Bardzo często zdarza się, że - nie chcąc marnować resztek z obiadu - myślimy, że lepiej dać to zwierzęciu, niż po prostu wyrzucić. Jest to jednak bardzo błędne rozumowanie. Pies to nie śmietnik! Każdego dnia, nasz pupil powinien otrzymywać odpowiednio zbilansowane pożywienie. Oczywiście można zdecydować się na samodzielne przygotowywanie jedzenia dla psa, jednak warunkiem jest odpowiednia wiedza na temat tego, jakie produkty może on jeść, a jakie mogą być dla niego szkodliwe. Jeśli nie potrafimy przyrządzić dla pupila posiłków, które zawierają właściwą dla niego ilość białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i mikroelementów, powinniśmy zrezygnować z tego pomysłu.
Oto produkty, których nie wolno podawać psom, gdyż są dla nich trujące:
Są jednak takie produkty z diety człowieka, którymi od czasu do czasu możemy podzielić się z naszym psiakiem. Należą do nich: jogurt naturalny, jabłka (bez gniazd nasiennych), żółtko jaja, fasolka szparagowa czy płatki owsiane.
Bardzo często mówi się o tym, czego nie powinien jadać pies. Zupełnie zapominamy o tym, że niektórych produktów nie powinniśmy podawać również swoim kotom. O kotach oraz ich diecie krąży wiele mitów, z którymi czas rozprawić się raz na zawsze. Istnieją bowiem produkty, które mogą poważnie zaszkodzić nie tylko psu, lecz także kotu. Podobnie, jak w przypadku psów, kotom nie można podawać resztek z obiadu - nasze posiłki są dla nich zbyt ciężkostrawne oraz zawierają zdecydowanie zbyt dużą ilość przypraw i soli, której kot nie może pozbyć się z organizmu, ponieważ się nie poci. z naszym kocim przyjacielem nie powinniśmy również dzielić się deserem. Słodycze zawierają bowiem dużą ilość cukru i tłuszczy, a te składniki nie są wskazane w diecie czworonoga. Należy również zaznaczyć, że czekolada może być tak samo niebezpieczna dla kota, jak dla psa. Mimo wszystko są produkty, którymi spokojnie możemy podzielić się z naszym kotem. Zaliczają się do nich: kurczak, wołowina lub indyk, marchew, boćwinka, buraki, pomidory, a także jabłka, gruszki i brzoskwinie.
Czego absolutnie nie może jeść kot?
Surowe ryby, które może jeść kot:
Każdy pies oraz kot - w zależności od rasy, wieku, stanu zdrowia, środowiska czy indywidualnych potrzeb - powinien spożywać inny rodzaj karmy. Serwowanie naszym pupilom profesjonalnej karmy jest najlepszym możliwym wyborem, ponieważ pozwala w łatwy sposób zbilansować ich codzienną dietę. Ważne jednak, by wybierać karmy o dobrym składzie, które zawierają przede wszystkim mięso, a nie zbędne wypełniacze. Należy również pamiętać, by zarówno pies, jak i kot dostawali karmę przeznaczoną dla siebie. Dlaczego? Ponieważ kot z natury jest zupełnie inny niż pies, a ich diety także różnią się od siebie. W psiej karmie znajduje się zbyt wiele węglowodanów dla kociaków, natomiast w kociej za wiele białka dla psiaków. Oba rodzaje karm różnią się również zawartością witamin oraz tłuszczów. A zatem w trosce o ich dobro, nie kupujcie kota w worku!