Beczka sekretów, czyli 20 rzeczy których (być może) nie wiedzieliście o piwie

Piwo to jeden z najpopularniejszych napojów alkoholowych, kojarzący się z latem, plażą i słodkim lenistwem. No i oczywiście z wieloma innymi fantastycznymi momentami. I choć pijemy je prawie wszyscy, to czy na pewno znamy wszystkie sekrety z historii piwa?

1. Krajem, w którym pije się najwięcej piwa jest Republika Czeska. Według wyliczeń przypada tam rocznie ponad... 40 galonów na głowę.

2. Najdroższym piwem świat a jest belgijskie Bon Secours Vielle. Jedna butelka kosztuje prawie cztery tysiące złotych. Tym się chyba nikt nie upije...

3. Eksperymentowanie z piwem miało wiele form. John Lubbock, angielski biolog żyjący w XVIII wieku poświęcił swoją karierę badaniu zachowań upijanych piwem mrówek .

4. Wikingowie wierzyli, że w Valhalli mieszkają gigantyczne kozy, których wymiona zapewniają nieograniczone zasoby piwa. Taką kozę rabina chcemy i my!

5. Obecnie na świecie istnieje około czterystu rodzajów piwa . Najwięcej indywidualnych marek znajdziemy w Belgii.

6. Starożytni Babilończycy mieli wyjątkowo poważny stosunek do procesu warzenia piwa. Jeśli ktoś popełnił błąd i popsuł całą partię, topili go w uwarzonym przez niego "złym" piwie.

7. Znacie to uczucie, gdy szklanka jest już prawie pusta? Podobno ma ono swoją nazwę - cenosillicafobia to strach przed pustym kuflem . Nas na szczęście nadal przerażają głównie pająki, ale kto wie...

8. Pierwszymi "zawodowymi' browarnikami były kobiety . Kryteria naboru były bardzo proste. Kandydatki musiały wykazać się wyłącznie niepospolitą urodą

9. Największy na świecie festiwal piwa, to oczywiście Oktoberfest jest. Odbywa się co roku w Monachium , zbierając ponad sześć milionów ludzi pragnących napić się tam właśnie piwa. Podobno nawet połowa uczestników to obcokrajowcy.

OktoberfestOktoberfest fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

10. W każdej chwili, 0,7% ludności świata to osoby pijane. Oznacza to, że w chwili gdy czytacie te słowa, pijanych jest 50 milionów ludzi . Co więcej twierdzi się, że większość z nich nadużyła właśnie piwa.

11. Piana jest bardzo ważną częścią piwa. Jeśli jej brakuje, wasze piwo pozostawia prawdopodobnie bardzo wiele do życzenia.

12. Piwo i marihuana mają więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Chmiel jest w tej samej rodzinie roślin co konopie indyjskie. Niedawno pojawiło się na rynku (nie, przykro nam, nie w Polsce) piwo Pinner, które w hołdzie oddanym znanej używce ma jej zapach i posmak.

13. Starożytni Egipcjanie budowali piramidy pod wpływem . Ma to związek głownie z faktem, iż byli często w piwie wynagradzani. Tym bardziej podziwiamy efekty.

14. Piwo zapobiega kamicy nerkowej . Badanie opublikowane w American Journal of Epidemiology dowodzi, że butelka piwa spożywana każdego dnia zmniejsza jej ryzyko o 40%.

15. Piwo jest także bardzo przyjazne dla kości. Jest bogate w krzem , który zwiększa zasoby wapnia i minerałów w tkance kostnej.

16. Amsterdam płaci alkoholikom w piwie . Serio. Do sprzątania ulic i innych czynności porządkowych zatrudnia się tam alkoholików. Pracownik jako wynagrodzenie otrzymuje około 10 Euro, pół paczki tytoniu i pięć piw.

17. Jak szybko opróżniacie swój kufel? Steven Petrosino z Pensylwanii wypił litr piwa w 1,3 sekundy . Ustanowił tym samym rekord wpisany do Księgi Guinessa w 1977 roku.

18. Piwo jest jednym z najstarszych napojów na świecie. Korzenie napitku sięgają ponoć neolitu .

19. Choć ciężko to sobie wyobrazić, w 1814 roku, ponad półtora miliona litrów zalało kilka ulic w Londynie po tym, jak kadzie pękły w parafii St. Giles.

20. Najmocniejszym piwem świata jest szkocki Snake Venom. Ten iście morderczy trunek ma imponującą zawartość alkoholu - 67,5%.

Uff Chyba czas na kufelek!

Agata Połajewska, Foch.pl

Więcej o: