Kompleks Kopciuszka? Syndrom Roszpunki? 5 przypadłości tylko na pozór jak z bajki!

Choć ich nazwy są niekiedy urocze i brzmią niegroźnie, same przypadłości bywają niebezpieczne tak dla pacjenta, jak i osób z jego otoczenia. Oto pięć zespołów zachowań, których nazwy inspirowane są imionami bajkowych bohaterów.

Jakiś czas temu w jednym z zagranicznych serwisów pojawił się ciekawy i sympatyczny tekst o 5 zespołach zaburzeń psychicznych, które noszą nazwę po bohaterach z bajek Disneya . Cóż... Disney by tego nie wymyślił. Owszem, często bohaterowie pojawiający się w kreskówkach firmowanych logiem tej wytwórni pomagali spopularyzować pewne imiona. Zazwyczaj jednak - zarówno nazwa samego zespołu chorobowego, jak i postaci, której swą nazwę zawdzięcza - są starsze.

Syndrom Piotrusia Pana

Choć nie ma go na oficjalnej liście WHO, syndrom ten dotyka wielu mężczyzn, choć może powinnam napisać - chłopców. Dlaczego? To chyba oczywiste - choć metrykalnie mogą osiągać wiek wczesnoemerytalny - dotknięci kompleksem Piotrusia Pana nie chcą zaakceptować własnego dorastania. To nie tylko wieczni marzyciele niezdolni do budowania trwałych relacji, ale przede wszystkim egoiści obdarzeni eskapistyczną naturą nieustannie unikający podejmowania odpowiedzialności.

Postać Piotrusia Pana spopularyzował disneyowski film animowany z 1953 roku, jednak rodowód bohatera sięga roku 1902, kiedy to dramaturg James Matthew Barrie przygotował zbiory historyjek, które po dwóch latach zaadaptował na sztukę. W 1911 roku scenariusz przedstawienia Barrie przekuł w powieść młodzieżową, która z czasem doczekała się licznych interpretacji i adaptacji. Tytułowy Piotruś Pan , to - jak pewnie wszyscy dobrze wiecie - chłopiec, który nigdy nie dorósł. Badacze i biografowie twierdzą, że inspiracją do stworzenia takiej postaci był starszy brat J.M. Barriego, który nie mógł dorosnąć, bo zginął tragicznie w wieku 13 lat.

Piotruś PanPiotruś Pan Disney Piotruś "jestem za młody na ponoszenie odpowiedzialności" Pan

Ponoć postawa matki pisarza, sposób, w jaki radziła sobie z traumą po utracie ukochanego dziecka, miały silny wpływ na wizje literacką. Otóż pani Ogilvy znajdowała pocieszenie w przekonaniu, że syn umierając jako chłopiec pozostał chłopcem na zawsze.

Syndrom Bambi

Przyznajcie się, o ile o poprzedniej przypadłości słyszeliście pewnie nie raz, to o syndromie Bambi już niekoniecznie. Osoby prezentujące tę postawą życiową w sposób dość infantylny rozumieją naturę. Właściwie to wcale jej nie rozumieją. Uważają, że wszystko, co dzieje się naturalnie jest piękne, dobre, sprawiedliwe i pozbawione negatywnych cech.

Świat przyrody jest taaaaaaaaaaaaaaaaaki słodziasnyŚwiat przyrody jest taaaaaaaaaaaaaaaaaki słodziasny Świat przyrody jest taaaaaaaaaaaaaaaaaki słodziasny Świat przyrody jest taaaaaaaaaaaaaaaaaki słodziasny

Nazwę zawdzięczamy wydanej w 1923 roku książce Felixa Saltena , bez której Disney nie stworzyłby pełnometrażowej kreskówki opowiadającej o losach arcysłodziastego jelonka, którym opiekuje się miluchny króliś i puchaty skunksik.

Zespół Roszpunki

Historię długowłosego dziewczęcia uwięzionego w wysokiej wieży spisali niezastąpieni bracia Grimm. Zespół Roszpunki jest jednak znacznie bardziej przerażającą przypadłością, niż niektóre opowieści utrwalane przez niemieckich pisarzy. Jego objawem jest niedrożność jelit, a przyczyną - trichofagia, czyli jedzenie własnych włosów.

Roszpunko, proszę się przestać bawić jedzeniem!Roszpunko, proszę się przestać bawić jedzeniem! Roszpunko, proszę się przestać bawić jedzeniem! Roszpunko, proszę się przestać bawić jedzeniem!

Zespół Roszpunki wiąże się z pojawieniem się w brzuchu pacjentki (bądź pacjenta) bezoaru - twardej kulki włosów,której ogon sięgać może nie tylko jelita cienkiego, ale i grubego. Choć cały ten zespół zachowań jest raczej mało popularny (+/-15 opisanych przypadków), 11 lat temu zdiagnozowano tę przypadłość u trzynastoletniej dziewczynki z Polski.

Kompleks Kopciuszka

Baśń o biednej dziewczynie, której nieszczęsny żywot w roli służącej zostaje odmieniony, ma ponad 700 wersji, a jej korzenie sięgają starożytności. O kompleksie Kopciuszka natomiast mówimy, gdy kobiety deprecjonują swą pozycję społeczną uznając, że są zależne od mężczyzn (a właściwie, że bez mężczyzny u boku są niczym) zarówno emocjonalnie, jak i finansowo.

Biedulka Kopciuszek i jej zbawca Książę z BajkiBiedulka Kopciuszek i jej zbawca Książę z Bajki Biedulka Kopciuszek i jej zbawca Książę z Bajki Biedulka Kopciuszek i jej zbawca Książę z Bajki

Na ten zespół zachowań składa się też potrzeba odnalezienia "księcia z bajki", który "wjedzie cały na biało" i ocali naszą bidulkę.

Zespół Alicji w Krainie Czarów

Jedna z najbardziej psychodelicznych opowieści dzieciństwa została uhonorowana własnym syndromem. Opowieść o małej dziewczynce, która wielokrotnie zmieniała wygląd idealnie pasuje do opisu zaburzenie psychosensorycznego nazwanego na cześć bohaterki Lewisa Carrolla .

Ale odlot... Też widzicie te twarzokwiaty? Zespół Alicji w Krainie CzarówAle odlot... Też widzicie te twarzokwiaty? Zespół Alicji w Krainie Czarów Ale odlot... Też widzicie te twarzokwiaty? Zespół Alicji w Krainie Czarów Ale odlot... Też widzicie te twarzokwiaty? Zespół Alicji w Krainie Czarów

Pierwszych siedem osób z syndromem Alicji opisał 1952 roku Todd Lippman , każda z nich cierpiała na urojenia i halucynacje połączone z silną migreną. Jednym pacjentom zdawało się, że są znacznie wyżsi, innym przewidziało się, że ich nogi są gigantyczne.

Niezależnie od tego jak bajkowe mają konotacje powyższe przypadłości i zespoły zachowań - nikomu z was nie życzę doświadczania jakiegokolwiek z nich.

Więcej o: