Fakty i mity na temat wody - "brudna kranówka", "gazowana lepiej gasi pragnienie"

Wokół wody, jak wokół wszystkiego co dotyczy zdrowia i dobrego samopoczucia, narosło wiele mitów. Część z nich - choć to fałszywe przekonania - utrwaliło się tak mocno, że ludziom ciężko pozbyć się uprzedzeń. Rozwiewamy najczęstsze z wątpliwości.

Dzieci powinny pić wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną

Fakt

Woda jest najlepsza dla dzieci do picia i powinna zastępować inne napoje: słodzone soki, słodkie napoje gazowane, które nie dość, że nie gaszą pragnienia, to jeszcze mogą przyczyniać się do rozwijania u dzieci otyłości i próchnicy.

Nie trzeba przegotowywać wody źródlanej

Fakt

To prawda. Świeżo otwarte wody źródlane - o ile pochodzą ze sprawdzonego i pewnego źródła nie wymagają gotowania. Woda z „pewnego źródła” to taka, której każda butelka ma datę przydatności do spożycia - z uwzględnieniem przydatności także po jej otwarciu.

Co jednak ważne, w przypadku najmłodszych niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia, każdą wodę należy dla bezpieczeństwa przegotować.

Lepiej nie pić nieprzegotowanej wody z kranu

Fakt

Wodę z kranu przeznaczoną do bezpośredniego spożycia lepiej przegotować, gdyż instalacja wodociągowa (zwłaszcza w starszych budynkach) nie zawsze jest najlepszej jakości. Dotyczy to w szczególności sytuacji, kiedy chcemy podać ją dziecku.

Woda z kranu jest niezdrowa

Mit

Woda kranowa dostarczana wodociągami nie jest niezdrowa, a odpowiednie jednostki dokładają wszelkich starań, by była jak najlepszej jakości (rygorystyczne normy i kontrole).

Dzięki nakładom finansowym i inwestycjom stacje uzdatniania poprawiły jakość dostarczanej wodociągami wody, ale woda to nie wszystko. Na jakość wody płynącej z kranu wpływ ma także stan rur w budynku - a te mogą sprawiać, że jakość wody się obniża.

Wody w butelkach nie różnią się od kranówki

Mit

Ten mit ma swoje źródło w sytuacji spotykanej w Stanach Zjednoczonych, w których przepisy dopuszczają sprzedaż w butelkach tzw. wody procesowanej, czyli oczyszczonej wody kranowej. W Polsce jest to zabronione.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, woda w butelce musi być wodą naturalnego pochodzenia, pochodzącą ze źródeł podziemnych, pierwotnie czystą, czyli nieuzdatnianą. Woda udostępniana systemem wodociągów może pochodzić z różnych źródeł, także powierzchniowych (np. rzek). Musi być uzdatniana (chlorowana lub ozonowana), aby zapobiec jej wtórnemu skażeniu w sieci wodociągowej, która bywa różnej jakości. Woda w butelce zawsze ma stały skład, podany na etykiecie.

Picie zbyt dużej ilości wody szkodzi

Mit

Woda jest najbezpieczniejszym płynem i w przeciwieństwie do innych napojów, nie ma górnej granicy jej spożycia. Dla zdrowego człowieka zwiększona podaż płynów nie stanowi zagrożenia, a osoby z niewydolnością nerek lub układu krążenia w zakresie spożycia wszystkich płynów (nie tylko wody) muszą postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Nerki są w stanie przefiltrować ok. 1 litra płynów na godzinę. Jeżeli wypilibyśmy w tym czasie np. 5 litrów płynów, mogłoby to skutkować niewydolnością nerek i zagrożeniem życia i zdrowia. U osób z chorobami układu krążenia czy nerek nie jest wskazane przeciążanie tych układów. Jednak wypicie zbyt dużej ilości wody nie bywa bezpośrednią przyczyną zgonu.

Leki najlepiej popijać wodą źródlaną

Fakt

Woda jest neutralna, nie wchodzi w interakcje z substancjami zawartymi w lekach, ułatwia ich rozpuszczenie i wchłanianie. Dodatkowo odpowiednie nawodnienie w czasie ich przyjmowania gwarantuje prawidłowe usuwanie z organizmu ich metabolitów.

Zawsze warto czytać ulotki dołączone do lekarstw, ale większość leków należy popijać wodą, zwłaszcza że niektóre napoje mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami, jak to ma miejsce w przypadku np. soku grejpfrutowego.

Niedobór wody może doprowadzić do samozatrucia organizmu

Fakt

Niedobór płynów może nawet spowodować zgon, gdyż zamiera funkcjonowanie całego organizmu. To dlatego przeżyjemy bez jedzenia dłuższy czas, ale bez wody ledwie kilka dni.

Wodę leczniczą należy pić pod kontrolą lekarza

Fakt

Wody lecznicze są produktami o udowodnionych właściwościach leczniczych, a zawarte w nich składniki mineralne można łatwo przedawkować. Do picia wód leczniczych istnieją przeciwwskazania - stąd niezbędna konsultacja lekarska przed ich stosowaniem. Wody lecznicze mają specyficzne właściwości i chociażby dlatego, nie mogą stanowić źródła nawodnienia organizmu w codziennej diecie dla wszystkich.

Popijanie owoców wodą powoduje bóle brzucha i rozwolnienie

Fakt/Mit

Nie ma badań, które potwierdziłyby tę tezę. Wszystko jest sprawą bardzo indywidualną. Ludzie mogą cierpieć na nieleczone stany zapalne żołądka czy dwunastnicy, w którym połączenie niedojrzałych owoców z wodą np. gazowaną, która bardziej drażni ściany żołądka, może skończyć się poważnym bólem brzucha i biegunką.

Woda gazowana lepiej gasi pragnienie

Mit

Obecność gazu szybciej daje odczucie ugaszenia pragnienia, ale w tym wypadku liczy się dobowy bilans wypitych płynów, a nie odczucia.

Woda gazowana jest niezdrowa

Mit

Jedyna różnica pomiędzy wodą niegazowaną a gazowaną to obecność lub brak dwutlenku węgla. Picia wody gazowanej powinny unikać osoby z problemami gastrycznymi, mające kłopoty z krtanią czy cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP), kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz małe dzieci. Czysta woda gazowana to zawsze lepszy wybór niż słodzone napoje gazowane.