O czym świadczą zachowania twojego psa? Naucz się je odczytywać, by lepiej zrozumieć pupila [PORADNIK]

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że psy, poprzez swoje zachowanie, porozumiewają się z ludźmi i przekazują swoje emocje. Co zrobić, by prawidłowo odczytywać wysyłane przez nie sygnały? Najważniejsza jest uważna obserwacja pupila.

Każda udana relacja powinna opierać się na wzajemnym porozumieniu. Dokładnie tak samo jest w przypadku psa i jego właściciela. Niestety, ze względu na bliską relację z naszymi czworonogami, bardzo często przypisujemy im ludzkie cechy, co może prowadzić do błędnego rozumienia psich zachowań. Jak prawidłowo odczytywać zachowanie oraz sygnały, które wysyła do nas pupil? Przedstawiamy te najpopularniejsze!

Oblizywanie nosa i ziewanie

Inaczej niż u człowieka, ziewanie u psa to jedna z oznak niepewności oraz tego, że sytuacja, w której się znalazł, jest dla niego stresująca. Oblizywanie oraz ziewanie są również elementami uspokajającymi, które pies stosuje w celu rozluźnienia siebie lub innego osobnika. To właśnie dlatego pies, który obawia się skarcenia, może uspokajać siebie i swojego właściciela, liżąc jego ręce.

Przebieranie łapami podczas snu

Denerwujesz się, kiedy podczas snu twój pies powarkuje, przebiera łapami i cichutko szczeka? Niepotrzebnie - twój pupil po prostu śni, a sny te są tak intensywne, że reaguje na nie całe jego ciało. Co ciekawe, psy śnią zazwyczaj wtedy, gdy leżą na boku, a ich mięśnie są rozluźnione, co nie zdarza się np. kiedy śpią w pozycji "waruj".

Stawianie uszu na baczność

Co dzieje się w sytuacji, kiedy pies stawia uszy na baczność? To objaw podwyższonej koncentracji. Psy mają bowiem bardzo wyczulony zmysł słuchu i kiedy słyszą coś wartego swojej uwagi (np. nasze wołanie), koncentrują się na dźwięku, stawiając uszy na baczność. Może to być także skupienie na potencjalnym "zagrożeniu", jakim często są dla psa nieznane dźwięki.

Radosne tarzanie się po podłodze

Co pies chce nam przekazać poprzez tarzanie się po podłodze i podobne jemu radosne "wygłupy", które często tak nas cieszą? Takie zachowanie czworonoga oznacza nic innego, jak oswojenie się z domem i swoim panem, przy którym czuje się niezwykle swobodnie. W momencie, kiedy pies kładzie się przy nas na plecach i obraca z boku na bok, możemy być pewni, że czuje się komfortowo i bezpiecznie w naszym towarzystwie. Odsłania bowiem przed nami swoją najwrażliwszą część, czyli brzuch. To doskonałe zaproszenie do wspólnej zabawy!