Moda z obozu dla uchodźców - obowiązkowo z cyckiem na wierzchu

Były stylizacje na Majdan, teraz czas na uchodźczynie w chustach na głowie - szarpane przez umundurowanych mężczyzn i malowniczo rozchełstane na tle zasieków. Ale zawsze stylowe. Świat mody pozostaje czujny na bieżące sprawy i problemy!

Sesja zdjęciowa węgierskiego fotografa Norberta Baksy zatytułowana "Der Migrant" przedstawia modelkę w ekskluzywnych ciuchach w stylizacji na "uchodźczynię". Pani uwidoczniona jest na tle zasieków z drutu kolczastego, takich jak znamy z newsów o sytuacji w obozach dla uchodźców czy na zamykanych przejściach granicznych. Pani ma na głowie chustę, sugerującą jej muzułmańską tożsamość, ale dla równowagi cycki na wierzchu, bo czemu nie poszczuć cycem przy okazji. W końcu to sesja modowa, hellou.

Pani zajmuje się typowymi dla emigrantek zajęciami: a to przycupnie na kamieniu, by coś zjeść, a to jest ciągnięta brutalnie przez mężczyznę w czarnym, niby policyjnym, mundurze, a to robi sobie selfie na tle drutu kolczastego telefonem z logo Chanel.

Przez internet przetacza się jednak fala krytyki, a odbiorcy pozostali najwyraźniej ślepi i głusi na obecny, zdaniem autora, w kontrowersyjnych zdjęciach przekaz: zwrócenie uwagi na straszną sytuację uchodźców. Z niejasnych przyczyn pozostałe media milczą na ten temat, dopiero ta sesja może otworzyć nam szerzej oczy. Niektórzy mówią jednak coś o złym smaku i przypominają kultowe sceny z komedii "Zoolander", w której "genialny" projektant przekonywał modela, granego przez Bena Stillera do swej artystycznej wizji i stylizacji "na bezdomnego".

 

My jednak nie odsądzamy pana fotografa od czci i wiary, a już na pewno nie od rozumu. Po pierwsze, gdyby nie jego mocny, społecznie istotny przekaz, nikt nie zwróciłby uwagi na najważniejszy problem uchodźców - są fatalnie ubrani. Po drugie zaś imponuje nam sposób w jaki pan wylansował swoje nazwisko, trendujące obecnie na Twitterze. Możliwe nawet, że wyprzedzi swoją rodaczkę Petrę Laszlo, gwiazdę słynnego na całym świecie filmiku "Podstaw nogę uchodźcy".

Więcej o: