Jak dbać o włosy latem? Zniszczone kosmyki wymagają szczególnej opieki

Lato nie jest łaskawą dla włosów porą roku. Mocne słońce, słona woda morska lub chlorowana basenowa, a także niekiedy silny wiatr sprawiają, że włosy mogą ulegać uszkodzeniom. Są jednak naprawdę proste sposoby na to, aby je przed tym uchronić.

Każda z nas marzy o tym, aby cieszyć się zdrowymi i pięknymi włosami przez cały rok. Lato jest jednak pod względem pielęgnacji włosów szczególnie wymagające. Wyjeżdżamy nad morze, gdzie na nasze kosmyki działają m.in. słona woda morska i mocne słońce, albo w góry czy na relaks na żaglówce, gdzie z kolei często musimy zmagać się z silnym wiatrem. Nie pomaga też chlorowana woda z basenów hotelowych. Wszystko to osłabia włosy, które stają się łamliwe, przesuszone, płowieją i zaczynają wypadać.

Jak dbać o włosy latem?

Nie oznacza to jednak, że musicie rezygnować z wakacyjnych aktywności i wyjazdów, aby mieć zdrowe i zadbane włosy. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych porad, które dla was mamy.

  • Pamiętaj o nawilżaniu - podstawowym problemem włosów latem jest to, że się przesuszają. Aby temu zapobiec, powinnaś je regularnie nawilżać. W tym celu warto stosować maski, które wnikają głęboko we włosy i je odżywiają. Powinny zawierać naturalne oleje i być wzbogacone witaminami. Ważne, by kierować się zaleceniami producenta kosmetyku i nie przesadzić z ich stosowaniem.
  • Noś nakrycie głowy - kapelusz czy czapka latem powinny być przedmiotem, z którym nie będziecie się rozstawać. Zakrywanie głowy ochroni ciebie i twoje włosy przed przegrzaniem oraz promieniowaniem UV.
  • Nie susz włosów na słońcu - mogłoby się wydawać, że suszenie naszych pukli naturalną metodą nie jest dla nich szkodliwe. Nic bardziej mylnego! Krople wody na włosach mają takie działanie jak soczewka, która skupia promienie UV. Uruchomione w ten sposób procesy można porównać do rozjaśniania włosów. Wytwarzają się wolne rodniki, które niszczą strukturę włókien keratynowych. Najbardziej narażone są włosy blond oraz po zabiegach rozjaśniających.
  • Wybieraj kosmetyki z filtrem UV - przemyślane zakupy są kluczem do sukcesu. Gdy wybierzesz się do drogerii po produkty do pielęgnacji włosów, szukaj takich, które chronią przed promieniowaniem. Często zawierają też składniki, które regenerują i nawilżają włosy.
  • Umyj włosy po powrocie z plaży - sól morska działa szkodliwie na nasze pukle. Dlatego, jeśli je zamoczysz, po powrocie powinnaś zmyć z nich sól. Pamiętaj o zastosowaniu odżywki. Pewnym ułatwieniem może być związanie włosów przed kąpielą w morzu czy oceanie.
  • Zrezygnuj z zabiegów, które osłabiają włosy - przed wyjazdem na wakacje postaraj się np. nie farbować włosów, nie rozjaśniać ich, nie prostować. Takie zabiegi przesuszają włosy, przez co są bardziej podatne na zniszczenia.

Ciekawym sposobem, który na co dzień wzmocni suche włosy, jest metoda ich mycia nazywana "OMO". Polega na tym, że odżywkę najpierw nakłada się na końcówki, potem myje pasma, a potem ponownie nakłada odżywkę. To chroni końcówki, które są szczególnie podatne na przesuszanie. 

Pomocne może być także wiązanie włosów. Nie dość, że nie będą się plątać, to jeszcze będą mniej narażone na działanie słońca. Noszenie latem spiętych włosów sprawdzi się nie tylko, gdy wieje silny wiatr, lecz także w spokojniejszych warunkach pogodowych.

Przed wyjazdem na wakacje warto również wybrać się do fryzjera, aby podciąć zniszczone i rozdwojone końcówki. W ten sposób wzmocnimy włosy. Ważne, aby później pamiętać o zabezpieczaniu końcówek naszych kosmyków odpowiednimi produktami przeznaczonymi do ich pielęgnacji, np. serum.

W przypadku rozdwojonych i zniszczonych końcówek warto zastosować chelatowanie. Znacie ten zabieg? To sposób usuwania z włosów osadu z twardej wody za pomocą szamponów zawierających: Disodium EDTA - sól dwusodową kwasu wersenowego lub Tetrasodium EDTA - sól tetrasodową kwasu wersenowego.