Antykoncepcja stworzona z myślą o kobietach Fot.: Materiał partnera
Podobnie jak w przypadku standardowych wkładek domacicznych zawierających miedź, wkładka IUB™ Ballerine®:
• jest niehormonalną metodą antykoncepcyjną
• zapobiega ciąży poprzez działanie miejscowe
– wewnątrz macicy
• nie wpływa na popęd seksualny ani metabolizm kostny
• nie wpływa na owulację
• nie przyczynia się do wzrostu masy ciała
• zapewnia wysoką skuteczność
• stanowi alternatywę dla zabiegu trwałej sterylizacji
– operacji, której można uniknąć
Wkładka IUB™ Ballerine® jest przeznaczona również dla młodych kobiet, które jeszcze nie były w ciąży. Usunięcie wkładki powoduje natychmiastowe przywrócenie płodności.
Czym jest niehormonalna wkładka IUB™ Ballerine®?
Niehormonalna, zaawansowana technologicznie metoda antykoncepcji, skuteczna przez 5 lat. Wkładka IUB™ Ballerine® to metoda antykoncepcji, która nie wymaga stosowania hormonów i wykazuje skuteczność przez okres nawet 5 lat. Zapobiegająca ciąży wkładka IUB™ Ballerine® działa miejscowo na tej samej zasadzie co inne wkładki domaciczne. Aktywność antykoncepcyjna wynika głównie z obecności miedzi.
Antykoncepcja dopasowana do twoich potrzeb
Wkładka IUB™ Ballerine® zapewnia stałe działanie antykoncepcyjne przez nawet 5 lat. Elastyczna i przyjazna dla macicy wkładka IUB™ Ballerine® zbudowana jest z pokrytego polimerem, specjalnie ukształtowanego stopu nitinolowego, który cechuje pamięć kształtu, oraz kilku pereł miedzi. Dzięki specjalnemu kształtowi i zastosowanym materiałom wkładka IUB™ Ballerine® idealnie dopasowuje się do kształtu macicy, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia i podrażnienia jej ściany. Do jednego z końców korpusu wkładki przymocowane są dwie nitki, które pozwolą lekarzowi usunąć wkładkę IUB™ Ballerine®, gdy nie będzie już ona potrzebna. Stop nitinolowy jest z powodzeniem stosowany w implantach medycznych od ponad 20 lat. Unikalną cechą antykoncepcyjnej wkładki domacicznej IUB™ Ballerine® jest zastosowanie sferycznego nośnika nitinolowego.
Trójwymiarowa wkładka IUB™ Ballerine®
Wkładka IUB™ Ballerine® jest od 1/2 do 2/3 mniejsza od tradycyjnych wkładek domacicznych, co ułatwia ich aplikację. Po aplikacji wkładki IUB™ Ballerine®, przyjmuje ona w jamie macicy trójwymiarowy, sferyczny kształt. Średnica aktualnie dostępnej w Polsce wkładki IUB™ Ballerine® wynosi 15 mm.
W jaki sposób działa wkładka IUB™ Ballerine®?
Bezpośrednio po założeniu do jamy macicy, wkładka IUB™ Ballerine® zaczyna uwalniać niewielkie ilości miedzi, zapewniając stały efekt antykoncepcyjny przez okres nawet 5 lat. Mechanizm działania wkładki IUB™ Ballerine® jest podobny do innych standardowych wkładek domacicznych zawierających miedź. Główny efekt działania zawierających miedź wkładek domacicznych polega na upośledzeniu ruchomości plemników i zapobieganiu zapłodnieniu komórki jajowej, a także ewentualnie implantacji zarodka.
Jaka jest skuteczność wkładki IUB™ Ballerine®?
Skuteczność antykoncepcyjna wkładki IUB™ Ballerine® wynosi ponad 99%*.
Czy podczas stosunku wkładka IUB™ Ballerine® będzie wyczuwalna?
Ani Ty, ani partner nie będziecie odczuwać obecności prawidłowo założonej wkładki IUB™ Ballerine® podczas stosunku seksualnego. Jeżeli jednak Ty, albo Twój partner będziecie odczuwać obecność nitek przytwierdzonych do wkładki, lekarz może je z powodzeniem skrócić
Kiedy i gdzie można założyć wkładkę IUB™ Ballerine®?
Niehormonalną wkładkę IUB™ Ballerine® zakłada się do macicy. Zabieg ten przeprowadza lekarz podczas wizyty ambulatoryjnej po wcześniejszej indywidualnej konsultacji. Lekarz przeprowadza badanie w celu określenia pozycji Twojej macicy. Po dokonaniu pomiarów, lekarz ostrożnie wprowadza wkładkę IUB™ Ballerine® korzystając przy tym z cienkiego aplikatora. Po usunięciu aplikatora wkładka IUB™ Ballerine® pozostaje w macicy, gdzie sama znajduje sobie idealne położenie. Wkładka zaczyna działać niezwłocznie po założeniu. Prawidłowe położenie wkładki IUB™ Ballerine® można potwierdzić w badaniu ultrasonograficznym. Od wkładki odchodzą dwie nitki, których wolny koniec znajduje się w pochwie. Nitki te można skrócić w celu zmniejszenia dyskomfortu. Najlepszym momentem do założenia wkładki są ostatnie dni miesiączki, gdy ujście szyjki macicy jest bardziej otwarte, a prawdopodobieństwo ciąży niskie. Badanie kontrolne należy przeprowadzić po czterech do dwunastu tygodni od założenia wkładki. Następnie zaleca się przeprowadzenie kontroli lekarskich w odstępach rocznych.
Czy zakładanie wkładki jest zabiegiem bolesnym?
Zabieg zakładania wkładki IUB™ Ballerine® może okazać się bolesny, zwłaszcza jeżeli kanał szyjki macicy jest bardzo wąski. Możesz zawsze poprosić lekarza wykonującego zabieg o zastosowanie leku znieczulającego miejscowo lub o zapobiegawcze podanie leków przeciwbólowych. Bezpośrednio po założeniu mogą pojawić się skurcze lub krwawienie podobne do miesiączki. U niektórych kobiet przez kilka minut po założeniu wkładki może pojawić się osłabienie, nudności lub zawroty głowy. Nie ma jednak powodów do niepokoju – macica potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowej sytuacji. Ból zazwyczaj szybko ustępuje. Jeżeli jednak ból się utrzymuje, należy skonsultować się z lekarzem.
Jakie mogą być działania uboczne?
Po założeniu wkładki IUB™ Ballerine ® miesiączki mogą być bardziej obfite i dłuższe, czasami może się również pojawić plamienie w okresie pomiędzy miesiączkami – większość tych efektów ubocznych ustępuje po 2-3 miesiącach. Macica potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do obecności wkładki IUB™ Ballerine®, po którym wspomniane działania uboczne powinny pojawiać się rzadziej. Rzadko zdarza się, aby wkładka IUB™ Ballerine® przebiła ścianę macicy. Najczęściej dzieje się to podczas jej zakładania. Zdarzenie takie nazywa się perforacją. Jeżeli dojdzie do przedziurawienia ściany macicy przez wkładkę IUB™ Ballerine ®, należy ją usunąć. W takiej sytuacji czasami nieodzowne może okazać się leczenie operacyjne. Jeżeli wkładka IUB™ Ballerine® znajdzie się poza jamą macicy, nie chroni ona już przed zajściem w ciążę. Wkładka IUB™ Ballerine® może się również częściowo lub całkowicie przemieścić poza jamę macicy, czyli do kanału szyjki lub pochwy. Takie zdarzenie określa się mianem wydalenia. Prawdopodobieństwo wydalenia wkładki IUB™ Ballerine® jest większe u kobiet, które nigdy nie były w ciąży. Pełen wykaz możliwych działań ubocznych można znaleźć w ulotce informacyjnej przeznaczonej dla pacjentek.
Kto nie powinien stosować wkładki IUB™ Ballerine®?
Nie należy korzystać z wkładki IUB™ Ballerine® jeżeli:
• możesz być w ciąży
• Twoja macica ma nieprawidłową budowę
• stwierdza się u Ciebie zakażenie miednicy mniejszej (ang. pelvic inflammatory disease, PID) lub Twoje aktualne postępowanie stwarza ryzyko wystąpienia takiego zakażenia (np. Ty lub Twój partner ma wielu partnerów seksualnych)
• w ciągu ostatnich trzech miesięcy stwierdzono u Ciebie zakażenie w obrębie macicy, do którego doszło po ciąży lub poronieniu
• chorujesz na raka macicy lub szyjki macicy
• występują u Ciebie krwawienia z pochwy, której przyczyny nie udało się jeszcze wyjaśnić
• stwierdza się u Ciebie zakażenie w obrębie szyjki macicy
• chorujesz na chorobę Wilsona (zaburzenia przemiany materii miedzi)
• jesteś uczulona na którykolwiek z materiałów zastosowanych do wykonania wkładki IUB™ Ballerine® (miedź, nikiel, tytan, PET i polipropylen)
• stosujesz już antykoncepcyjną wkładkę domaciczną
Ważne informacje
Proszę skontaktować się z lekarzem w następujących sytuacjach:
• uważasz, że może być w ciąży
• pojawił się ból w obrębie miednicy lub Ty/Twój partner odczuwacie ból podczas stosunku seksualnego
• pojawiła się nietypowa wydzielina z pochwy lub owrzodzenia w obrębie narządów płciowych
• pojawiła się u Ciebie gorączka, której przyczyny nie udało się wyjaśnić
• mogło dojść do ekspozycji na chorobę przenoszoną drogą płciową
• wyczujesz obecność innego elementu wkładki IUB™ Ballerine® niż nitki
• stwierdzone zostanie u Ciebie lub Twojego partnera zakażenie wirusem HIV
• pojawi się u Ciebie znaczne lub przedłużające się krwawienie z pochwy
• w planowanym czasie nie pojawi się krwawienie miesięczne
Wkładka IUB™ Ballerine® nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV (AIDS) ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.