Sauna na włosy pomoże ci nawilżyć i odżywić zniszczone pasma. Jak wykonać ją w domu?

Jeśli twoje włosy są przesuszone, łamliwe oraz zniszczone rozjaśnianiem, to powinnaś zadbać ich o odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Jednym z najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest sauna na włosy. Możesz wykonać ją w salonie fryzjerskim lub samodzielnie w domu. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wykonać zabieg i jakie daje efekty.

Na czym polega sauna na włosy?

Sauna na włosy to zabieg polegający na głębokim nawilżeniu i odżywieniu włosów za pomocą wysokiej temperatury ok. 40 st. C. Pod wpływem ciepła, łuski włosów otwierają się, dzięki czemu składniki aktywne zawarte w odżywce lub masce wnikają w ich głąb.

Zabieg ten wzmacnia i regeneruje włosy, które są osłabione i zniszczone. Szczególnie polecany jest do włosów przesuszonych farbowaniem lub trwałą ondulacją, puszących się pod wpływem wilgoci, osłabionych przez codzienne modelowanie, które mają rozdwojone końce oraz są matowe.

Sauna na włosy - jak wygląda zabieg?

W salonie fryzjerskim wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia w kształcie kopuły (przypomina tradycyjną suszarkę fryzjerską). Przed zabiegiem, fryzjer myje włosy dwukrotnie szamponem, aby oczyścić je ze wszystkich środków kosmetycznych. Następnie na mokre włosy nakłada odpowiednią odżywkę przeznaczoną do sauny. Długie lub półdługie włosy są upinane, aby w całości zmieściły się pod urządzeniem.

Z tyłu aparatu znajduje się pojemnik na wodę destylowaną. Kiedy woda nagrzeje się do 40 st. C., zaczyna wydobywać się para, która oddziałuje na włosy i skórę głowy. Sauna na włosy trwa około 20 minut. Po zakończeniu zabiegu fryzjer myje włosy na przemian ciepłą i chłodną wodą, aby zamknąć łuski włosa. Koszt zabiegu wynosi około 50 złotych. Ceny oczywiście uzależnione są od renomy salonu i użytych kosmetyków.

Jak wykonać saunę na włosy w domu?

Zabieg sauny możesz wykonać sama w domowym zaciszu. Będziesz potrzebować jednorazowego czepka foliowego, gorącej wody oraz odpowiednich kosmetyków do twojego rodzaju włosów - szamponu oraz odżywki. Przede wszystkim wybierając kosmetyki do tego zabiegu, zwróć uwagę, aby w ich składzie nie było żadnych silikonów - SLS oraz SLES. Oba składniki mogą przesuszać włosy oraz skórę głowy. Wybieraj odżywki z kwasem hialuronowym, aloesem lub mleczkiem pszczelim.

Domową saunę na włosy zacznij od dwukrotnego umycia włosów szamponem. Po spłukaniu kosmetyku, na mokre włosy nałóż maskę lub ampułkę regenerującą, rozczesz włosy, a następnie załóż czepek foliowy. Do miski nalej gorącej (niewrzącej) wody i trzymaj nad nią głowę przez 15 minut. Po zakończeniu zabiegu spłucz odżywkę z włosów na przemian w ciepłej i chłodnej wodzie.

Sauna na włosy - efekty i korzyści

Sauna na włosy to doskonały zabieg dla zniszczonych włosów. Zalecany jest nie tylko do włosów przesuszonych farbowaniem i modelowaniem, ale także warto z niego z korzystać po powrocie z urlopu. Słona woda oraz promienie słoneczne osłabiają włosy, więc warto zadbać o ich odżywienie i wzmocnienie. Sauna na włosy przede wszystkim intensywnie regeneruje włosy, nawilża i nadaje im blask oraz miękkość.

Zabieg przeciwdziała nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów i zapobiega ich wypadaniu. Efekty sauny na włosy utrzymują się przez 7-10 dni - cząsteczki preparatu są wypłukiwane podczas mycia włosów. Dlatego zabieg warto powtarzać raz na tydzień. Aby osiągnąć trwały efekt regenerujący, warto powtórzyć zabieg 4-5 razy.