Zima Muminków - zabawki i gadżety nie tylko dla dzieci

Wprawdzie rok Tove Mariki Jansson już się skończył, ale nie skończyła się masowa miłość do małych trolli. A ponieważ zakładam, że wielbiciele Muminków od dawna mają w swoich zbiorach wszystkie wydania rodzinnej sagi, dziś dla odmiany chcę pokazać kilka gadżetów z tymi fińskimi bohaterami.

Muminki, trolle które podbiły świat, to dziś jedne z najbardziej znanych postaci literatury dziecięcej, ale też popkultury. Właściwie większość ludzi, małych czy dużych, zapytanych o Muminki, wie o kim mowa. To czy je wielbi, czy nie znosi, to już inna sprawa. Bo Muminki mają swoich wiernych fanów i zagorzałych przeciwników. Dzisiejszy przegląd przygotowałam zdecydowanie dla tych pierwszych, do których sama zaliczam się dopiero od kilkunastu lat. Tak, jako dziecko nie chciałam odwiedzać muminkowej doliny. Odkryłam ją dopiero, kiedy sama zostałam mamą.

Jeśli szukacie muminkowych książek - zarówno w przekładzie, jak i opracowaniach dla młodszych dzieci - znajdziecie je na końcu tekstu polecającego najlepsze w 2014 książki dla dzieci. Tymczasem zapraszam na przegląd dziecięciu prezentów jakimi możemy zrobić przyjemność pasjonatom Muminków w różnym wieku - ceny od 9 do 109 zł.

SERWETKI Z MAMUSIĄ MUMINKA

Serwetki z Muminkami (Fot. Ania Oka)Serwetki z Muminkami (Fot. Ania Oka) Serwetki z Muminkami (Fot. Ania Oka) Serwetki z Muminkami (Fot. Ania Oka)

Muminkowe serwetki wypatrzyłam jako wierna wielbicielka fartuszkowej bohaterki. Zamierzałam zostawić je sobie "na okazję" i bynajmniej nie miała to być dziecięca impreza. Ale wtedy wpadła moja mama, która jako seniorka zaczęła zajmować się decoupage i od razu musiałam paczkę rozpakować, bo dla tych co "dekupażą"podobno ważne jest ile takich muminkowych mam jest na serwecie. Donoszę, że po rozłożeniu są cztery. Mama porwała kilka serwetek, z których mają powstać pudełko na herbatę, bombki na przyszłe święta i jeszcze kilka drobiazgów.

Cena 9 zł

KREDKI Z TEMPERÓWKĄ MUMINEK

Kredki Muminek (Fot. Ania Oka)Kredki Muminek (Fot. Ania Oka) Kredki Muminek (Fot. Ania Oka) Kredki Muminek (Fot. Ania Oka)

Kredki Muminek (Fot. Ania Oka)Kredki Muminek (Fot. Ania Oka) Kredki Muminek (Fot. Ania Oka) Kredki Muminek (Fot. Ania Oka)

Drobiazg, którym możemy obdarować i przedszkolaka, i ucznia podstawówki. Myślę, że pałające miłością do Muminków gimnazjalistka czy licealistka też się ucieszą. Jest to zestaw kredek w okrągłym, metalowym piórniku plus temperówka , która również mieści się w środku. Ładny gadżet, choć nie polecałabym go dla 3-latków, bo wszystkie kredki mają jednakowy nadruk - domek Muminków - a kolory są oznaczone jedynie lakierowanym kółkiem na końcu kredki. Dla malucha to może być mylące.

Cena 24 zł

KUBECZEK MUMINKOWY I ZAPARZACZKA DO HERBATY PANNA MIGOTKA

Kubek z Włóczykijem i zaparzacz Panna Migotka (Fot. Ania Oka) Kubek z Włóczykijem i zaparzacz Panna Migotka (Fot. Ania Oka)  Kubek z Włóczykijem i zaparzacz Panna Migotka (Fot. Ania Oka) Kubek z Włóczykijem i zaparzaczka Panna Migotka (Fot. Ania Oka)

Kubek z Włóczykijem i zaparzaczka Panna Migotka (Fot. Ania Oka)Kubek z Włóczykijem i zaparzaczka Panna Migotka (Fot. Ania Oka) Kubek z Włóczykijem i zaparzaczka Panna Migotka (Fot. Ania Oka) Kubek z Włóczykijem i zaparzaczka Panna Migotka (Fot. Ania Oka)

Najbezpieczniejszym z prezentów jest oczywiście nieśmiertelny kubek. Kiedyś nawet czytałam ranking najchętniej kupowanych upominków i kubki były chyba na trzecim miejscu, wysoko, wysoko nad książkami.

Muminkowy kubek wybierałam dla mojej sześciolatki, więc zdecydowałam się na niewielki - 150 ml pojemności, z tworzywa sztucznego, koloru kości słoniowej, z wizerunkiem dziewięciu muminkowych bohaterów. Zależało mi na czymś trudnym do stłuczenia, ponieważ kubek będzie często używany w ogródku i w podróży. Mamy kubek emaliowany, piękny - kolekcja chyba jest jeszcze do zdobycia w Empiku - ale niestety szybko nagrzewa się od cieplejszego napoju. Trochę się bałam, że kubek z tworzywa będzie farbował od kawy inki i soków. Nie farbuje.

Zaparzaczki do herbaty znalazłam w czterech rodzinnych wzorach: Muminek, Mamusia Muminka, Tatuś Muminka i Panna Migotka . Sama zaparzaczka jest dobrej jakości, fińskiej firmy Muumi, a figurka ma wysokość 4 cm i jest odczepiana, więc jakby kiedyś zaparzaczka się zużyła, figurkę można przypiąć np. do breloczka. Jest ładnie zapakowana.

Cena kubka 35 zł, zaparzaczki 37 zł

PORTMONETKA Z MAŁĄ MI

Portmonetka z Małą Mi (Fot. Ania Oka)Portmonetka z Małą Mi (Fot. Ania Oka) Portmonetka z Małą Mi (Fot. Ania Oka) Portmonetka z Małą Mi (Fot. Ania Oka)

Z rankingów popularności wynika, że Mała Mi i Włóczykij to zadecydowanie najbardziej lubiane postacie ze świata fińskich trolli. Najmniejszą sympatią cieszą się: Buka, Paszczak i Ryjek. Pewnie z tego powodu w designie Mała Mi pojawia się tak często jak Muminek. Dlatego jako propozycję prezentu dla nastolatki wybrałam portmonetkę z tą małą złośnicą . Przy czym nazwa portmonetka jest trochę myląca, bo jest to raczej niewielka, płócienna kosmetyczka z nadrukiem. Jej wielkość to 15 na 15 centymetrów. Moja córka wkłada do niej drobiazgi do przedszkola, jak chusteczki, pomadkę ochronną, zapasowe spinki. Oczywiście jeśli ktoś lubi duże portmonetki, to nie widzę przeszkód, żeby używać jej zgodnie z nazwą.

Cena 39 zł

LOTTO I MEMO MUMINKOWE, WIEK 3+

Memo i lotto muminkowe (Fot. Ania Oka)Memo i lotto muminkowe (Fot. Ania Oka) Memo i lotto muminkowe (Fot. Ania Oka) Memo i lotto muminkowe (Fot. Ania Oka)

Memo i lotto muminkowe (Fot. Ania Oka)Memo i lotto muminkowe (Fot. Ania Oka) Memo i lotto muminkowe (Fot. Ania Oka) Memo i lotto muminkowe (Fot. Ania Oka)

Gry typu memo i lotto to chyba najpopularniejsze zabawki dla maluchów. Nie przez przypadek, ponieważ memo rozwija umiejętność koncentracji, pamięć i spostrzegawczość, a lotto dodatkowo umiejętność analizy i kojarzenia. Do tego zasady zabawy zna każdy, więc nawet instrukcja nie jest wymagana. Z gier muminkowych polecam dziś dwie, fińskie, z jednej serii, bo po pierwsze: samych gier z tymi bohaterami dostępnych w Polsce zbyt wiele nie ma, przeważają puzzle. A po drugie: zabawki są takiej jakości, że nie ma się do czego przyczepić. Gruba tektura, świetny nadruk, soczyste kolory. Do tego piękne pudełka w postaci kuferków z zapięciem z gumki i sznurkową rączką. Jeśli traficie na nie w sklepie, to bez zdejmowania foli możecie zobaczyć przykładowy element gry - jest dołączony do sznurka. Muminkowe memo pokazuje wszystkie postacie z doliny, a lotto jest chyba bardziej wciągające w rozgrywce z maluchem. Obie gry polecane są od lat trzech.

