Oręż do walki z rasizmem masz w zasięgu ręki. To Facebook

Od miesięcy obserwuję działalność Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Ośrodek to prywatna inicjatywa ludzi, którzy pracują nad tym, żeby Polska była miejscem, w którym agresywne zachowania nie będą tolerowane. Powinniśmy wszyscy postępować podobnie.

Działania Ośrodka przynoszą pozytywne rezultaty. Osoby, które umieszczają obelżywe komentarze na Facebook pod adresem innych narodowości, mniejszości seksualnych lub osób, które wyznają inną wiarę niż katolicką są "wywoływane do tablicy".

Ośrodek publikuje ich wypowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem i zdjęciem. Często mamy mocne zderzenie ksenofobicznych i rasistowskich wartości ze zdjęciem matki z dzieckiem, miłego z twarzy pana w średnim wieku lub roześmianych nastolatków. Tak właśnie wygląda nienawiść do drugiego człowieka. Nie ma ona jednej fizis, składa się ona z na pozór niewinnych twarzy.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i KsenofobicznychOśrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

Niesamowite jest to, że ludzie, którzy życzą innym śmierci w obliczu upublicznienia ich wizerunku, zaczynają się wstydzić swojego zachowania (Panowie ze zdjęć, nie wstydzą się) i proszą o przebaczenie. Szczerze powiedziawszy, to ja nie wierzę w te przeprosiny - dla mnie jest to po prostu próba ratowania swojego wizerunku - przed pracodawcą, rodziną itd. Nie wierzę, że ludzie ci naprawdę zmienią swój tok myślenia i zachowania.

Jednym z ostatnich zakończonych sukcesem działań Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych było zatrzymanie przez policję mężczyzny, który dwukrotnie zaatakował młodą kobietę na terenie Łodzi. Poszkodowana jest studentką politechniki w Łodzi, a jej "przewinieniem" było noszenie hidżabu i pochodzenie. Więcej o tej sprawie możecie przeczytać tutaj.

Nie tak dawno w mediach społecznościowych wybuchła kolejna afera na tle rasistowskim. Dotyczy ona zdjęcia polskiej drużyny narodowej w piłce nożnej. Zdjęcie naszych zawodników, w garniturach Vistula - całkiem fajne zdjęcie, do którego dobrali się rasiści. Na potrzeby swoich chorych przekonań jednemu z zawodników dorysowali opaskę z flagą Polski na przedramieniu, a całość zapaskudzili napisem i wmieszali w to godło narodowe.

screen z Facebookscreen z Facebook screen z Facebook (archiwum prywatne)

"Artyści", którzy postanowili przerobić zdjęcie piłkarzy, należą do Młodzieży Wszechpolskiej z Okręgu Karpackiego . Finał nagłośnienia sprawy na FB? Zarówno Vistula jak i PZPN składają zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Kara będzie raczej dotkliwa.

Oczywiście MW czuje się teraz pokrzywdzona i podejmie bojkot noszenia ubrań od Vistuli. Śmiem przypuszczać, że nie jest to aż taka duża grupa docelowa tego producenta, żeby bał się o swoje przychody.

screen z Facebookscreen z Facebook screen z Facebook screen z Facebook

Na koniec chciałam powiedzieć, że sama staram się reagować w internecie i na ulicy na rasistowskie odzywki, co nie pozostaje bez odpowiedzi.

Ostatnio ten miły młody człowiek wysłał do mnie wiadomość prywatną. Jego słowa odnoszą się do mojego upomnienia (poprosiłam go, żeby nie przynosił wstydu rodzicom. Wyzywał ludzi od Muslimów itd). Myślę, że gdybyśmy zaczęli częściej upubliczniać dane tych, którzy zachować się nie potrafią, może przestaliby przynajmniej być anonimowi.

własność Miss Olguwłasność Miss Olgu własność Miss Olgu (screen Miss Olgu).

Zobacz wideo
Więcej o: