Kiedy udać się do trychologa? Oto znaki, które powinny skłonić cię do wizyty u tego specjalisty

Problemy z włosami i skórą głowy są dosyć powszechne. Często zdarza się, że dostępne w aptekach i drogeriach środki nie pomagają. W takich przypadkach lepiej nie kontynuować leczenia na własną rękę i skorzystać z pomocy trychologa.

Kim jest trycholog i czym zajmuje się trychologia? Wiele osób zastanawia ta kwestia, gdyż termin ten nie jest w naszym kraju powszechnie znany. Co ciekawe, początki rozwoju tej dziedziny medycyny datuje się na drugą połowę dziewiętnastego wieku. 

Trycholog to specjalista, który zajmuje się tylko i wyłącznie włosami oraz skórą głowy. Nie należy mylić go więc z lekarzem dermatologiem, który diagnozuje i leczy problemy skórne pojawiające się w innych częściach ciała. Nazwa trychologia pochodzi od greckiego słowa "trikhos" (włos). Dziedzina ta zaczęła rozwijać się w drugiej połowie dziewiętnastego wieku w Londynie. Jednym z jej prekursorów był prof. Wheeler, który prowadziła badania dotyczące problemu wypadania włosów oraz poszukiwał sposobów na powstrzymanie tego procesu. Z kolei w 1902 w grupa lekarzy z Londynu założyła kolegium badań chorób włosów i skóry głowy, które w późniejszych latach stało się znane jako Instytut Trychologii. 

Kiedy warto odwiedzić trychologa?

Gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z jakimś problemem związanym z włosami lub skórą głowy, warto skorzystać z porad trychologa. Dla większości osób motywacją do wizyty u specjalisty jest wypadanie włosów. Oczywiście jest to naturalny proces fizjologiczny, który związany jest z cyklem życia włosa. Szacuje się, że dziennie może wypadać ich nawet sto. Jednak gdy zauważmy, że jest ich znacznie więcej niż dotychczas na poduszce czy szczotce, warto zbadać przyczynę problemu. Być może winę za to ponoszą nieodpowiednio dobrane kosmetyki lub zła dieta. 

Co jeszcze powinno zaniepokoić? Oto kilka sytuacji, które powinny nas zmobilizować do wizyty u trychologa:

  • swędząca skóra głowy;
  • łupież pstry, którego nie możemy zwalczyć kosmetykami;
  • łysienie;
  • wzmożone przetłuszczanie włosów;
  • zmiany na skórze głowy takie jak np. suche płatki łupieżu, skupiska krostek, zaczerwienienie.

Jak działają trycholodzy?

Dziedzina ta jest pewnego rodzaju innowacją medyczno-kosmetyczną, gdyż łączy wiedzę m.in. z zakresu dermatologii, kosmetologii, fryzjerstwa, dietetyki i medycyny estetycznej. Trycholodzy w swojej pracy analizują stan skóry głowy i cebulek włosów, ustalają przyczyny różnych problemów, pomagają dobrać jak najlepszą pielęgnację czy specjalistyczne zabiegi. Najczęstsze schorzenia leczone przez trychologów:

  • łysienie;
  • wypadanie włosów;
  • łupież;
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy;
  • łuszczyca;
  • podrażnienia skóry głowy.

Jak przebiega wizyta u trychologa?

Na com musimy być przygotowani, jeśli planujemy wizytę u trychologa? Początkowo specjalista przeprowadzi wywiad, w trakcie którego otrzyma informacje m.in. na temat naszego stylu życia, stosowanych leków i kosmetyków. Następnie wykona badanie skóry głowy i włosów oraz postawi wstępną diagnozę. Zdarza się jednak, że do ustalenia przyczyny problemu potrzebne są dodatkowe badania laboratoryjne.

Zwykle w gabinetach wykonywane są dwa podstawowe badania. Pierwsze to trichogram, czyli badanie stanu cebulek włosów. Specjalista za pomocą pęsety pobiera od 50 do 100 włosów z cebulkami. Są one następnie obserwowane pod mikroskopem w laboratorium. Z kolei drugie badania to trichoskopia. Jest to cyfrowa metoda, która opiera się na technice wideodermoskopii. Podłączone do komputera urządzenie umożliwia obserwację włosów w powiększeniu. Obrazy są w tym czasie zapisywane na dysku, a następnie wysłane do laboratorium.