Cena 54 zł

PARASOLKA Z MUMINKAMI

Parasolka z rodziną Muminków (Fot. Ania Oka)Parasolka z rodziną Muminków (Fot. Ania Oka) Parasolka z rodziną Muminków (Fot. Ania Oka) Parasolka z rodziną Muminków (Fot. Ania Oka)

Kolory uniseks i ładny wzór w postaci kompletnej ilustracji - Muminki wracają przez deszczowy las do domu, nad którym świeci słońce. Producent poleca parasolkę od 3 lat. Moim zdaniem nadaje się raczej dla grupy wiekowej 4+, albo nawet 5+ jeśli dziecko jest drobne. Dla trzylatka będzie za duża. Parasolka z rodziną Muminków ma średnicę 90 cm, a jej długość od rączki do czubka to 76 cm. Przyznam, że nie zwróciłam uwagi na tę informację w sklepowym opisie i kiedy przyszła paczka byłam pozytywnie zaskoczona. Spodziewałam się parasola dla dzieci. Tymczasem jest to rozmiar "dorosły". Tym samym może być świetnym prezentem dla dziecka, dorosłych znajomych i co najważniejsze dla nastoletnich wielbicielek Muminków - kto nie kupował prezentu dla nastolatki, nie wie co to sytuacja kryzysowa.

Cena 55 zł

ZESTAW FOREMEK DO PIECZENIA

Foremki do pieczenia Muminki (Fot. Ania Oka)Foremki do pieczenia Muminki (Fot. Ania Oka) Foremki do pieczenia Muminki (Fot. Ania Oka) Foremki do pieczenia Muminki (Fot. Ania Oka)

Foremki do pieczenia Muminki (Fot. Ania Oka)Foremki do pieczenia Muminki (Fot. Ania Oka) Foremki do pieczenia Muminki (Fot. Ania Oka) Foremki do pieczenia Muminki (Fot. Ania Oka)

Zestaw muminkowych foremek to fajny prezent dla nastolatek i dorosłych. Dzieci też mogą z niego korzystać, ale tylko podczas pieczenia z opiekunami. Komplet składa się z pięciu blaszanych foremek - Muminka, Mamusi Muminka, Włóczykija, Małej Mi i Hatifnata (wysokość 7-9 cm). Do tego dołączony jest mały wałek (23 cm długości) i silikonowa mata, na której można przygotowywać ciastka, lub je piec (25x40 cm). Używam jej zarówno do przygotowania pierniczków, jak i do pieczenia - sprawdza się świetnie, bo i surowe i upieczone ciastka odchodzą od niej bez oporu i fochów. Zestaw jest w tekturowym opakowaniu, wyprodukowała go fińska firma specjalizująca się w muminkowym szaleństwie - Muumi.

Cena 99 zł

SERWIS DO HERBATKI

Serwis do herbaty Muminki (Fot. Ania Oka)Serwis do herbaty Muminki (Fot. Ania Oka) Serwis do herbaty Muminki (Fot. Ania Oka) Serwis do herbaty Muminki (Fot. Ania Oka)

Serwis do herbaty Muminki (Fot. Ania Oka)Serwis do herbaty Muminki (Fot. Ania Oka) Serwis do herbaty Muminki (Fot. Ania Oka) Serwis do herbaty Muminki (Fot. Ania Oka)

Muminkowy serwis dla lalek , to prezent, który wybrałam dla córki na szóste urodziny. Po pierwsze walizeczka: z grubego kartonu, szyta żółtą nicią, z metalową rączką i takim samym zamkiem. Na nadruku z jednej strony rodzina Muminków szykuje się do pikniku, z drugiej wiecznie wściekła Mała Mi w towarzystwie Hatifnatów kłóci się z mrówką. W środku znajdziemy 30 elementów, czyli zestaw na cztery lalki, dla każdej po talerzyku, filiżance, łyżeczce, nożu i widelcu. Oprócz tego są jeszcze mlecznik, dzbanek i cukiernica z pokrywkami. Do tego mamy materiałowy obrus (52x52cm) i cztery serwety, białe w czerwony wzór z Mamusią Muminka. Zestaw wykonany jest z porcelany, albo raczej cienkiej ceramiki w kolorze kości słoniowej z filetowym nadrukiem. Producent, firma Muumi, poleca zabawkę od trzech lat, ale wydaje mi się, że cztery to minimum przy szklanych elementach.

Cena 109 zł

PS. A pod tym linkiem znajdziecie muminkową pościel , której nie mam w naszej domowej kolekcji, ale tak mi się podoba, że odliczam tygodnie do moich urodzin. Sami zobaczcie jakie to ładne, nie tylko na muminkową zimę.

Więcej o: