Weselny poradnik. Jak uniknąć nietrafionego prezentu na ślub?

Sezon ślubny trwa, a kalendarze wielu z nas przypominają o zbliżających się uroczystościach weselnych naszych bliskich i znajomych. Coraz więcej par młodych odchodzi dziś od tradycyjnej formy uroczystości, rezygnując na przykład z otrzymywania kwiatów. Jak uniknąć nietrafionych prezentów weselnych? Czy młodym wypada sugerować w zaproszeniach, jaki prezent chcieliby dostać? Ekspertka z branży prezentowej podpowiada!

Wesele bez kwiatów?

Najpiękniejszy dzień w życiu małżonków, dzień ślubu, kojarzy nam się nieodzownie z bogatymi bukietami w pastelowych kolorach. Kwiaty od lat stanowiły uniwersalny oraz cieszący oko dodatek do weselnych prezentów. Dziś wiele przyszłych par młodych rezygnuje z tego typu upominków, informując o tym otwarcie w zaproszeniu. Powodów takiej decyzji może być wiele – od kwestii ekologicznych, poprzez alergie, aż po brak miejsca do przechowywania wielu bukietów. Często spotykamy się także z informacją, by zamiast kwiatów, podarować młodym np. zdrapki czy losy na loterię. Czy młodej parze wypada jednak pisać o swoich oczekiwaniach na zaproszeniu?

Ślub to przede wszystkim okazja, podczas której celebrujemy miłość dwóch bliskich nam osób. To często najważniejszy dzień w życiu pani i pana młodego, który powinien wyglądać tak, jak w ich marzeniach. Jeżeli poprosili oni gości o inny upominek niż kwiaty lub zasugerowali, by nie wręczać im prezentów rzeczowych, warto uszanować ich decyzję – komentuje Anna Garmada, właścicielka marki Nobilia.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy para młoda nie poda w zaproszeniu żadnych wskazówek odnośnie prezentów weselnych. Czy w takiej sytuacji warto kierować się trendami, tradycją, a może... zapytać o to wprost? 

Jaki dobrać odpowiedni prezent, by trafić w gust młodej pary?

Goście weselni często mierzą się z decyzją, jaki prezent podarować młodej parze. Jest to szczególnie problematyczna kwestia, gdy wybieramy się na uroczystość zaślubin pary, z którą nie mamy stałego kontaktu i nie znamy gustów pani i pana młodego. Z drugiej strony pytanie pary młodej wprost, jaki prezent chcieliby od nas otrzymać, może prowadzić do dość niekomfortowej sytuacji. Jak znaleźć więc złoty środek?

Jeżeli w zaproszeniu nie ma informacji odnośnie prezentu i nie znamy preferencji pary młodej, warto pomyśleć o czymś, co sprawi radość obu małżonkom. W końcu to ich wspólny, wyjątkowy dzień.

W przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni gustu pary młodej, warto postawić na upominki, które sprawią radość osobom o różnych preferencjach. Według naszego doświadczenia, doskonale sprawdzają się prezenty, które składają się z wielu mniejszych elementów. W naszych zestawach prezentowych łączymy więc różne rodzaje produktów, takie jak czekoladowe słodkości, aromatyczne kawy, herbaty, ciasteczka czy wino lub mocniejsze alkohole. W takim zestawieniu z pewnością młodzi znajdą coś wybornego dla siebie – dodaje Anna Garmada.

Jeżeli jednak bardzo zależy nam, aby spełnić marzenie nowożeńców i chcemy postawić na bardziej wartościowy prezent, taki jak egzotyczna wycieczka czy kosztowny przedmiot, warto skonsultować taki zakup z najbliższą rodzina młodej pary, których opinia może powstrzymać nas od popełnienia… prezentowego faux pas.

Jak nie popełnić prezentowego faux pas?

