Jak sprawdzić porowatość włosów? Rozwiąż szybki test ze szklanką wody

Dzięki poznaniu porowatości włosów będziesz mogła m.in. dobrać do nich jak najlepszą pielęgnację. Rozwiąż szybki test, do którego będzie potrzebna ci jedynie szklanka wody.

Porowatość włosów wiąże się z ich różnymi cechami fizycznymi - m.in. budową i kondycją. Zależy nie tylko od struktury włosów, ale także stosowanej pielęgnacji oraz wykonywanych zabiegów. Wyróżniamy trzy stopnie porowatości. Włosy mogą być: wysokoporowate, średnioporowate oraz niskoporowate. Co istotne, porowatość włosów nie jest stała. Może one zmieniać się pod wpływem różnych czynników. 

Test na porowatość włosów

Aby rozpoznać porowatość włosów, należy rozwiązać test. Znajdziesz je bez problemu w sieci. Jeśli jednak nie masz czasu, by odpowiadać na pytania, wykonaj test ze szklanką wody. Oto instrukcja krok po kroku:

  • Napełnij szklankę czystą wodą.
  • Umieść w niej włos na mniej więcej pięć minut.
  • Im bardziej twój włos pochłania wodę, tym większa jest jego porowatość.

Jakie możesz wyciągnąć wnioski z takiego prostego domowego testu? Jeśli twój włos jest niskoporowaty będzie unosił się na powierzchni, włos średnioporowaty zanurkuje do połowy, a wysokoporowaty bardzo szybko opadnie na dno. 

Test na porowatość włosów - co oznaczają wyniki?

Włosy mogą być wysokoporowate z natury lub na skutek różnych zniszczeń, które zostały wywołane przez zabiegi fryzjerskie. Z reguły wymagają intensywnej pielęgnacji. Często cecha ta dotyczy włosów kręconych, które mają dosyć sporą objętość. Takie pasma mają tendencję do puszenia, przesuszania, łamania. Poza tym łatwo schną i szybko reagują na wilgotność powietrza. 

Włosy średnioporowate to najczęstszy typ. Z tego powodu często nazywa się je "normalnymi". Dobrze wchłaniają różne kosmetyki, dzięki czemu łatwo jest o nie zadbać. Niestety brak odpowiedniej pielęgnacji szybko prowadzi do zniszczeń, przez co mogą stać się wysokoporowate. Cecha ta dotyczy zazwyczaj prostych lub falowanych włosów. 

Z kolei włosy niskoporowate są zazwyczaj zdrowe, gładkie i błyszczące. Niestety nie poddają się łatwo zabiegom stylizacyjnym. Ogromnym plusem jest natomiast to, że są mało podatne na zniszczenia. Poza tym długo schną i wolna pochłaniają wodę. Cecha ta dotyczy zazwyczaj włosów prostych lub falowanych. 

 Może cię także zainteresować: