Równowaga PEH kluczem do zdrowych i lśniących włosów. Wszystko, co musisz wiedzieć o tej pielęgnacji

Równowaga PEH to kompleksowy, trzyetapowy sposób pielęgnacji włosów, który w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Z jakimi wiąże się korzyściami i na czym polega? Oto nasz przewodnik dla osób, które zaczynają interesować się tym tematem.

Ponad 80 procent kobiet w Polsce uważa, że ma zniszczone włosy. Wiele z nich poszukuje odpowiedniej pielęgnacji. Jedną z najczęściej polecanych metod jest osiągnięcie równowagi PEH. 

Równowaga PEH - co to takiego?

Proteiny, emolienty, humektanty. To właśnie od tych wyrazów pochodzi skrót PEH. Właśnie o te trzy grupy składników aktywnych oparta jest kompleksowa pielęgnacja włosów. Co istotne, każda z nich jest odpowiedzialna za inny obszar. Włączenie tych składników do pielęgnacji oraz ich odpowiednie zrównoważenie jest kluczem do pięknych i zdrowych włosów. 

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z taką pielęgnacją, będziesz musiała zwracać szczególną uwagę na składy kosmetyków do włosów. Poza tym warto być wytrwałym i szukać jak najlepszych dla ciebie kombinacji. Nie zawsze metody, które sprawdzają się u koleżanek czy blogerek, będą dobre także dla twoich naszych włosów. 

Element pierwszy: proteiny

Proteiny są białkami prostymi, które są zbudowane z tych samych cząsteczek, co nasze włosy. Wykazują działanie naprawcze. Dostarczając je, możesz m.in. wypełnić ubytki w strukturze włosa (nie jest to jednak wypełnienie długotrwałe). Dzięki temu włosy przestają się łamać, są mocniejsze, zyskują zdrową objętość. Niedobór protein objawia się z kolei tym, że twoje pasma włosy są bez życia, matowe, oklapnięte.

Jakie składniki znajdują się w tej grupie? To m.in. kolagen, elastyna, keratyna, jedwab. Znajdziesz je m.in. w różnych maskach i odżywkach do włosów.

Element drugi: emolienty

Z kolei zadaniem emolientów jest tworzenie warstwy ochronnej. Zapobiega ona przede wszystkim odparowywaniu wody z włosów. Do grupy emolientów należą m.in. olej kokosowy, olej arganowy, masło shea.

Emolienty sprawią, że twoje pasma będą miękkie i gładkie. Natomiast ich niedobór może doprowadzić do i suchości i szorstkości włosów.

Element trzeci: humektanty

Humektanty (znane także jako nawilżacze) mają zdolność wiązania wody oraz magazynowania jej w naszych włosach. Zazwyczaj wchłaniają ją z otoczenia. Jednak często musimy dostarczyć ją samodzielnie. Jeśli tego nie zrobimy, może to prowadzić do wysuszenia włosów (w takich przypadkach humektanty czerpią ją z włosów i skóry głowy).

Do tej grupy należą m.in. mocznik, kwas hialuronowy, sok z aloesu, d-pantenol, gliceryna. Znajdziecie je w licznych odżywkach i maskach do włosów.

Równowaga PEH w praktyce

Proteiny, Emolienty i Humektanty to trzy filary pielęgnacji. Ich równowaga jest kluczem do tego, by włosy były piękne i zdrowe.

Jak osiągnąć równowagę PEH? Jedna z najczęstszych porad, którą możemy usłyszeć, to metoda prób i błędów. Powinniśmy obserwować swoje włosy i dostosowywać pielęgnację do ich potrzeb. To dlatego, że włosy, które prezentują się bardzo podobnie, mogą mieć zupełnie inne potrzeby.

O czym jeszcze warto wiedzieć? Oto kilka ważnych wskazówek:

  • Proteiny najlepiej jest stosować z humektantami. W ten sposób unikniemy przesuszenia, które może pojawić się, gdy stosujemy tylko i wyłącznie proteiny.
  • Humektanty najlepiej sprawdzą się jesienią i wiosną. 
  • Z kolei latem i zimą przez humektanty włosy mogą się puszyć.
  • Jeśli w myciu używasz protein, najlepiej będzie kończyć je emolientami (np. w masce).