Cynia. Kiedy siać? Kiedy zbierać nasiona? Poznaj tę wyjątkową roślinę

Wyjątkowa roślina, która zachwyca różnorodnością kwiatostanów. Cynia to kwiat uwielbiany przez nasze babcie. Czy ich czasy świetności minęły bezpowrotnie? Wręcz przeciwnie - cynia wraca do łask i do ogrodów! Cynia: kiedy siać i jak zbierać nasiona? Sprawdzamy.

Cynia - kwiat naszych babć, który wraca "do łask"

Cynia - kiedy wysiew i jak właściwie go wykonać? Cynia to kwiat, który jest bardzo łatwy w uprawie, a przy tym wspaniale prezentuje się on w naszym ogrodzie. Jego szczególnym znakiem rozpoznawczym jest mnogość barw i różnorodny kwiatostan. Siejąc cynię możemy być pewni, że nasza posesja zamieni się w kolorowy kwiecisty dywan. Dowiedz się jak siać cynie oraz jak wygląda pielęgnacja.

wrzosy (zdjęcie ilustracyjne)Wrzos w domu oraz ogrodzie. Zasady uprawy i pielęgnacji

Cynia: kiedy siać kwiaty? Jaka jest ich charakterystyka?

Cynia: kiedy siać nasiona, aby cieszyć się bujnymi i kolorowymi rabatami w ogrodzie? Cynie to rośliny, które są stworzone z długich, prostych łodyg obrośniętych jajowatymi liśćmi o jasnozielonej, ale intensywnej barwie. Kwiatostany charakteryzują się astrowatym kształtem. Jeżeli chodzi o kolorystykę to dominują tu odcienie: różowe, fioletowe, czerwone, pomarańczowe, białe oraz żółte. Proces siewu rozpoczyna się zwykle między marcem a kwietniem. Nasiona można zasiać w skrzynkach lub doniczkach. Kwitnienie występuje około 3 miesięcy po wykonaniu siewu, aż do późnej jesieni.

Cynia nasiona: jak zbierać nasiona?

Cynia: jak zbierać nasiona i w jakim terminie należy to robić? Nasiona kwiatów można zbierać między sierpniem, a październikiem. Zbioru należy dokonać w słoneczny dzień. Zanim jednak przystąpimy do zbioru, musimy pozwolić roślinie na to, aby wytworzyła ona dojrzałe nasiona. W jaki sposób możemy rozpoznać, że nadają się one do zbierania? To banalnie proste. Oznaką takiego stanu rzeczy są zasuszone kwiatostany.

Zobacz wideo Dowiedz się więcej:

Cynia daliowa: jak sadzić i pielęgnować?

Cynia daliowa: jak sadzić i na co zwracać szczególną uwagę? Cynie to rośliny jednoroczne, dlatego możemy podziwiać je do późnej jesieni. Jeżeli chodzi o wymagania pogodowe to znakomicie czują się one na stanowiskach nasłonecznionych. Gleba powinna być żyzna oraz przepuszczalna. Istotna jest także odpowiednia wilgoć. Cynie nie lubią podłoża gliniastego. Możemy wspomóc jej wzrost dodając kompostu. Należy pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych już kwiatów. Cynię można rozmnożyć z wysiewu nasion lub zasadzić bezpośrednio do gruntu. W przypadku wysiewania nasion do gruntu należy wybrać termin w drugiej połowie maja.

Kwiaty ogrodowe. Jakie kwiaty na rabaty ogrodowe dla początkujących? Zdjęcie ilustracyjneKwiaty ogrodowe. Jakie kwiaty na rabaty ogrodowe dla początkujących?

Dlaczego cynia to jakobinka - czyli kilka słów o etymologii...

Cynia nierzadko jest określana jako jakobinka, co oznacza:

  • wytrzymałość,
  • pamięć,
  • wierność przyjaciół,
  • trwałość w uczuciach,
  • dobroć.

Nazwa kwiatu nie jest przypadkowa. To zdecydowanie zasługa jego wytrzymałości i odporności.

Cynie to kwiaty, które warto jest posadzić w swoim ogrodzie, aby móc zachwycać się nie tylko ich wizualnym pięknem, ale także czerpać z nich pozytywną energię. Zwłaszcza z ich intensywnej i bogatej kolorystyki.

Zobacz też: Jak i kiedy sadzić hortensje, by pięknie zakwitły? Od tego zależy, jakiego koloru będą kwiaty