Bezpieczne dla zdrowia kosmetyki przeciwsłoneczne

Wszyscy wiemy jak ważne dla naszego zdrowia i wyglądu skóry jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, nie tylko latem, ale przez cały rok. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że nie wszystkie kremy z filtrami są bezpieczne dla naszego zdrowia.

Jest coraz więcej badań medycznych, m.in. opublikowanych przez amerykańską organizację EWG (Environmental Work Group), które pokazują szkodliwy dla zdrowia wpływ filtrów, które przenikają do organizmu człowieka już po jednym zastosowaniu i mogą powodować alergie, zmiany hormonalne, a nawet zwiększać ryzyko raka piersi i endometriozy. Dlatego niezwykle ważny jest wybór dobrych i bezpiecznych dla zdrowia kremów z filtrem. Bardzo istotne jest również, aby na słońce stosować kosmetyki wolne od składników zapachowych, aby nie doszło do uczulenia. Najpopularniejsze w Danii kosmetyki przeciwsłoneczne Derma są bezpieczne dla zdrowia i ekosystemu morskiego, mogą je też stosować osoby z wrażliwą skórą i AZS. W linii słonecznej Derma znajdują się doskonałe kosmetyki zarówno dla dzieci od pierwszych dni życia jak i dla dorosłych. Produkty Derma są wolne od filtrów przenikających do organizmu, certyfikowane przez międzynarodowe organizacje takie jak Allergy Certified, które gwarantują ich bezpieczeństwo dla zdrowia.

Składniki wielu kremów przeciwsłonecznych, które kryją się pod nazwami oxybenzone, octinoxate, octisalate, octocrylene, homosalate, avobenzone są systemowo wchłaniane do organizmu już po jednym użyciu, zgodnie z badaniami opublikowanymi przez FDA (amerykańską Agencję Żywności i Leków), które również wykazały, że mogą być wykryte na skórze i we krwi tygodnie po zaprzestaniu stosowania. Badania wykryły wiele składników filtrów przeciwsłonecznych w mleku matki i próbkach moczu. Wspomniane wyżej składniki mogą powodować alergiczne reakcje skórne, zaburzać gospodarkę hormonalną, zmniejszać poziom testosteronu u chłopców, wpływać na płód kobiety w ciąży, wcześniejszy poród i wagę urodzeniową dziecka, a także zwiększać ryzyko raka piersi i endometriozy.

Najbardziej niepokojącym składnikiem aktywnym w filtrach przeciwsłonecznych jest oxybenzone, (Oksybenzon lub benzofenon-3 lub BP-3) według publicznie dostępnych badań naukowych. Jest on łatwo wchłaniany przez skórę (Matta 2019, Matta 2020). Oxybenzone powoduje alergiczne reakcje skórne (Rodriguez 2006), zachowuje się jak endokrynologiczny disruptor w wielu badaniach (Krause 2012, Ghazipura 2017) i jest potencjalnie bardziej szkodliwy dla dzieci. Dorastający chłopcy z wyższymi pomiarami oksybenzonu mieli znacząco niższe poziomy całkowitego testosteronu (Scinicariello 2016). Trzy inne badania pokazały statystycznie istotne związki między ekspozycją na oksybenzon w czasie ciąży a wynikami porodu. Jedno pokazało krótszą ciążę u kobiet noszących płody męskie, dwa badania zgłosiły wyższe masy urodzeniowe chłopców, a jedno pokazało niższe masy urodzeniowe dziewczynek (Ghazipura 2017). Narażenie kobiet na oksybenzon i powiązane substancje chemiczne zostało powiązane ze zwiększonym ryzykiem endometriozy (Kunisue 2012). Cztery badania opublikowane w 2020 roku potwierdzają wcześniejsze ustalenia, że oksybenzon może działać jako czynnik zaburzający gospodarkę hormonalną i może zwiększać ryzyko raka piersi i endometriozy. Oxybenzone może także powodować alergię. EWG (Environmental Work Group) zaleca, aby konsumenci unikali kremów przeciwsłonecznych z oksybenzonem.

Octinoxate łatwo się wchłania w skórę, został znaleziony we krwi 16 razy powyżej proponowanego przez FDA progu bezpieczeństwa (Matta 2019, 2020). Badania na zwierzętach wykazały, że substancja chemiczna ma działanie hormonalne na układ metaboliczny i wpływa na produkcję hormonów tarczycy (Seidlova-Wuttke 2006). Octinoxate może również powodować reakcje alergiczne po ekspozycji na światło ultrafioletowe (Rodriguez 2006). Niektóre kraje zakazują sprzedaży kremów przeciwsłonecznych wykonanych z oktinoksatem, ponieważ mogą one być szkodliwe dla życia wodnego.

Homosalate przenika przez skórę, zaburza pracę hormonów i z czasem wytwarza toksyczne produkty uboczne rozpadu (Krause 2012, Sarveiya 2004, SCCNFP 2006, Matta 2020). Może powodować alergie skórne.

Oktokrylen łatwo wchłania się przez skórę. Badania wykazały, że oktokrylen powoduje stosunkowo wysokie wskaźniki alergii skórnych (Bryden 2006). Został powiązany z toksycznością wodną, z potencjałem szkodzenia zdrowiu koralowców (Stein 2019), i często jest zanieczyszczony znanym rakotwórczym benzofenonem.

Avobenzone (kryjący się pod nazwą Butyl Methoxydibenzoylmethane) - ponieważ nie jest stabilny, musi być łączony z innymi składnikami, które działają jak stabilizatory, aby zapobiec jego rozpadowi na słońcu. Produkty rozpadu awobenzonu mogą powodować reakcje alergiczne (Nash 2014). Avobenzone może zaburzać układ endokrynologiczny i wykazano, że blokuje działanie testosteronu.

Kosmetyki przeciwsłoneczne Derma

Certyfikowane, hipoalergiczne i bezzapachowe kosmetyki Derma Sun zapewniają skuteczną i bezpieczną ochronę przeciwsłoneczną. Kremy Derma Sun zawierają wyłączenie filtry nieprzenikające do organizmu, które są bezpieczne dla zdrowia, a także dla ekosystemu morskiego. Kosmetyki Derma Sun nie zawierają składników zapachowych i barwników. Wszystkie filtry stosowane w produktach są skuteczne, przyjazne dla zdrowia i środowiska, certyfikowane m.in. przez międzynarodową organizację AllergyCertified, która gwarantuje ich bezpieczeństwo. Kosmetyki Derma Sun nie tylko chronią przed słońcem, ale także pielęgnują skórę. Kryje się w nich oczyszczony aloes, roślinna gliceryna i witamina E. W linii słonecznej Derma znajdują się kremy z filtrami mineralnymi i bezpiecznymi filtrami chemicznymi.

Derma Sun to linia kosmetyków, które chronią przed negatywnym działaniem słońca, oparzeniami i przebarwieniami. Produkty są wodoodporne. Kremy Derma Sun chronią skórę przed promieniami UVA i UVB. To skuteczne i bezpieczne produkty. W linii Derma Sun znajdują się doskonałe kosmetyki dla dorosłych i dzieci. Kosmetyki posiadają certyfikaty międzynarodowych organizacji: Allergy Certified, Astma-Allergy Nordic, Nordic Swan Ecolabel, a Derma Baby SPF 30 także ECOCERT. AllergyCertified i Astma-Allergy Nordic certyfikują produkty hipoalergiczne, bezpieczne dla zdrowia, wolne od alergenów, bezzapachowe. Nordic Ecolabel potwierdza, że kosmetyki są przyjazne dla środowiska i nietestowane na zwierzętach. ECOCERT COSMOS Organic certyfikuje produkty organiczne.

Krem Derma Baby SPF 30 zawiera najbezpieczniejszy dla zdrowia filtr fizyczny czyli mineralny - dwutlenek tytanu, który tworzy membranę chroniącą przed słońcem i odbijającą promienie słoneczne. 100% składu kremu jest pochodzenia naturalnego. Produkt jest certyfikowany przez ECOCERT (a także Allergy Certified, Astma Allergy Nordic i Nordic Swan Ecolabel). Bardzo ważne jest, że filtr mineralny NIE jest w postaci nanocząsteczek, dzięki temu nie przenika do skóry, tylko tworzy zewnętrzną barierę.

Kosmetyk jest bezzapachowy, organiczny i hipoalergiczny, zapewnia bezpieczną ochronę przeciwsłoneczną. Produkt zapewnia bardzo wysoką ochronę przed szerokim spektrum promieniowania UVA i UVB. Chroni skórę aż w 98 % przed promieniowaniem UVB, jest wodoodporny, wolny od substancji zapachowych, niebezpiecznych konserwantów oraz barwników, minimalizuje ryzyko reakcji alergicznych. Produkt jest także polecany przy AZS i skłonności do alergii. Kosmetyk można stosować od pierwszych dni życia dziecka, jest też polecany dla kobiet w ciąży.

Krem jest dostępny w pojemności 150 ml i cenie 74,99zł, a także w mniejszym opakowaniu 75ml i cenie 52,99 zl

W pozostałych kremach z filtrem Derma SUN dla dorosłych i dzieci znajdują się bezpieczne, certyfikowane filtry chemiczne, przyjazne dla zdrowia i środowiska. Filtry chemiczne są łatwiejsze do równomiernego rozprowadzenia na skórze. W produktach ochronnych Derma znajdują się także składniki nawilżające takie jak roślinna gliceryna, oczyszczony aloes, witamina E i naturalne oleje, a także kwas hialuronowy.

Źródło: https://www.ewg.org/sunscreen/report/the-trouble-with-sunscreen-chemicals/