plastyczną, kiedy macie je na oku - a jednak), przygotujcie do odcisków zwykłą masę solną. Po wysuszeniu (w pobliżu kaloryfera lub w piekarniku) można ja także potraktować kolorowymi farbami akrylowymi i zabezpieczyć lakierem akrylowym.

Odciski w niezastąpionej masie solnej (www.hhhints.com)Odciski w niezastąpionej masie solnej (www.hhhints.com) Odciski w niezastąpionej masie solnej (www.hhhints.com) Odciski w niezastąpionej masie solnej (www.hhhints.com)

Wszystkim tym, którzy preferują sztukę użytkową proponuję przerobienie laurki na kalendarz. Wystarczy wydrukować kalendarium, przytwierdzić do laurki (najlepiej uprzednio zalaminowanej), przyczepić do niej sznureczek lub wstążkę i już można zawieszać kalendarz na ścianie.

Praktyczne zastosowanie odcisków dwóch dłoni i jednej stopy (Fot. ML)Praktyczne zastosowanie odcisków dwóch dłoni i jednej stopy (Fot. ML) Praktyczne zastosowanie odcisków dwóch dłoni i jednej stopy (Fot. ML) Praktyczne zastosowanie odcisków dwóch dłoni i jednej stopy (Fot. ML)

Oczywiście, nie mogłabym nie napisać o zastosowaniu w dekoratorstwie papierowego jednorazowego talerzyka! Otóż, widzę ogromny potencjał w talerzyku użytym jako gustowna ramka do zdjęć, którą mogą przyozdobić nawet bobasy, jeśli opuszki ich palców rodzice umoczą w farbie a następnie odcisną na talerzyku. Większe dzieci mogą pozwolić sobie na więcej artystycznej swobody i oprócz pomalowania ramki z talerzyka, mogą do niej podoklejać różne ozdoby. A na koniec wszystko przyprószyć brokacikiem, wiadomo.

Powodzenia i cierpliwości! Jeżeli macie własne patenty na prezenty dla babci i dziadka - podzielcie się w komentarzach.

Więcej o: