Kompleks Kopciuszka? Syndrom Roszpunki? 5 przypadłości tylko na pozór jak z bajki!
Jakiś czas temu w jednym z zagranicznych serwisów pojawił się ciekawy i sympatyczny tekst o 5 zespołach zaburzeń psychicznych, które noszą nazwę po bohaterach z bajek Disneya . Cóż... Disney by tego nie wymyślił. Owszem, często bohaterowie pojawiający się w kreskówkach firmowanych logiem tej wytwórni pomagali spopularyzować pewne imiona. Zazwyczaj jednak - zarówno nazwa samego zespołu chorobowego, jak i postaci, której swą nazwę zawdzięcza - są starsze.
Syndrom Piotrusia Pana
Choć nie ma go na oficjalnej liście WHO, syndrom ten dotyka wielu mężczyzn, choć może powinnam napisać - chłopców. Dlaczego? To chyba oczywiste - choć metrykalnie mogą osiągać wiek wczesnoemerytalny - dotknięci kompleksem Piotrusia Pana nie chcą zaakceptować własnego dorastania. To nie tylko wieczni marzyciele niezdolni do budowania trwałych relacji, ale przede wszystkim egoiści obdarzeni eskapistyczną naturą nieustannie unikający podejmowania odpowiedzialności.
Postać Piotrusia Pana spopularyzował disneyowski film animowany z 1953 roku, jednak rodowód bohatera sięga roku 1902, kiedy to dramaturg James Matthew Barrie przygotował zbiory historyjek, które po dwóch latach zaadaptował na sztukę. W 1911 roku scenariusz przedstawienia Barrie przekuł w powieść młodzieżową, która z czasem doczekała się licznych interpretacji i adaptacji. Tytułowy Piotruś Pan , to - jak pewnie wszyscy dobrze wiecie - chłopiec, który nigdy nie dorósł. Badacze i biografowie twierdzą, że inspiracją do stworzenia takiej postaci był starszy brat J.M. Barriego, który nie mógł dorosnąć, bo zginął tragicznie w wieku 13 lat.
Piotruś Pan Disney
Piotruś "jestem za młody na ponoszenie odpowiedzialności" Pan
Ponoć postawa matki pisarza, sposób, w jaki radziła sobie z traumą po utracie ukochanego dziecka, miały silny wpływ na wizje literacką. Otóż pani Ogilvy znajdowała pocieszenie w przekonaniu, że syn umierając jako chłopiec pozostał chłopcem na zawsze.
Syndrom Bambi
Przyznajcie się, o ile o poprzedniej przypadłości słyszeliście pewnie nie raz, to o syndromie Bambi już niekoniecznie. Osoby prezentujące tę postawą życiową w sposób dość infantylny rozumieją naturę. Właściwie to wcale jej nie rozumieją. Uważają, że wszystko, co dzieje się naturalnie jest piękne, dobre, sprawiedliwe i pozbawione negatywnych cech.
Świat przyrody jest taaaaaaaaaaaaaaaaaki słodziasny Świat przyrody jest taaaaaaaaaaaaaaaaaki słodziasny
Świat przyrody jest taaaaaaaaaaaaaaaaaki słodziasny
Nazwę zawdzięczamy wydanej w 1923 roku książce Felixa Saltena , bez której Disney nie stworzyłby pełnometrażowej kreskówki opowiadającej o losach arcysłodziastego jelonka, którym opiekuje się miluchny króliś i puchaty skunksik.
Zespół Roszpunki
Historię długowłosego dziewczęcia uwięzionego w wysokiej wieży spisali niezastąpieni bracia Grimm. Zespół Roszpunki jest jednak znacznie bardziej przerażającą przypadłością, niż niektóre opowieści utrwalane przez niemieckich pisarzy. Jego objawem jest niedrożność jelit, a przyczyną - trichofagia, czyli jedzenie własnych włosów.
Roszpunko, proszę się przestać bawić jedzeniem! Roszpunko, proszę się przestać bawić jedzeniem!
Roszpunko, proszę się przestać bawić jedzeniem!
Zespół Roszpunki wiąże się z pojawieniem się w brzuchu pacjentki (bądź pacjenta) bezoaru - twardej kulki włosów,której ogon sięgać może nie tylko jelita cienkiego, ale i grubego. Choć cały ten zespół zachowań jest raczej mało popularny (+/-15 opisanych przypadków), 11 lat temu zdiagnozowano tę przypadłość u trzynastoletniej dziewczynki z Polski.
Kompleks Kopciuszka
Baśń o biednej dziewczynie, której nieszczęsny żywot w roli służącej zostaje odmieniony, ma ponad 700 wersji, a jej korzenie sięgają starożytności. O kompleksie Kopciuszka natomiast mówimy, gdy kobiety deprecjonują swą pozycję społeczną uznając, że są zależne od mężczyzn (a właściwie, że bez mężczyzny u boku są niczym) zarówno emocjonalnie, jak i finansowo.
Biedulka Kopciuszek i jej zbawca Książę z Bajki Biedulka Kopciuszek i jej zbawca Książę z Bajki
Biedulka Kopciuszek i jej zbawca Książę z Bajki
Na ten zespół zachowań składa się też potrzeba odnalezienia "księcia z bajki", który "wjedzie cały na biało" i ocali naszą bidulkę.
Zespół Alicji w Krainie Czarów
Jedna z najbardziej psychodelicznych opowieści dzieciństwa została uhonorowana własnym syndromem. Opowieść o małej dziewczynce, która wielokrotnie zmieniała wygląd idealnie pasuje do opisu zaburzenie psychosensorycznego nazwanego na cześć bohaterki Lewisa Carrolla .
Ale odlot... Też widzicie te twarzokwiaty? Zespół Alicji w Krainie Czarów Ale odlot... Też widzicie te twarzokwiaty? Zespół Alicji w Krainie Czarów
Ale odlot... Też widzicie te twarzokwiaty? Zespół Alicji w Krainie Czarów
Pierwszych siedem osób z syndromem Alicji opisał 1952 roku Todd Lippman , każda z nich cierpiała na urojenia i halucynacje połączone z silną migreną. Jednym pacjentom zdawało się, że są znacznie wyżsi, innym przewidziało się, że ich nogi są gigantyczne.
Niezależnie od tego jak bajkowe mają konotacje powyższe przypadłości i zespoły zachowań - nikomu z was nie życzę doświadczania jakiegokolwiek z nich.
-
Cleo od lat nosi doczepy na głowie i mocny makijaż. A jak wygląda bez? Fani: "Boże"
-
"Dawid Podsiadło powiedział, że stanie w kolejce po mój autograf". O pani Monice mówi cała Warszawa
-
Czego pragnie ośmiolatek w Dniu Dziecka? "Mamo, popatrz na mnie" SPONSOR: TOYOTA
-
Do niedawna znienawidzone i obciachowe. Dziś te sandały to hit. Spójrzcie na Rozenek
-
Ekologiczny oprysk na cebulę? Zrobisz go na dwa sposoby
- Co widzisz na obrazku jako pierwsze? Odpowiedź wiele o tobie mówi
- Pełniejsze usta w kilka chwil? Wystarczą trzy produkty. Efekt lepszy niż botoks!
- Co jeść, żeby szybciej schudnąć? Wystarczy "20 gramów" składnika
- Na weselu wydarzył się wypadek, jednak pan młody uratował sytuację. "Niesamowity mężczyzna"
- Wakacyjna miłość czeka na 3 znaki zodiaku. Kogo spotka gorący romans?