Poza kwestią gustu młodej pary, warto pamiętać również o tym, by wystrzegać się prezentów, które mogą zostać źle odebrane w tym dniu. Czy istnieją upominki, których nie powinno się wręczać w dniu ślubu? Czego nie należy kupować w prezencie młodej parze? Oto kilka przykładów prezentów, które nie są mile widziane:

  • noże i zegary – według tradycji, symbolizują one rychłe rozstanie,
  • obrazy i dzieła sztuki – to zazwyczaj bardzo kosztowny prezent, a kwestia odbioru dzieł sztuki jest bardzo indywidualna,
  • sprzęt AGD i RTV – nie powinniśmy kupować żadnego sprzętu do wspólnego mieszkania nowożeńców, bez wstępnej konsultacji z najbliższymi,
  • prezenty z myślą o dzieciach – prezenty ślubne powinny być dedykowane parze młodej, która w dniu ślubu celebruje swoją miłość,
  • prezenty dla jednej osoby – piękna biżuteria czy zestaw narzędzi może cieszyć, ale z reguły tylko jedną osobę, a ta okazja wymaga, aby prezent dedykowany był parze.

Najlepszy prezent – pamiątka na lata 

Ślub to ten szczególny dzień, który państwo młodzi pamiętają i wspominają przez całe swoje życie. Z tego względu część gości weselnych stara się znaleźć prezent, który również posłuży parze zakochanych na długie lata, przypominając jednocześnie o tej pięknej chwili, która odbiła znaczące piętno na ich wspólnym życiu. Wzruszający widok babci, która ściska swój ostatni ślubny talerzyk, zagłębiając się we wspomnienia, to przykład tego, jak ważne dla niektórych osób są pamiątki. Na co postawić, gdy wiemy, że zakup garnków czy całej zastawy stołowej może być już dziś nietrafionym upominkiem?

Pewnie każde małżeństwo posiada w swoim domu skarby, które stanowią dla nich ogromną wartość emocjonalną i – choć niekiedy już od dawna są nieużywane – trudno się z nimi tak po prostu rozstać. Idąc tym tropem, zaproponowaliśmy prezenty dopasowane do par młodych, które są atrakcyjne, a jednocześnie mogą na długo stać się regularnie używaną pamiątką. Jak to możliwe?

W Nobilia oferujemy zestawy upominkowe zawierające wysokiej jakości przysmaki z różnych zakątków świata, a wszystko to zamykamy w pudełko, kuferek czy skrzynkę, którym po ślubie nadać można drugie życie! W wybranych zestawach znaleźć można także porcelanową filiżankę z kultowej fabryki w Ćmielowie, która nie narzuci młodym małżonkom stylu całej zastawy, ale stanie się dla nich miłą i użyteczną pamiątką uroczystości zaślubin

– dodaje Anna Garmada.

Po opróżnieniu smakołyków kuferki czy skrzynie Nobilia można wykorzystać ponownie jako przestrzeń do przechowywania tekstyliów, takich jak koce czy pledy. Niektóre z nich świetnie sprawdzą się w roli wiszących lampionów, które oświecać będą ogródek lub balkon młodych. Mniejsze opakowania to doskonałe propozycje pudełeczek na biżuterię czy koszyczków piknikowych. Każde spojrzenie na ten upominek, który po czasie naturalnie zmieni zastosowanie, przypominać będzie o wyjątkowych, ślubnych momentach, które chcemy zatrzymać w pamięci jak najdłużej. Koncepcja dawania drugiego życia produktom jest także spójna idei less waste, która – w świecie rosnącej świadomości ekologicznej – staje się coraz bardziej powszechna.

Nie zawsze uda się trafić z wyborem prezentu w dziesiątkę. Warto jednak podjąć wysiłek i dołożyć wszelkich starań, by prezent wręczany młodym, był dla nich niezapomnianym podarunkiem, który będą z rozczuleniem wspominać przez długi czas.

Przykładowy prezent dla młodej paryPrzykładowy prezent dla młodej pary fot. Materiał promocyjny Public Relations