"Piękno Bycia Sobą" - Avon wspiera społeczność LGBTQIA+

Avon Polska razem z Kampanią Przeciw Homofobii przeprowadziły w mediach społecznościowych skcję pro-bono "Piękno Bycia Sobą". Hasło kampanii nawiązuje do idei łączącej obie organizacje, według której piękno nie ma jednej definicji, formy czy wzoru. Jest nim bycie sobą, a stojąca za autentyczną postawą różnorodność, wzbogaca świat. Symbolem inicjatywy jest tęczowa wstążeczka - wyraz solidarności i wsparcia dla społeczności LGBTQIA+. Dodatkowo, w czerwcu Avon proponował pecjalny zestaw kosmetyków, z którego całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na działalność statutową KPH.

Z raportu Kampanii Przeciw Homofobii oraz Stowarzyszenia Lambda zrealizowanego wspólnie z Centrum Badań nad Uprzedzeniami wynika, że wciąż większość osób LGBT+ (69%) w Polsce doświadcza przemocy i dyskryminacji ze względu na swoją orientację lub tożsamość. Ponad połowa z tych zdarzeń (53%) to zachowania podlegające pod odpowiedzialność karną, takie jak przemoc werbalna (73%.), ataki o charakterze seksualnym (13%) oraz groźby czy szantaże (7%)[1].

W ramach tegorocznego Miesiąca Dumy marka Avon, której misją jest tworzenie lepszego świata, połączyła siły z Kampanią Przeciw Homofobii (KPH), jedną z najważniejszych polskich organizacji działających na rzecz osób nieheteronormatywnych oraz ich bliskich, inicjując w social mediach akcję pod hashtagiem #PieknoByciaSoba.

Organizacje zaprosiły znane i lubiane osobistości związane z kulturą i sztuką, telewizją i filmem, a także twórców internetowych do przyłączenia się do inicjatywy poprzez przypięcie symbolicznej tęczowej wstążki na znak wsparcia dla społeczności LGBTQIA+. Jedną z osób, która przyłączyła się do akcji  jest Julia Sobczyńska – międzynarodowa modelka, finalistka polskiej edycji "Top Model", która otwarcie mówi o swojej orientacji seksualnej oraz związku z narzeczoną. Julia Sobczyńska jest także zeszłoroczną laureatką Korony Równości – nagrody przyznawanej przez KPH osobom i grupom wyjątkowo zaangażowanym w działania na rzecz społeczności LGBTQIA+. 

"Zdecydowałam się dołączyć do akcji, bo mogę w taki sposób przyczynić się do tego, że osoby LGBT poczują się pewniej w swoim otoczeniu. Sama identyfikuje się z tęczową społecznością, a wspieranie jej jest dla mnie bardzo istotną kwestią – skoro mam głos, który dociera do szerszej publiki to chcę to wykorzystać możliwie jak najlepiej. W ten sposób pokazuje im, że nie są sami" – mówi Julia Sobczyńska.

Dedykowany zestaw kosmetyków "Viva La Pink"

Makijaż od pokoleń umożliwia ludziom wyrażanie własnego unikalnego stylu i osobowości oraz dodaje pewności siebie, która jest potrzebna w konfrontacji z przejawami nietolerancji. Dlatego w ramach akcji, Avon postanowił stworzyć dedykowany zestaw kosmetyków "Viva La Pink", a całkowity dochód z jego sprzedaży w czerwcu przekazać na cele statutowe KPH.

Dzięki temu działaniu, wielbicielki i wielbiciele kosmetyków Avon mogli dołożyć własną cegiełkę do ważnej społecznie inicjatywy. 

"Avon jako firma kosmetyczna wykorzystuje siłę piękna do napędzania pozytywnych zmian i czynienia świata lepszym, bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich osób. Dlatego, w ramach tegorocznego Miesiąca Dumy, postanowiliśmy nadać naszej kultowej, różowej wstążce tęczowy kolor, a dochód ze sprzedaży wybranych produktów przeznaczyć na wsparcie KPH" − mówi Agnieszka Isa, General Manager Avon Polska. "W Avon wierzymy, że prawdziwym pięknem jest piękno bycia sobą, bez odgórnie narzuconej definicji, formy, czy wzoru" – dodaje.

"Organizacje i działania równościowe potrzebują sojuszników i sojuszniczek, dlatego bardzo cieszymy się, że wspólnie z Avon zrealizowaliśmy ten projekt. W KPH wspieramy miłość. Marka Avon zmieniając kolor swojej rozpoznawalnej różowej wstążki, pokazuje, że wychodzenie poza znane schematy jest w porządku i tym samym normalizuje kwestie ważne dla społeczności LGBTQIA+. W końcu wszyscy powinniśmy móc być sobą, wyrażać siebie i kochać kogo chcemy, bez obaw, co powiedzą inni" – mówi Franciszka Sady z KPH.

Otwartość i równość – Manifest Dumy marki Avon

Dla Avon inkluzywność i otwartość na wszystkich takimi, jakimi są, to naturalne wartości wpisane w kulturę firmy. W swoim Manifeście Dumy, marka podkreśla wiarę w to, że prawdziwe piękno płynie z bycia sobą, a różnorodność wzbogaca świat. Avon jako otwarta organizacja przyjmuje i wspiera każdą osobę, niezależnie od tożsamości czy przynależności kulturowo społecznej. Działania biznesowe firmy oparte są na standardach LGBTI ONZ. W Avon inicjowane są również działania skierowane do współpracowników i współpracowniczek m.in. międzynarodowy panel dyskusyjny, poświęcony doświadczeniom społeczności LGBTQIA+ z różnych zakątków świata.

 [1] Raport „Sytuacja społeczna osób LGBT w Polsce" dostępny na: https://kph.org.pl/wp-content/uploads/2021/12/raport-maly-2019-2020.pdf