Rajdy samochodowe - to nie jest rozrywka tylko dla bogatych. Wystarczy kochać swoje auto miłością prawdziwą

Rajdy samochodowe - brzmi groźnie i sugeruje, że to droga rozrywka. Tymczasem można brać w nich udział bez względu na wiek, staż za kierownicą, moc silnika i markę samochodu. Przekonał mnie o tym Rajd Pań.

Samochody - duże, małe, stare, nowe, piękne i te mniej piękne oraz dziewczyny, kobiety, panie - ze swoimi facetami, przyjaciółkami, mężami, dziećmi, psami - 70 załóg stanęło 13 marca do rywalizacji w Rajdzie Pań 2016 organizowanym przez Automobilklub Polska na Lotnisku na warszawskim Bemowie.

Jako kobieta od zawsze zakochana w samochodach zachwyciłam się ideą takiej motoryzacyjnej imprezy dla dziewczyn. Ale i sama idea rajdu podbiła moje serce. To naprawdę jedno z niewielu miejsc dla miłośników i zapaleńców, którzy swoje auta kochają miłością prawdziwą . Mogą się pochwalić swoimi wypieszczonymi maluchami, zabytkowymi cackami, czy wyścigowymi potworami (które nawiasem mówiąc nie gwarantują wcale ani wygranej, ani nawet dobrego wyniku), pogadać, wymienić się uwagami, doświadczeniami - z uśmiechem i na luzie, których na co dzień na ulicach nie uświadczysz.

Auta, jakich próżno szukać na warszawskich ulicach i wspaniała atmosfera.Auta, jakich próżno szukać na warszawskich ulicach i wspaniała atmosfera. Olga Sobkowicz Olga Sobkowicz

Szefami i organizatorami imprezy są Piotr Miszczak i Konrad Lehr . Jak mówią, zorganizowali się dwa lata temu po to, by wskrzesić tradycję rajdów nawigacyjno-turystycznych w Warszawie oraz by zintegrować środowisko stołecznych miłośników takich właśnie imprez. W ubiegłym roku wystartowało 25 samochodów teraz niemal trzy razy więcej, a tendencje są rozwojowe.

Podczas rajdu należało wykazać się orientacją w terenie podczas dwóch odcinków nawigacyjno-turystycznych w okolicach Puszczy Kampinoskiej (na trasie Bemowo-Truskaw-Bemowo - ok. 55 km), techniką prowadzenia auta w czasie aż czterech konkurencji sportowych (jazdy na czas po autodromie) oraz poczuciem humoru w czasie innych bardziej rozrywkowych konkurencji np. próby dopasowania nakrętki do podanej śrubki.

Zadania sportowe odbywały się na autodromie - marzenie każdego kierowcy.Zadania sportowe odbywały się na autodromie - marzenie każdego kierowcy. Olga Sobkowicz fot. Olga Sobkowicz

Na moje pytanie, kto może brać udział w rajdzie usłyszałam stanowczą odpowiedź, że każdy - bez względu na wiek, staż za kierownicą, czy moc silnika posiadanego samochodu. Liczy się zapał, luz i chęci - zabawy, doskonalenia swoich umiejętności, poznania fajnych miejsc w okolicy (organizatorzy rokrocznie wybierają inną ciekawą trasę, też po to, by pokazać piękne a niekoniecznie dobrze znane miejsca w okolicach miasta). I tak wiele osób bierze udział rzeczywiście z potrzeby rywalizacji i autentycznego wkręcenia się w temat (impreza jest wpisana do kalendarza rajdów Turystycznego Pucharu Polski), inni po to, by ciekawie i inaczej spędzić wolny czas a jeszcze inni, żeby w ogóle zobaczyć co to i jak to wygląda. Przed każdą imprezą organizowane są szkolenia z nawigacji i wszyscy podkreślają, że warto na nich być - bardzo ułatwia to poruszanie się w terenie wg planów dostarczonych na starcie.

Uczestniczka rajdu Agnieszka (jechała przecudnym żółtym SAAB-em cabrio) z mężem i dwiema córeczkami tak podsumowała swoje wrażenia:

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z profesjonalizmu i z cierpliwości organizatorów, którzy z uśmiechem odpowiadali na te same pytania wszystkim załogom. Fajne było to, że z jednej strony była to rywalizacja, z drugiej strony, na luzie i bez napinki."

Obok maluchów na starcie stanęły prawdziwe wyścigowe potwory.Obok maluchów na starcie stanęły prawdziwe wyścigowe potwory. Olga Sobkowicz fot. Olga Sobkowicz

Piotr Miszczak dodaje, że na tzw. pomiarach czasu, w miejscach, gdzie kierowcy dostawali dodatkowe zadania i zagadki integracja była tak silna, że rozwiązywali je często wspólnie z innymi załogami.

Warto także podkreślić, że impreza organizowana jest społecznie, a wpisowe (ok. 35 zł) jest jednym z najniższych w kraju i w całości przeznaczone na nagrody, poczęstunek (chleb ze smalcem, ogórki, kawa, herbata) i materiały dla uczestników.

Podjęłam decyzję, że nieodwołalnie startuję w kolejnym Rajdzie Pań. Inni chętni mogą zrobić to wcześniej - sezon rajdów dopiero się rozpoczął. Na stronie Automobilklubu Polska i w mediach społecznościowych są aktualne kalendarze i informacje dla chętnych - polecam gorąco!

Zobacz wideo
Więcej o: