Afirmacja życia zaklęta w unikatowych obiektach - wiosenna wystawa "Rzeźba i Formy Przestrzenne" w DESA Unicum

Wiosenna przedaukcyjna wystawa "Rzeźba i Formy Przestrzenne" kompiluje prace znakomitych artystów zarówno z Polski, jak i z całego świata. Oprócz nazwisk takich jak Salvador Dali, Igor Mitoraj, Bolesław Biegas czy Tomasz Górnicki, w ofercie znalazła się bardzo mocna, międzynarodowa reprezentacja artystek. Wśród nich: Magdalena Abakanowicz, Chana Orloff, Magdalena Więcek, Alina Ślesińska. Szczególną uwagę na wystawie przykuwa jednak jeden obiekt: "Lampe-bouche I (Usta iluminowane I)" Aliny Szapocznikow. Praca ta wzbudza emocje nie tylko ze względu na wyjątkowo intymną historię twórczości artystki. Po zakończeniu wystawy odbędzie się bowiem pierwsza w historii Polski aukcja, na której pojawi się obiekt z tej serii, a jego estymacja oscyluje w granicach od 1600000 zł do 2000000 zł. Na to wydarzenie czekają nie tylko kolekcjonerzy, ale też wszyscy miłośnicy współczesnej rzeźby.

Wizjonerki 

Alina Szapocznikow to jedna z niekwestionowanych pionierek sztuki kobiet, której prace są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów. W swych dziełach artystka eksperymentowała zarówno z formą, jak i z treścią – wykorzystując nowe materiały Szpocznikow mierzyła się z traumą Holokaustu oraz dezintegracją swojego ciała z powodu choroby. W swych pracach dokonując fragmentyzacji ciała, operowała jego częścią zamieniając je w dekoracyjne elementy. Lampy Szapocznikow są jednocześnie fetyszem i gadżetem. Niezmiernie rzadkim na rynku.  

„Zaprezentowana praca to niezwykła rzadkość na rynku aukcyjnym. Alina Szapocznikow jest uznawana za jedną z najwybitniejszych oraz najoryginalniejszych współczesnych rzeźbiarek. W swojej twórczości poruszała wątki związane z doświadczeniem wieloletniej walki z nieuleczalną chorobą, ograniczeniami i słabościami ciała oraz afirmacją życia. Do warsztatu rzeźbiarskiego wprowadziła nowe materiały, z którymi śmiało eksperymentowała i które odznaczały się niespotykaną siłą ekspresji" – mówi Agata Matusielańska, koordynatorka wystawy, ekspertka DESA Unicum.  

Alina Szapocznikowa to nie jedyna pionierka kobiecej sztuki obecna na wystawie w DESA Unicum. Wśród głównych obiektów wystawy znalazło się także 6 prac Magdaleny Abakanowicz, m.in. „Androgyn". Rzeźba ta została wykonana w 1984 roku z juty, żywicy, sznura oraz gwoździ. Cała konstrukcja umieszczona jest na drewnianych belkach, które domniemanie zastępują nogi. Tworząc tę pracę artystce zależało, aby widz skupił się na rzeźbie jako człowieku zamiast jego płci. Jej forma przywołuje także wspomnienia artystki w trakcie jej pobytu w szpitalu, w którym pracowała i udzielała pomocy w trakcie II Wojny Światowej. Pozbawienie człowieczej figury nóg, rąk oraz głowy jest wyrazem cierpienia oraz dehumanizacji. Każda praca z tej serii jest unikatowa i różni się szczegółami oraz poprowadzonym włóknem. Jej estymacja opiewa na 1000000 – 1500000 zł. 

