Woda to główny składnik naszego ciała, bez niej organizm nie jest w stanie funkcjonować. Jeśli nie będziemy dbać o dostarczanie wody, bardzo szybko może dojść do odwodnienia. Jest ono wyjątkowo niebezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla małych dzieci.
Dla zachowania zdrowia, ilość wody w naszym organizmie powinna być utrzymywana na stałym poziomie. Oznacza to, że wielkość, jaką dostarczanej powinna odpowiadać jej stratom (tracimy ją z moczem, potem, wydychanym powietrzem oraz kałem). W diecie główne źródło wody stanowią napoje i zupy, ale także owoce i warzywa, które mogą zawierać 80-95 procent wody.
W wodzie w komórkach naszego organizmu dochodzi do przebiegu reakcji chemicznych i procesów życiowych. To dzięki wodzie prawidłowo przebiegają wszystkie reakcje, a funkcje biologiczne, fizjologiczne i chemiczne nie szwankują.
Woda stanowi podstawowy składnik wszystkich komórek tkanek, wspomaga funkcjonowanie nerek i układu moczowego, usuwa z organizmu toksyny. Dzięki wodzie nasz organizm reguluje temperaturę ciała - poci się, kiedy należy je schłodzić. Woda ma również wpływ na trawienie, umożliwia wchłanianie oraz transport substancji odżywczych oraz zapobiega zaparciom. Picie wody zapobiega infekcjom przewodu moczowego, zmniejszając częstość infekcji i dolegliwości u kobiet i prawdopodobieństwo powstania kamieni nerkowych i wielu innych chorób (kiedy mocz jest rozcieńczony nie może być zapoczątkowana krystalizacja kamieni).
Picie wody nawadnia powięź, stawy, dyski w kręgosłupie - ułatwiając pracę narządów ruchu. Jest także swojego rodzaju “nawilżaczem” śluzówek, gałek ocznych, mózgu, rdzenia kręgowego czy płodu w czasie ciąży.
Z pozoru picie wody wydaje się czynnością błahą, ale ma kluczowe znaczenie dla naszego życia i prawidłowego funkcjonowania. Dzięki odpowiedniemu piciu wody mamy lepiej dotleniony organizm, lepszą koncentrację i pamięć, lepiej widzimy, rzadziej cierpimy na skurcze mięśni i bóle głowy wynikające ze zmian ciśnienia. Nasza skóra jest jędrniejsza i lepiej znosi skaleczenia.
Wystarczy pamiętać o piciu wody i rzeczywiście ją pić. Tak niewiele wystarczy, żeby pomóc organizmowi. Resztą zajmie się już on sam.