"Umierasz" z przejedzenia? Spróbuj tego, a wszystko wróci do normy

Zbliżają się wyczekiwane przez wszystkich święta. Wielu z nas podczas rodzinnych spotkań zapomni o liczeniu kalorii. Ale nie po to cały rok męczymy się stosując liczne diety, aby ten jeden raz w roku sobie nie pofolgować. Co zrobić, kiedy za bardzo sobie odpuścimy?

Przejedzenie nie należy to przyjemnych stanów. Stajemy się ociężali, w żołądku zalega nam „ciężar”. A w perspektywie mamy jeszcze deser. I trudno odmówić babci, cioci czy też mamie. Są jednak skuteczne sposoby na trawienie, które wspomagają pracę jelit i likwidują uczucie sytości czy przepełnienia.

Mądrze wybierz deser

Okazuje się, że trawienie możesz poprawić już podczas jedzenia deseru. Jeśli to ty organizujesz święta, poczęstuj gości specjalnym musem owocowym. Podziękują ci za to! Do musu – o dowolnym smaku – dodaj agar. To środek zagęszczający i żelujący na bazie wodorostów. Wszyscy poczujecie się znacznie lepiej.

Poruszaj się

Trudno wstać od stołu, ale to właśnie aktywność fizyczna jest remedium na złe samopoczucie. Spacer może zdziałać cuda. Kiedy chodzimy, nasza krew szybciej obiega organizm, poprawia się krążenie w całym układzie trawiennym, a zatem zwiększa się perystaltyka jelit. Wystarczy kilka minut spaceru, aby poczuć ulgę.

Nie odmawiaj kieliszeczka

Oczywiście mowa tu o małych ilościach alkoholu. Lampka czerwonego wina, kieliszek pieprzówki czy żołądkowej gorzkiej pomoże w krążeniu w jelitach i wesprze procesy trawienne. Warto jednak pamiętać, że należy wypić tylko jeden kieliszek. Większa ilość nie przyniesie pożądanego rezultatu.

Wypróbuj babciną metodę

Czarna, mocna herbata to sposób naszych babć. Na trawienie najlepsza jest oczywiście czarna herbata, ale zielona także może pomóc. Pobudzają one wydzielanie soków żołądkowych i wspomagają trawienie tłuszczów.

Wybierz zioła

Zamiast zimnych napojów, które tylko obkurczają ściany żołądka, od początku rodzinnego biesiadowania, pij te ciepłe. Szczególnie wskazane są tu zioła. Napar z rumianku, dzikiej róży, mięty czy werbeny przyniesie ulgę.

Uczcij tradycję

Tradycyjnym świątecznym napojem jest kompot z suszu. To wigilijne danie jest rewelacyjnym sposobem na przejedzenie. Suszone owoce w nim zawarte – szczególnie śliwki – regulują pracę jelit. Ważne, aby kompot pić ciepły lub letni.

Sięgnij po pomoc z apteki

W przypadku dużego przejedzenia i utrzymującej się niestrawności, mogą pojawić się kolejne dolegliwości. Zaparcia, wzdęcia, biegunka to tylko niektóre z nich. Warto w takim wypadku sięgnąć po tabletki z węglem. Kupisz go w aptece za grosze, a potrafi przynieść natychmiastową ulgę.

Pij dużo wody

Właściwe nawadnianie organizmu jest ważne zawsze. Ale w okresie świątecznym szczególnie. Pijmy przynajmniej dwa litry dziennie. Dzięki temu stan przejedzenia szybciej minie. Ponadto spożywanie dużych ilości płynów „zapcha” żołądek, a w konsekwencji po prostu mniej zjemy.