Sen o antyku 

Wystawa „Rzeźba i Formy Przestrzenne" to także zbiór znaczących prac Igora Mitoraja. Największą inspiracją dla tego artysty byli ludzie, jego kolejne dzieła to wariacje dotyczące ich ciała. Mitoraj nie kopiował sztuki antycznej, wręcz przeciwnie – wchodził z nią w dialog, interpretował na swój sposób i uwspółcześniał. Podobnie jak w zachowanych dziełach kultur śródziemnomorskich, jego postaciom brak kończyn czy głów, ale pojawiały się w nich fragmenty bandaży. Według artysty tenże bandaż symbolizował ochronę przed światem, której potrzebę często odczuwał, szczególnie w okresie smutnego dzieciństwa. Tak też jest w przypadku jednej z głównych prac artysty – „Perseusz" został bowiem bezpośrednio zaczerpnięty z antyku. Jego muskularne popiersie jest łatane, doskonale widać także przebiegający przez klatkę piersiową bandaż scalający formę. To symbol mocnych przeżyć herosa, który nie raz musiał stoczyć walkę na śmierć i życie. 

Artystą, którego tematyka prac oscyluje wokół realizmu jest Tomasz Górnicki, który często swoje realizacje rzeźbiarskie instaluje w przestrzeni publicznej, wzywając odbiorców do aktywności i krytycznej obserwacji otoczenia. Ich tytuły i aranżacja często stanowią komentarz na temat związków kultury i polityki, oraz opresyjności instytucji kulturalnych oraz narzuconych społecznych norm. Obecne na wystawie „Synthesis III" jest, jak mówi sam artysta, „jego formą pisania pamiętnika, tylko w postaci obiektów 3-wymiarowych". 

Natomiast Salvador Dali, w swoim podejściu do rzeźby podążał za myślą, że rzeźba musi być przedłużeniem malarstwa, a także – że przesłaniem rzeźby jest jej obecność. Ta koncepcja znajduje odzwierciedlenie w „Kabinecie antropomorficznym", gdzie artysta połączył swoją wizję z rzeczywistością, tworząc dzieło o równoczesnym charakterze abstrakcyjnym i konkretnym. Rzeźba, będąc doskonałym przykładem realizacji idei surrealizmu, angażuje widza w proces odkrywania głębszych znaczeń ukrytych pod pozornie prostym przedstawieniem. Słowo „pustka" doskonale opisuje wrażenie, jakie niesie ze sobą jej przesłanie. Te i więcej dzieł wybitnych rzeźbiarzy i rzeźbiarek do 13.04 można oglądać na przedaukcyjnej wystawie w warszawskiej DESA Unicum.  

Kluczowe obiekty w katalogu:  

Alina Szapocznikow Lampe-Bouche (Illuminated lips I) – Usta ilumunowane I – absolutna perła na rynku sztuki. Prace artystki pojawiają się niezwykle rzadki i zawsze wzbudzają duże zainteresowanie wśród kolekcjonerów. W swej pracy Szapocznikow wykorzystywała odlewy poliestrowe z własnych fragmentów ciała. Zastosowany materiał nawiązuje do kruchości życia i jego efemeryczności. W obiekcie znajduje się żarówka, która po podłączeniu do prądu podświetla obiekt. W ramach serii powstały lampy z innymi erogennymi fragmentami ciała. Po podświetleniu dochodzi do ekspozycji erotyzmu w prywatnej, intymnej formie lampki. Jak zauważa Urszula Czartoryska w katalogu poświęconym artystce (Zachęta, 1998) twory te przywołują na myśl lampki – dewocjonalia z podświetlonymi symbolami religijnymi. 

Magdalena Abakanowicz Androgyn – praca Androgyn powstała w 1984 roku. Artystka posłużyła się formą, której użyła w cyklu „Plecy". Rzeźba jest wykonana z juty, żywicy, sznura oraz gwoździ. Cała konstrukcja umieszczona jest na drewnianych belkach, które domniemanie zastępują nogi. Każda praca z serii jest unikatowa i różni się szczegółami oraz poprowadzonym włóknem. Jedna z prac z serii, czyli „Androgyne III" znajduje się w kolekcji MET Museum. 

