10 sposobów na pozytywne myślenie, czyli co warto zmienić w nadchodzącym roku

Pozytywne myślenie to nie ułuda, że świat jest lepszy niż jest. Nie jest to także sposób na to, że nagle będzie się pięknym, sławnym i bogatym. Ale można dzięki niemu sprawić, że poczujesz się szczęśliwsza i spełniona.

Nie osiądziesz jednak wcale na laurach z tego powodu. Małe szanse też, że nagle odrealnisz się i trafisz do krainy jednorożców. Raczej zyskasz ogromną wewnętrzną siłę, żeby realizować marzenia i realistycznie patrzeć na świat. W naszej kulturze pozytywne myślenie jest mylone z byciem niepoważnym , wręcz głupkowatym, tymczasem pedagodzy na całym świecie zwracają uwagę na potrzebę uczenia pozytywnego myślenia od najmłodszych lat. Zamiast później odwracać skutki negatywnego postrzegania świata, lepiej od razu uczyć patrzeć pozytywnie. Bo wtedy są dużo większe szanse, że dojdzie się do obranego celu, a - co istotne - nauka nowych rzeczy przychodzi z łatwością. Bez wiecznego pytania: "A czy to warto?", "Po co?".

Proponuję jako podstawę postanowień noworocznych przyjąć naukę pozytywnego myślenia. Wtedy szanse na realizację choćby i połowy z nich są o wiele większe! A niektóre wyjdą całkiem niechcący. Oto 10 sposobów, które mogą pomóc w osiągnięciu pozytywnego myślenia:

1. Nie porównuj się. Co prawda niektórzy mają gorzej, ale inni mają lepiej. Nic tak nie niszczy jak zawiść, więc jej unikaj. Radość można czerpać z tak banalnych i małych rzeczy, że analizowanie tego, czy ktoś ma czegoś więcej (pieniędzy, talentu, miłości, fanów), czy mniej - jest stratą czasu. Chora rywalizacja jest wyniszczająca i lepiej skupić się na własnym rozwoju niż na tym, które miejsce w rankingu uda się osiągnąć. Możesz wybrać jeden pozytywny wzorzec, do którego aspirujesz, ale raczej traktuj to jak drogowskaz niż jak wzorzec z Sevres.

Czy to serio takie ważne, że ktoś był lepszy tym razem? / fot. pexels.com CC0Czy to serio takie ważne, że ktoś był lepszy tym razem? / fot. pexels.com CC0 Czy to serio takie ważne, że ktoś był lepszy tym razem? / fot. pexels.com CC0 Czy to serio takie ważne, że ktoś był lepszy tym razem? / fot. pexels.com CC0

2. Odpuść, czyli porzuć perfekcjonizm. Wystarczająco dobry - to znacznie lepszy niż sfrustrowany. Oceń, na co musisz poświęcić swój czas, a co możesz odpuścić. Nikt nie jest najlepszy we wszystkim. Einstein miał siedem identycznych zestawów ubrań, żeby nie marnować czasu na takie banały jak dobieranie koszuli do kamizelki . Powiedz sobie jasno, jakie są twoje priorytety i im daj pierwszeństwo w każdej sytuacji. Być może za to odpuścisz lakier na paznokciach , porządek w szafie lub szarlotkę w niedzielę. Świat się nie zawali.

3. Akceptuj zamiast oceniać. Pamiętaj, że każdy jest omylny i ma gorsze dni. Raz na zawsze zapamiętaj, że ludzie są różni i na tym polega ich uroda. Nie każdy chwyci twoje myśli w lot, nie każdy musi ładnie wyglądać, nie każdy podzieli twoje poglądy. Gdyby wszyscy byli identyczni, nie byłoby postępu, nie byłoby sztuki, plotek, fochów i uniesień. Dzięki temu przestaniesz się irytować i będziesz mógł skupić się na swoich celach.

4. Módl się, medytuj, rozmyślaj. Czyli krótko mówiąc odpływaj w inny wymiar. Naucz się wyciszać, choćby na pięć minut dziennie. Jeżeli przy okazji chcesz odprężyć wzrok, patrz w dal - najlepiej na zieleń. Wprowadzanie się w trans niweluje stres i reguluje metabolizm. Ale wymaga ćwiczeń i wbrew pozorom nie jest łatwe. W ten sposób można porzucić urazy i zacząć myśleć od nowa. Pomocna jest joga, bieganie lub pływanie, a także wykonywanie powtarzalnych czynności - zmywanie, nawlekanie koralików, haftowanie. Taka tabula rasa emocji.

Joga pomaga. A joga w plenerze - fiu fiu! / fot. pexels.com CC0Joga pomaga. A joga w plenerze - fiu fiu! / fot. pexels.com CC0 Joga pomaga. A joga w plenerze - fiu fiu! / fot. pexels.com CC0 Joga pomaga. A joga w plenerze - fiu fiu! / fot. pexels.com CC0

5. Uśmiechaj się do ludzi. W ogóle dużo się śmiej. Niepowodzenia obracaj w żart, choć ich nie bagatelizuj. Czasem używaj sarkazmu. Poczucie humoru, nawet w najgorszych momentach życia jest pomocne. Na początku będziesz zauważać głównie dziwne spojrzenia, a potem będziesz zauważać odwzajemnione uśmiechy. Dużo łatwiej myśleć pozytywnie, kiedy w koło siebie spotykasz pozytywnych ludzi, nawet nieznajomych.

6. Niech ci najbliżsi będą ci życzliwi. Taki banał z każdego podręcznika, często też brzmi "otaczaj się tylko dobrymi ludźmi". Nie jest to wcale łatwe, żeby każdy z twojego otoczenia był życzliwy, bo ludzie są różni. Dlatego staraj się dopuszczać najbliżej siebie ludzi, którzy są ci przychylni, a tych wszystkich niezbyt przychylnych trzymaj na dystans. Nie chodzi jednak o zbieranie grona pochlebców, a raczej o takich, którzy wyzbyli się zawiści. Ufaj ludziom szczerym, którzy potrafią podać ci racjonalne argumenty. Ich ocena będzie dla ciebie pomocna, a nie odczujesz jej jako personalnego ataku.

7. Bierz odpowiedzialność za własne czyny. Zamiast być ofiarą (losu, szantażu, szefowej) bądź skoncentrowany na konsekwencjach własnych działań. Nawet jeśli coś pójdzie nie po twojej myśli, nie obwiniaj świata, tylko obiektywnie oceń sytuację. Zobacz czy wina jest w tobie, czy może na zewnątrz. Jeżeli w tobie - masz szansę to poprawić. Jeżeli poza tobą - odpowiedzialność też jest poza tobą. W przypadku, kiedy wszystko jest idealnie, zasługujesz na nagrodę, a nagroda zawsze cieszy.

8. Pomagaj komuś (jednorazowo lub ciągle). W pomocy potrzebującym jest tak dużo dobra, że ono samoistnie przejmuje kontrolę nad negatywnymi myślami. Działanie jest ważniejsze niż wizualizowanie, jak to mogłoby być wspaniale, gdyby świat był dobry. Daje także dużo satysfakcji, bo często dostajemy namacalny dowód swojej pomocy - słowo "dziękuję", uśmiech, merdanie ogonem.

Fafik jest ci wdzięczny! / fot. pexels.comFafik jest ci wdzięczny! / fot. pexels.com Fafik jest ci wdzięczny! / fot. pexels.com Fafik jest ci wdzięczny! / fot. pexels.com

9. Znajdź w swoim życiu jeden najistotniejszy powód, dla którego warto żyć. To nie musi być nic wielkiego, ale oczywiście może. Sens może mieć praca, sztuka, rodzina, sport, pomoc sąsiadowi albo najwspanialsza pasja świata, choćby to było wyszukiwanie cytatów o kangurach. I czuj się wdzięczny za małe i duże rzeczy, a wtedy łatwiej będzie ci docenić to, co masz.

10. Czytaj dobre książki, oglądaj dobre filmy. Nie chodzi tylko o te z pozytywnym zakończeniem, choć one też są krzepiące. Mam raczej na myśli obcowanie z poruszającą sztuką, w której można odnaleźć pozytywną wizję świata. Chęć dążenia do dobra w tym, co człowiek sobie postanowił robić w życiu (np. "Moja walka" Karla Ove Knausgarda), radość z codzienności (np. twórczość Bohumila Hrabala), odnajdywanie w życiu jego dobrej strony ("Forrest Gump", "Nietykalni", "Choć czas nas goni" ) - to wszystko pozwoli ci spojrzeć na jasną stronę życia.

Jak każda lista "złotych rad" i ta jest subiektywna, bo czasem wystarczy spełnić tylko jeden z tych punktów, żeby osiągnąć pozytywny efekt: pogodzić się z życiem, schudnąć, zacząć nowe życie, zmienić pracę, znaleźć pasję, osiągnąć mistrzostwo, przestać pić (co jeszcze wpisuje się na noworoczne listy?).

A na was co działa najbardziej motywująco?

Więcej o: