Dlaczego picie wody jest tak ważne dla organizmu? Nawadnia wszystkie narządy, ułatwia trawienie

Zapotrzebowanie na wodę, zaraz po zapotrzebowaniu na tlen, to warunek naszego życia. Dorosły człowiek wytrzyma bez jedzenia ponad miesiąc, a bez wody kilka dni. Do czego konkretnie woda jest niezbędna? Najprostsza odpowiedź? Do wszystkiego!

Woda to główny składnik naszego ciała, bez niej organizm nie jest w stanie funkcjonować. Jeśli nie będziemy dbać o dostarczanie wody, bardzo szybko może dojść do odwodnienia. Jest ono wyjątkowo niebezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla małych dzieci.

Dla zachowania zdrowia, ilość wody w naszym organizmie powinna być utrzymywana na stałym poziomie. Oznacza to, że wielkość, jaką dostarczanej powinna odpowiadać jej stratom (tracimy ją z moczem, potem, wydychanym powietrzem oraz kałem). W diecie główne źródło wody stanowią napoje i zupy, ale także owoce i warzywa, które mogą zawierać 80-95 procent wody.

Ważna, ważniejsza, najważniejsza

W wodzie w komórkach naszego organizmu dochodzi do przebiegu reakcji chemicznych i procesów życiowych. To dzięki wodzie prawidłowo przebiegają wszystkie reakcje, a funkcje biologiczne, fizjologiczne i chemiczne nie szwankują.

Woda stanowi podstawowy składnik wszystkich komórek tkanek, wspomaga funkcjonowanie nerek i układu moczowego, usuwa z organizmu toksyny. Dzięki wodzie nasz organizm reguluje temperaturę ciała - poci się, kiedy należy je schłodzić. Woda ma również wpływ na trawienie, umożliwia wchłanianie oraz transport substancji odżywczych oraz zapobiega zaparciom. Picie wody zapobiega infekcjom przewodu moczowego, zmniejszając częstość infekcji i dolegliwości u kobiet i prawdopodobieństwo powstania kamieni nerkowych i wielu innych chorób (kiedy mocz jest rozcieńczony nie może być zapoczątkowana krystalizacja kamieni).

Picie wody nawadnia powięź, stawy, dyski w kręgosłupie - ułatwiając pracę narządów ruchu. Jest także swojego rodzaju “nawilżaczem” śluzówek, gałek ocznych, mózgu, rdzenia kręgowego czy płodu w czasie ciąży.

Więcej energii, mniej bólów głowy

Z pozoru picie wody wydaje się czynnością błahą, ale ma kluczowe znaczenie dla naszego życia i prawidłowego funkcjonowania. Dzięki odpowiedniemu piciu wody mamy lepiej dotleniony organizm, lepszą koncentrację i pamięć, lepiej widzimy, rzadziej cierpimy na skurcze mięśni i bóle głowy wynikające ze zmian ciśnienia. Nasza skóra jest jędrniejsza i lepiej znosi skaleczenia.

Wystarczy pamiętać o piciu wody i rzeczywiście ją pić. Tak niewiele wystarczy, żeby pomóc organizmowi. Resztą zajmie się już on sam.