Porowatość włosów wiąże się z ich różnymi cechami fizycznymi - m.in. budową i kondycją. Zależy nie tylko od struktury włosów, ale także stosowanej pielęgnacji oraz wykonywanych zabiegów. Wyróżniamy trzy stopnie porowatości. Włosy mogą być: wysokoporowate, średnioporowate oraz niskoporowate. Co istotne, porowatość włosów nie jest stała. Może one zmieniać się pod wpływem różnych czynników.
Aby rozpoznać porowatość włosów, należy rozwiązać test. Znajdziesz je bez problemu w sieci. Jeśli jednak nie masz czasu, by odpowiadać na pytania, wykonaj test ze szklanką wody. Oto instrukcja krok po kroku:
Jakie możesz wyciągnąć wnioski z takiego prostego domowego testu? Jeśli twój włos jest niskoporowaty będzie unosił się na powierzchni, włos średnioporowaty zanurkuje do połowy, a wysokoporowaty bardzo szybko opadnie na dno.
Włosy mogą być wysokoporowate z natury lub na skutek różnych zniszczeń, które zostały wywołane przez zabiegi fryzjerskie. Z reguły wymagają intensywnej pielęgnacji. Często cecha ta dotyczy włosów kręconych, które mają dosyć sporą objętość. Takie pasma mają tendencję do puszenia, przesuszania, łamania. Poza tym łatwo schną i szybko reagują na wilgotność powietrza.
Włosy średnioporowate to najczęstszy typ. Z tego powodu często nazywa się je "normalnymi". Dobrze wchłaniają różne kosmetyki, dzięki czemu łatwo jest o nie zadbać. Niestety brak odpowiedniej pielęgnacji szybko prowadzi do zniszczeń, przez co mogą stać się wysokoporowate. Cecha ta dotyczy zazwyczaj prostych lub falowanych włosów.
Z kolei włosy niskoporowate są zazwyczaj zdrowe, gładkie i błyszczące. Niestety nie poddają się łatwo zabiegom stylizacyjnym. Ogromnym plusem jest natomiast to, że są mało podatne na zniszczenia. Poza tym długo schną i wolna pochłaniają wodę. Cecha ta dotyczy zazwyczaj włosów prostych lub falowanych.
Może cię także zainteresować: