"W kręgu zbrodni": klasyczny kryminał o brytyjskich agentkach wywiadu

"W kręgu zbrodni?, to nowy mini serial kryminalny emitowany na Ale Kino+. Myślę, że spotka się z miłym przyjęciem przez widzów, którzy cenią sobie klasyczny kryminał, ale z tendencją do wyłamywania się z gatunkowych schematów.

Historia zaczyna się podczas II wojny światowej, w tajnym ośrodku służb specjalnych Bletchley Park/Circus, zajmującym się łamaniem kodów. Tam poznajemy cztery kobiety, które dzięki swoim zdolnościom odkodowały bardzo ważny niemiecki szyfr i dzięki temu przyczyniły się do szybszego zakończenia wojny. Te cztery panie to Susan, Millie, Lucy i Jean, w których rolę wcielają się: dwukrotna laureatka BAFTY Anna Maxwell Martin ("Bleak House"), Sophie Rundle ("Peaky Blinders"), Rachael Stirling ("Women in Love", "Poirot", "Panna Marple") oraz Julie Graham , ("Morderstwa w Midsomer").

Po zakończeniu wojny drogi pań rozchodzą się na kilka lat. Każda z kobiet próbuje ułożyć sobie życie w powojennej rzeczywistości kraju. Susan ma męża i dzieci, Lucy również jest mężatką, Millie próbuje poukładać sobie na nowo życia, a Jean wiedzie spokojny żywot bibliotekarki. Ten nowy układ przerywa Susan, którą rola gospodyni domowej zaczyna powoli nudzić.

materiały promocyjne Ale Kino+materiały promocyjne Ale Kino+ materiały promocyjne Ale Kino+ Materiały promocyjne Ale Kino+

W Londynie dochodzi do serii morderstw młodych kobiet, a policja nie jest w stanie wykryć mordercy. Susan, słuchając i czytając medialne doniesienia na ten temat, zaczyna coraz mocniej interesować się sprawą i dostrzega w niej schemat działań sprawcy. O swoich spostrzeżeniach informuje policję, ale z racji niewystarczających dowodów zostaje zignorowana. Kobieta nie poddaje się i zwraca się z prośbą o pomoc do swoich byłych przyjaciółek. Panie, początkowo niechętne, przystają w końcu na propozycję Susan i zaczynają badać sprawę. Intryga się zagęszcza.

Nic więcej na temat fabuły nie powiem, ale opowiem wam coś innego. Pierwsza seria ma tylko trzy odcinki, a druga dwa. Mnie osobiście taki format bardzo pasuje. W przypadku seriali, które mają po kilkanaście odcinków w serii po pewnym czasie zaczynam się nudzić i bywa, że po prostu porzucam go. Tak miałam z "Żoną idealną", "C.S.I.: zagadki Nowego Jorku", (oraz Miami i Las Vegas ) czy z "Zabójczymi umysłami".

Na początku wspomniałam o łamaniu schematu gatunku. Mogę się mylić, ale nie przypominam sobie serialu, w którym mamy aż czterech detektywów amatorów i to same kobiety.

materiały promocyjne Ale Kino+materiały promocyjne Ale Kino+ materiały promocyjne Ale Kino+ materiały promocyjne Ale Kino+

Dodatkowo, nasze panie, to nie byle jakie panie, a byłe pracownice supertajnego rządowego ośrodka. I, o ile podczas II wojny światowej liczono się z nimi i z ich pracą, to po zakończeniu wojny stały się mało zauważalne. Tak, wiem jak to brzmi. Proszę jednak zwrócić uwagę, że serial dzieje się w latach 50. XX wieku, gdy kobiety nie miały takich możliwości, jakie mają obecnie. Do tego nasze bohaterki nie mogły nikomu powiedzieć, czym zajmowały się podczas wojny. Stały się zwykłymi, szarymi obywatelkami.

Susan prowadzi dom i chociaż ma kochającego męża, to nie czuje się przez niego poważnie traktowana. Mam powody przypuszczać, że kobieta jest inteligentniejsza od partnera, ale rola jaką odgrywa w życiu codziennym nie pozwala jej na rozwinięcie skrzydeł.

Lucy ma męża, który znęca się nad nią psychicznie i fizycznie i dopiero pomoc przyjaciółek wyrywa ją z toksycznego związku. Nie wiemy dokładnie, ile trwało małżeństwo Lucy, ale można przypuszczać, że gehenna z damskim bokserem ciągnęła się przez kilka lat.

Millie jest chyba najbardziej wyzwolona z całej czwórki, co nie oznacza, że jest do końca szczęśliwa. Kobieta po zakończeniu wojny zwiedzała świat, bawiła się z przyjaciółmi, ale nie ułożyła sobie życia prywatnego, czego chyba żałuje. Obecnie pracuje jako kelnerka w barze i nie widzi wielkich szans na poprawę swojego losu.

Jean, to najstarsza z całej czwórki przyjaciółek. Kobieta samotna, ale czy rozwódka, panna czy wdowa - tego nie wiemy. Podczas wojny odpowiedzialna za zbieranie danych, teraz kataloguje książki w bibliotece.

materiały promocyjne Ale Kino+materiały promocyjne Ale Kino+ materiały promocyjne Ale Kino+ materiały promocyjne Ale Kino+

To właśnie Jean w drugim sezonie stanie się prowodyrką ponownego spotkania przyjaciółek i zajęcia się kolejną niewyjaśnioną zagadką. W drugim sezonie akcja dzieje się rok po zakończeniu sprawy seryjnego mordercy. Życie prywatne i zawodowe części pań ulega zmianie, ale wewnętrzna pokusa dotarcia do prawdy na nowo burzy ich pozornie zwykłe życie...

Jak wspomniałam, mimo pewnych przełamujących schemat rozwiązań serial powinien spodobać się miłośnikom klasycznych kryminałów. Ci z was, którzy lubią "Pannę Marple", "Hercules Poirota" , lub mają słabość do "Endeavour" powinni być zadowoleni.

materiały promocyjne Ale Kino+materiały promocyjne Ale Kino+ materiały promocyjne Ale Kino+ materiały promocyjne Ale Kino+

Premierowe odcinki emitowane są na antenie Ale kino+ w środy o godz. 20:10 . W najbliższą środę widzowie będą mogli obejrzeć drugi sezon miniserialu. Dla tych z państwa, którzy nie widzieli pierwszego sezonu stacja przygotowała powtórki. Proszę się jednak nie obawiać, że skoro nie widzieliście pierwszej części, nie będziecie wiedzieć o co chodzi w drugiej. Serie są połączone tylko głównymi bohaterkami, a historie w nich opowiedziane są odrębne.

materiały promocyjne Ale Kino+materiały promocyjne Ale Kino+ materiały promocyjne Ale Kino+ materiały promocyjne Ale Kino+

Więcej o: