Cały rok pielęgnujesz włosy tak samo? To błąd! Jak o nie dbać latem, a jak zimą, by odpowiednio je odżywić?

Zauważasz, że kondycja twoich włosów zmienia się na gorszą zimą lub latem? Winą może być niezmieniona pielęgnacja, która w zależności od pory roku powinna być modyfikowana. Warunki atmosferyczne są bowiem dość istotnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę dobierając włosom odpowiednią pielęgnację. Na co zatem zwrócić uwagę latem, a na co zimą, by cieszyć się zdrowymi, lśniącymi i mocnymi kosmykami?

Zarówno zima, jak i lato potrafią dać się naszym włosom we znaki. Gwałtownie wystawiane na niskie lub wysokie temperatury może skutkować osłabieniem, wysuszeniem, a w konsekwencji szybszym niszczeniem się włosów. Wyjaśniamy, jak zmodyfikować pielęgnację włosów latem, a jak zimą, by były one w możliwie jak najlepszej kondycji.

Pielęgnacja włosów latem

Nie da się ukryć, że lato jest bardzo trudnym czasem dla włosów. Wysoka temperatura i słona woda sprawiają, że łuski włosa rozchylają się, a promienie słoneczne bez trudu wnikają do wnętrza włosa i niszczą jego wewnętrzną strukturę. Niestety, jest to prosta droga do osłabienia i zniszczenia delikatnych kosmyków. W sezonie letnim włosy wymagają zatem szczególnej pielęgnacji, która ochroni je przed wpływem czynników zewnętrznych i zregeneruje ewentualne uszkodzenia.

Podstawą pielęgnacji włosów latem powinno być ich nawilżanie oraz ochrona przed promieniowaniem uv. Jednym z najlepszych sposobów  będzie regularne stosowanie masek oraz odżywek do włosów z lipidami, które chronią pasma przed utratą wilgoci. Ponadto niezastąpione będzie olejowanie włosów na mokro 2-3 razy w tygodniu - wystarczy spryskać włosy hydrolatem roślinnym lub nałożyć żel aloesowy, a następnie wybrany olej. Na koniec pozostaje zemulgować włosy maską i delikatnie je umyć.

Latem, niezwykle istotnie jest regularne mycie włosów, szczególnie po każdym powrocie z plaży - dzięki temu usuniesz pozostałości soli, która niszczy i bardzo wysusza pasma. Pamiętaj, by nie wychodzić z domu z mokrymi pasmami, ani nie suszyć ich na plaży w słońcu po wyjściu z wody. Pod wpływem promieni słonecznych staną się one suche, szorstkie, matowe i łamliwe.

Podczas dłuższego przebywania na zewnątrz włosy należy natomiast dodatkowo ochronić przed działaniem promieni słonecznych. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku mgiełka z filtrem uv, chustka lub kapelusz.

Pielęgnacja włosów zimą

Wiatr, niska temperatura na zewnątrz, ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniach oraz nakrycia głowy noszone zimą powodują, że odpowiednia pielęgnacja włosów zimą jest konieczna, jeśli nie chcemy pozbawić ich i blasku czy naturalnej sprężystości.

Zimą, włosy mają tendencję do przetłuszczania, zaczynają się elektryzować i tracą objętość. Niezwykle ważne jest zatem odpowiednie mycie skóry głowy oraz intensywne odżywienie ich na długości i końcach. Zimą warto postawić na delikatne szampony bez SLS/SLES, by dodatkowo nie pobudzać produkcji sebum, a po silniej oczyszczający szampon z sls możemy sięgnąć dopiero wtedy, kiedy czujemy, że nasza skóra głowy naprawdę tego potrzebuje.

Zimą najlepiej sprawdzi się maska nawilżająca zawierająca np. D-panthenol lub aloes. Lepiej unikać natomiast nadmiaru protein, które zimą mogą powodować nadmierne puszenie się włosów. Po każdym myciu, na końce, które są zwykle najbardziej przesuszone i zniszczone nakładaj maskę i pozostaw ją na 10-15 min, pozwalając składnikom wniknąć w głąb włosa.

Jeszcze istotniejsze zimą jest regularne olejowanie włosów. Jednak, by olej zadział najskuteczniej, należy go dobrać do porowatości kosmyków. Do włosów niskoporowatych najlepiej sprawdzą się oleje nasycone, np.:

  • Olej kokosowy
  • Masło shea
  • Masło kakaowe
  • Masło babassu

Do włosów średnioporowatych najlepiej sprawdzą się oleje jednonienasycone, np..

  • Oliwa z oliwek
  • Olej awokado
  • Olej słonecznikowy
  • Olej ze słodkich migdałów
  • Olej arganowy
  • Olej rycynowy
  • Olej kameliowy

Do włosów wysokoporowatych najlepiej sprawdzą się natomiast oleje wielonienasycone, np..

  • Olej z nasion chia
  • Olej kukurydziany
  • Olej lniany
  • Olej z pestek winogron

Choć wiele kobiet unika noszenia czapki zimą, warto o niej pamiętać, by nie narażać włosów na mróz czy śnieg. Niska temperatura i wiatr powodują przesuszanie włosów oraz osłabienie cebulek, co może wzmagać wypadanie włosów. Jeśli czapka przysparza ci problemów, powodując elektryzowanie się włosów, możesz popsikać wnętrze czapki sprayem antystatycznym. Za taką pielęgnację włosy z pewnością odwdzięczą się dobrą kondycją.