Nie sprzątam na święta, bo czytam książki - 11 świetnych propozycji

Zbliżają się święta. W sklepach już szał, który prowokuje cię do refleksji, że gdybyś teraz zaczęła sprzątać, kupować prezenty, mrozić farsze, ciasta i inne, to wreszcie udałoby ci się wszystko ogarnąć w terminie. Na szczęście to tylko taka myśl, bo normalnie nie sprzątasz na święta. Masz lepsze rzeczy do roboty, na przykład - czytasz jak najęta!

rys. Magda Danaj

Czytanie jak wiadomo pochłania czas. Sprzątanie i świąteczne wariactwo też. A ponieważ szczęśliwy człowiek to ten, który umie dokonywać racjonalnych wyborów, to wiadomo, że z czegoś zrezygnujesz. Może nawet zbliżysz się ze ścierką od kurzu do półki z książkami, ale tylko po to, by odkurzyć dawno nieczytaną książkę, do której akurat chcesz teraz wrócić. Zresztą, większość literackich bohaterów nie przywiązuje do porządku aż takiej wagi. A przecież literatura nie kłamie, mycie okien, to nie priorytet.

Oto lista lektur uspokajających. Takich, które z powodzeniem będą stanowiły doskonałą wymówkę dla tych twoich znajomych i rodziny, którzy wpadli w świąteczny szał i się nieszczęśliwie miotają. Jak co roku. A potem mówią, że nienawidzą świąt, że to zawracanie głowy, że "nie jedz, bo to na święta", a potem zostaje, że się narobili, a i tak po ciemku nie widać, że okna czyściutkie i że natychmiast się pobrudziło, bo wujek strasznie kruszył. Ty kochasz święta, uwielbiasz porządki, bo masz do nich zdrowy dystans. No nie? I już, po robocie.

Dobrze, a teraz lista książek - doskonałych wymówek, by nie sprzątać. Uporządkowałam ją według bałaganu u bohaterów. Niech cię inspirują.

Listę otwiera hit ostatnich tygodni "Dziewczyna z pociągu" Pauli Hawkins . Główną zaletą książki jest to, że da się na raz. To nie jest Wielka Literatura, ale nie szkodzi. Ot, thriller. Główna bohaterka, Rachel, lubi jeździć pociągiem. Przy okazji dużo pije, przeżywa załamanie nerwowe, a jej życie to raczej pasmo porażek. Wynajmuje pokoik u koleżanki, a jedyną rzecz, którą sprząta, są własne... Ok, oszczędzę. Rachel nie dba ani o siebie, ani o porządek, nie ma czasu, ponieważ rozpamiętuje to, czego nie pamięta, bo akurat była pijana. Na koniec oczywiście jakoś udaje jej się ogarnąć życiowy bałagan. Jest happy end. I tego się trzymaj, zawsze jest happy end, zwłaszcza przed świętami.

W kompleksy z powodu sprzątania na pewno nie wprawi cię seria autorstwa Leifa GW Perssona . Rzecz wydana kilka lat temu, ale z powodzeniem możesz sięgnąć. Zacznij od książki "Między tęsknotą lata a chłodem zimy". Jeśli lubisz kryminały zaangażowane politycznie, to w sam raz. Wprawdzie momentami nie aż tak wciągająca, jak pisał w recenzji na okładce Bartosz Węglarczyk, ale na pewno nie nudzi. No i najważniejsze: nikt nie przejmuje się porządkiem. Jedna z ofiar, choćby, była ewidentnym brudasem. A powiedzmy szczerze, niektórzy śledczy, to wręcz dramat. Na przykład taki Bäckström - obraz nędzy i rozpaczy. Po prostu kwestia sprzątania nie istnieje w ich życiu. Podobnie, nie zawiedziesz się biorąc każdy inny kryminał tego autora.

Nie zawstydzisz się również czytając serię Michaela Hjortha i Hansa Rosenfeldta o skomplikowanym psychologu policyjnym, Sebastianie Bergmanie - proponuję zacząć znajomość z nim od pierwszej części cyklu pod znaczącym tytułem "Ciemne sekrety" . Wprawdzie Bergman mieszka w dość luksusowym apartamencie i zapewne stać go na panią sprzątającą, to również porządkami nie zaprząta sobie głowy. Warto dodać, że z niego kawał drania, zwłaszcza gdy chodzi o relacje damsko-męskie. Typ zimnego nieszczęśnika, który się zabawia, bo nie może przeżyć straty żony i córki. Nie można mu jednak przy tym odmówić uroku. Ot, inteligentny skurczybyk z niezwykle rozwiniętym zmysłem obserwacji. Trochę taki dr House, ale pracujący w policji. Związek z nim wymaga przeczytania czterech książek, także spokojnie - przy Sebastianie się nie nasprzątasz.

Jeśli już jesteśmy w kręgu literatury kryminalnej i do tego skandynawskiej, polecam serie kolejnych trzech autorów: Läckberg , Nessera i Horsta . Trzeci literacko stanowczo najlepszy. Dwójka pierwszych - cóż, da się lubić i mogą być zamiast mycia podłóg. Prosty schemat, nie za dużo zaskoczeń, ale przyjemnie się czyta, więc relaksująco, choć minimalnie nużąco. Lekturę zawsze można przerwać na drzemkę, przecież nie na te podłogi! Co ważne, na przykład, bohaterka Läckberg, pisarka Erika Falck to kobieta, która, tak jak ty, nie uważa, by odrobina bałaganu przeszkadzała w życiu. Dziewczyna zwyczajnie nie ogarnia gromady dzieci, domu i męża. Bo i po co? W życiu dzieją się znacznie ciekawsze rzeczy niż sprzątanie. Także, polecam, choćby tylko dlatego, by utwierdzić się w tym, że nie sprzątamy na święta.

Nesser z kolei ma dwóch przemiłych bohaterów. Wrażliwego, choć czasem nieco mazgajowatego inspektora Barbarottiego oraz dość surowego Van Veeterena. Pierwszy, dopóki był singlem, nie przywiązywał aż takiej uwagi do porządku. W drugim tomie jednak wpadł ewidentnie pod pantofel i zdaje się brał czynny udział w pracach domowych. Można mu to jednak wybaczyć. Nie zawstydzi nas, tak czy inaczej. Van Veeteren pantoflarzem na pewno nie jest i woli posiedzieć z piwem w fotelu niż latać ze ścierą. Także, polecam, czytajcie ze spokojem.

Na pewno nie zawiedziecie się na książkach Jorna Liera Horsta. Właśnie ukazała się trzecia z komisarzem Wistingiem w roli głównej. Niestety, wydawca raczy nas powieściami od końca serii, ale to i tak nie przeszkadza, by zaprzyjaźnić się z bohaterem i jego córką - po prostu zacznijcie od "Poza sezonem" . Obydwoje żyją dość skromnie, nie przywiązują wagi do otaczających ich przedmiotów. Jest surowo i skandynawsko, ale na pewno nie sterylnie. Także luz. Te książki na pewno nie zmobilizują was do porządków! Przeczytałam i mam niedosyt. Z niecierpliwością czekam na kolejną. W skandynawskim półmroku i wiecznej jesieni naprawdę nikt nie dostrzeże okruchów na dywanie!

A jak jest w innych regionach Europy? Przecież nie tylko skandynawskimi kryminałami człowiek żyje. Są jeszcze brytyjskie. Niezmiennie polecam wciągające i bardzo przyjemne w lekturze książki Marthy Grimes . Autorka jest Amerykanką, ale brytyjskość oddaje idealnie. W serii o Richardzie Jury'm jest więc elegancko i z właściwym akcentem. Są polowania, służący, urocze nadmorskie miasteczka, stare klimatyczne puby, ciemne piwo, popołudniowa herbata, mgła i deszcz. A co najważniejsze, Jury nie jest przeelegantowanym gogusiem. To naprawdę porządny, skromny facet o dobrym sercu. Nie sprząta u siebie za dużo. Bo i po co?

Miękkie serce, choć twarde oblicze, ma też Cormoran Strike, bohater "Wołania kukułki" i "Jedwabnika" autorstwa pani Rowling. Szału nie ma, pierwsza, "Kukułka" była lepsza, "Jedwabnik" się dłuży i jest przekombinowany, ale jeśli szukasz usprawiedliwienia, że nie sprzątasz, weź. To już nie nowość, więc jak nie czytałaś, nadrobisz. Bohater stanowczo nie wierzy w porządek. Mieszka w biurze, myje się raz na kilka dni, więc sobie wyobraź, jak to u niego wygląda. U ciebie jest czyściej, chociaż kurzu nie ścierasz za często.

Odstawmy kryminały. Niech będzie coś z innej półki. Doskonałe usprawiedliwienie da wam Jaume Cabré . Jego książek nie można przerywać w trakcie czytania, to wymagająca skupienia literatura. Autor komplikuje narrację, każe nam się domyślać, z którym bohaterem jesteśmy, którego myśli i czyny widzimy. Każda jego powieść zostawia nas w stanie tzw. niedosytu. Trudno z tych książek wyjść, trudno zacząć kolejne. I o to chodzi, zaczniesz np. "Wyznaję" , to szybko nie skończysz, a o sprzątaniu w międzyczasie na pewno nie będzie mowy. I spokojnie, żaden z bohaterów Cabré cię nie zawstydzi. Na pewno nie Adrian, dla którego książki to jedyne liczące się w domu meble. Dla ciebie też, prawda?

Natomiast, jeśli jesteś podatna na wpływy literackie, nie czytaj pod żadnym pozorem "Za ścianą" Sary Waters . Ok, czyta się świetnie, lekko, przyjemnie, ale bohaterka - Frances, jest tak obowiązkową pedantką, że to aż niezdrowo. Mogłoby ci się udzielić, a przecież jest jeszcze tyle innych książek do przeczytania!

Powyższy wybór był czysto subiektywny. Po prostu akurat usiadłam przy tej półce i czytam, bo nie sprzątam na święta!

Agnieszka Durska, Foch.pl

KONKURS

Nie sprzątaj na Święta, czytaj e-booki. Książki dostępne na publio.pl >>