"Coraz więcej moich pacjentek nie chce przyjmować antykoncepcji hormonalnej i zależy im na długoterminowych, niehormonalnych metodach zapobiegania ciąży"

Lekarz ginekolog Ewelina Mielczarek jako najpopularniejsze metody antykoncepcyjne w Polsce wymienia prezerwatywę i hormonalne tabletki antykoncepcyjne. Zauważa, że coraz więcej kobiet interesuje się niehormonalnymi wkładkami wewnątrzmacicznymi, zakładanymi na okres do pięciu lat.

Czy można w jakiś sposób uszeregować - pod względem wieku, czy miejsca zamieszkania - jaki rodzaj antykoncepcji wybierają kobiety w Polsce?

Od kilku lat prowadzę praktykę prywatną. Trafiają do mnie kobiety, które regularnie poddają się kontroli ginekologicznej, i które stosują wszystkie dostępne na rynku metody antykoncepcji. Najpopularniejszymi pozostają wciąż prezerwatywa i doustna antykoncepcja hormonalna. Młode kobiety częściej sięgają po prezerwatywy i tabletki, dojrzalsze wybierają inne hormonalne metody, jak plastry czy ringi, a te pacjentki, które nie mają planów prokreacyjnych bądź już je zakończyły stosują metody długoterminowe - implanty i wkładki wewnątrzmaciczne. Miejsce zamieszkania nie przekłada się na wybór.

Które kobiety wybierają metody najnowocześniejsze? Takie jak wkładki, implanty?

Obie te metody to odwracalna długoterminowa antykoncepcja, dla wszystkich kobiet w każdym wieku, którym zależy na zabezpieczeniu skutecznym, długim, o którym nie muszą pamiętać przez okres od trzech do pięciu lat.

Czy kobiety, które urodziły dzieci i nie planują ich więcej, obawiają się ciąży?

Kobiety, które urodziły dzieci i nie planują kolejnych, obawiając się ciąży, szukają odpowiedniej antykoncepcji, najczęściej tuż po porodzie. Moje pacjentki często same na pierwszej wizycie poporodowej poruszają ten temat. Chcą się zabezpieczać już w okresie karmienia piersią. Proponuję im wówczas założenie niehormonalnej miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej.

Jak ocenia pani poziom wiedzy kobiet na temat antykoncepcji?

Edukacja kobiet na temat antykoncepcji jest niewystarczająca. Wiedzę tę czerpią najczęściej od koleżanek, z internetu, w dalszej kolejności od lekarzy, jeśli w ogóle pojawią się w gabinecie.

Co dla dojrzałych kobiet - oprócz uniknięcia ciąży - ważne jest w antykoncepcji?

Pozaantykoncepcyjne działanie, na którym najczęściej zależy kobiecie dojrzałej, to regulacja cykli miesiączkowych, terapia obfitych i przedłużających się miesiączek.

A pięcioletnie miedziane wkładki niehormonalne działają inaczej? 

Są wkładkami wewnątrzmacicznymi, które nie mają innego działania poza antykoncepcyjnym, nie wpływają w żaden sposób na cykl. Działanie wkładki jest miejscowe, wyłącznie w jamie macicy.

Jakie bywają uprzedzenia kobiet, jeśli chodzi o przyjmowanie hormonów?

Najczęstsze obawy dotyczą tycia, spadku libido, i że po zaprzestaniu stosowania  antykoncepcji hormonalnej mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę.

Czy wkładki też narosły "opiniami", z którymi warto byłoby się rozprawić?

Owszem. Najczęściej pojawiające się obawy, to te, że mimo obecności wkładki w jamie macicy dojdzie do ciąży, oraz że po jej wyjęciu kobieta będzie miała problem z zajściem w ciążę. Płodność powraca natychmiast po usunięciu wkładki z macicy. Należy w tym miejscu również wspomnieć o obawach związanych z samym założeniem wkładki do jamy macicy, czyli bolesnością podczas jej wprowadzenia oraz ryzykiem uszkodzenia ściany macicy, czy też całkowitym wypadnięciem wkładki z macicy.

Dostępne obecnie najnowocześniejsze wkładki niehormonalne są wprowadzane do jamy macicy prawie bezboleśnie oraz dzięki swojej trójwymiarowej kulistej konstrukcji eliminują do minimum ryzyko perforacji, czy ekspulsji. Jeśli wkładka założona jest właściwie, nie jest wyczuwalna przez kobietę ani jej partnera podczas stosunków seksualnych.

Jaka jest skuteczność wkładek antykoncepcyjnych?

Jeśli wkładka jest używana prawidłowo, to skuteczność jest wysoka i porównywalna z tabletką antykoncepcyjną, a nawet większa, bo ryzyko błędu użytkowania w przypadku wkładki jest mniejsze.

Na skuteczność działania tabletki mają wpływ regularność ich przyjmowania, otyłość, zaburzenia wchłaniania jelitowego, jak chociażby wymioty, biegunki. W przypadku najnowszych niehormonalnych wkładek, dzięki ich unikalnej formie i materiałowi, z których są wykonane, przez cały czas mają właściwą pozycję w macicy, co odpowiada za ich bezpieczeństwo i skuteczność przez cały okres pięcioletniego stosowania.

Wkładka jest dużym jednorazowym wydatkiem - jej zakup i założenie to koszt około 800-1000 zł. Ale przecież ta kwota rozkłada się na pięć lat.

Ceny za jedno opakowanie tabletek, plastrów, ringów wahają się od 10 do 60 zł. Średni wydatek miesięczny w przypadku dwuskładnikowej tabletki to około 20 zł. Pięć lat codziennego i regularnego przyjmowania takiej tabletki to koszt 1200 zł. Owszem, wydatek w przypadku wkładki - jej zakup i założenie w gabinecie ginekologicznym - jest jednorazowo wysoki, ale rachunek końcowy wydaje się prosty i przejrzysty, i działa na korzyść tej metody zapobiegania ciąży.