Olga Niewska Strzelec – rzeźbiarka należała do grona najbardziej rozchwytywanych warszawskich artystów. Rozgłos i popularność przyniosły jej przedstawione w rzeźbie postacie historyczne, w tym portrety Józefa Piłsudskiego, Ignacego Mościckiego. Prezentowany „Strzelec" został ufundowany przez Felicjana Sławoj-Składkowskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych, jako nagroda za dokonania sportowe. 

Bolesław Biegas Félia Litvinne jako Brunhilda w "Pierścieniu Nibelunga" – Bolesław Biegas to jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy europejskiego modernizmu. W czerwcu 1911 r. po raz pierwszy na scenie Opery wystawiono w Paryżu Pierścień Nibelunga. Legendarna śpiewaczka Félia Litvine wcieliła się w postać najsłynniejszej?wagnerowskiej Walkirii – Brunhildy. Potężny sopran śpiewaczki zainspirował Biegasa do stworzenia prezentowanej w katalogu rzeźbiarskiej kompozycji. Jednocześnie artysta zorganizował w tym samym czasie wystawę, której punktem centralnym była monumentalna sylwetka Brunhildy, najsłynniejszej Walkirii Richarda Wagnera.  

August Zamoyski Portret Marii Walterskirchen, transpozycja formistyczna – Formistyczne dzieła Augusta Zamoyskiego są wielką rzadkością na rynku sztuki, co wiążę się z żywiołowym temperamentem artysty. Zamoyski po powrocie z warszawskiej wystawy w 1923 w Salonie Czesława Garlińskiego urządził „pożegnanie z formizmem". W swojej pracowni, na oczach zakopiańskich przyjaciół, rzeźbiarz tłukł i rozbijał o ziemię formistyczne dzieła. Ponoć obecny przy destrukcyjnym happeningu pisarz Mieczysław Rytard szlochał nad rozbitymi w szale dziełami z pierwszej i drugie dekady XX wieku. 

Rzeźba zakopiańska – zjawisko „Szkoły Zakopiańskiej" wyróżniało się stosunkowo jednorodnym, lecz bogatym w poszukiwania plastyczne eksperymentów. Istotną kwestią było przeświadczenie o silnym związku z naturą oraz jednoczesne rozwijanie nurtów awangardowych. Połączenie to skutkowało oryginalnym mariażem stylistycznym. Powiązanie z naturą stanowiło samo wykorzystywanie przez rzeźbiarzy materiału drewna do tworzenia prac. Starano się kłaść nacisk na pracę ludzkich rąk, a system pracy w szkole przywodził na myśl warsztat rzemieślniczych i cech średniowieczny. Na fenomen Szkoły Zakopiańskiej składała się unikatowość każdej z wykonywanych rzeźb i indywidualne podejście każdego artysty do ich formy. Prezentowany w katalogu uroczy „Indyk" jest doskonałym przykładem syntezy ludowej formy z kubizującym stylem narodowym II Rzeczpospolitej. 

***  

  • Koordynatorzy aukcji: Agata Matusielańska, Małgorzata Skwarek 
  • Estymacje: W ofercie znajduje się pełen wachlarz przedziałów cenowych, od obiektów, których cena startowa waha się w okolicach kilku tysięcy złotych, przez dużą reprezentację w przedziale 25 000 - 50 000 zł, po obiekty, których ceny mogą sięgnąć 300 000 tysięcy. Najwyższą estymację w przypadku aukcji „Rzeźba i formy przestrzenne" osiąga "Lampe-bouche I (Usta iluminowane I)" Aliny Szapocznikow (1 600?000 – 2 000?000 zł). Dzieła artystki pojawiają się na aukcjach niezwykle rzadko – to pierwszy raz, gdy obiekt z tej serii zostanie wylicytowany na polskim rynku  
  • Wystawa obiektów: 30.03 – 13.04.2023 
  • Aukcja: 13.04.2023, godz. 19:00