Słowa, których brakuje w języku polskim

Czujecie czasem, że brakuje wam słowa, które opisywałoby precyzyjnie jakiś stan, rzecz lub sytuację? Na szczęście język to żywy (s)twór i można potrzebne słowa (nomen omen!) stworzyć.

Na Znudzonej Pandzie, czyli jednym z moich ulubionych serwisów do bezowocnego spędzania czasu, znalazłam ostatnio wielce inspirujący materiał o 24 nowych słowach, które powinny trafić do słownika . Znalazły się wśród nich m.in. TEXTPECTATION - czyli nerwowe oczekiwanie na odpowiedź na naszą wiadomość tekstową, NONVERSATION - rozmowa pozbawiona sensu i znaczenia, ERRORIST - człowiek wiecznie popełniający (te same) błędy, BEDGASM - euforyczne uczucie, które towarzyszy kładzeniu się do łóżka po długim, męczącym dniu.

Źródło: Boredpanda

Wszystkie słowa bardzo ładne i chyba potrzebne - a przynajmniej odzwierciedlające dość powszechnie znane stany czy sytuacje - ale jednak osadzone w innej rzeczywistości językowej. A przecież polszczyzna to plastyczna masa, z której można sobie ulepić takich słów na pęczki. Przyznam, że zabawne, pomysłowe i odkrywcze neologizmy są jednym ze skrótów wiodących wprost do mego serca. Moi ulubieni polscy poeci byli mistrzami słowotwórstwa, więc pewnie w ten sposób ukształtowała się moja językowa wrażliwość: na tych mironiach i innnych słowiśniach . Sama, po amatorsku, niekiedy też coś sobie dosłownie uszyję na miarę: wkurwodołem już się kiedyś dzieliłam , często używam też pojęcia mankomatu - domyślcie się znaczenia.

Po tym przydługim wstępie chciałabym was zabrać na wycieczkę do SCHRONISKA DLA SŁÓW , które prowadzi niejaki belle, czyli wielce utalentowany artysta internetowy Bartek Felczak . Ideą tej strony jest gromadzenie wyrazów, które powstały przypadkowo, na przykład w wyniku literówki lub niecodziennego skojarzenia, ale warte są zachowania, bo mogłyby znaczyć COŚ. Taki widmowy słownik, mówiąc inaczej. Pozwólcie, że jako fochmistrzyni (arogancka gospodyni ) bez dalszych irytuałów (wyjątkowo denerwująca ceremonia ) przedstawię garść słów, które mnie szczególnie bawią i cieszą, a ich przydatność sami sobie oceńcie.

Fochraniacze - środki hormonalne przeciwdziałające PMS

Gburmistrz - nadęty dygnitarz

Interniet - brak dostępu do sieci

Kobieda - uboga kobieta

Maileństwo - króciutki email

Morzeł - godło Polski od morza do morza

Odwkurzacz - środek na uspokojenie

Sądziad - sędziwy człowiek mieszkający nieopodal

Szamobójca - rzeźnik

Tęschnić - usychać z tęsknoty

Wypocinek - aktywny relaks

Ale tęschnią! /Pexels.com CC0Ale tęschnią! /Pexels.com CC0 Ale tęschnią! /Pexels.com CC0 Ale tęschnią! /Pexels.com CC0

Liczę na rewanż w komentarzach - jeśli macie takie nowe i (prawie) nieużywane słowa własnej produkcji lub zasłyszane, wyszperane, znalezione - podzielcie się! A tymczasem wszystkim językoholikom polecam kilka wartych uwagi źródeł lingwistycznej inspiracji:

Ojczysty - dodaj do ulubionych

Ładne słowo na dziś (żeby ładne słowa nie wymarły jak mamuty)

Word Porn

Więcej o: