Mycie włosów odżywką. Świetna alternatywa klasycznego oczyszczania dla włosów suchych i zniszczonych

O tym, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, by włosy były lśniące i zdrowe nie trzeba mówić żadnej kobiecie. Nie chodzi tu jednak o drogie kosmetyki czy nieustanne poddawanie ich regeneracyjnym zabiegom w profesjonalnych salonach. Najistotniejsza w dbaniu o włosy jest bowiem ich codzienna pielęgnacja, a dokładniej sposób ich mycia. Niestety, ale tę z pozoru prostą czynność wiele z nas wykonuje źle. Jak zatem myć włosy (szczególnie te suche oraz zniszczone), by dodatkowo nie nadwyrężać ich kondycji?

Mycie włosów szamponem to sposób, który znany jest każdemu. W sklepach znaleźć możemy całą masę produktów, które przeznaczone są różnym typom włosów. Niestety, ale większość z popularnych szamponów zawiera w swoim składzie SLS/SLES, czyli silnie oczyszczające detergenty, które mogą wysuszać włosy, a nawet podrażniać skórę głowy. Codzienne mycie włosów tak intensywnie oczyszczającym szamponem może sprawiać, że włosy utracą swoją lipidową osłonkę, która ma za zadanie chronić strukturę włosa, a tym samym zapobiegać wysuszaniu i powstawaniu uszkodzeń. Istnieje jednak sposób mycia włosów, który świetnie sprawdzi się zarówno przy suchych, zniszczonych, a także kręconych i wysokoporowatych włosach.

Mycie włosów odżywką – zalety

Mycie włosów odżywką to alternatywa klasycznego oczyszczana szamponem, która świetnie sprawdzi się przy suchych, zniszczonych czy wysokoporowatych kosmykach. W odróżnieniu od niektórych szamponów, odżywki nie wysuszają skóry głowy i włosów oraz chronią ich naturalny płaszcz lipidowy. Sekret pozytywnych efektów, które przynosi mycie odżywką tkwi w jej składzie. W przeciwieństwie do większości ogólnodostępnych szamponów, odżywki nie zawierają  w swoim składzie Sodium Laureth Sulfate czy Sodium Lauryl Sulfate, czyli detergentów myjących, które są odpowiedzialne m.in. za pienienie się produktu. Niestety, codzienne mycie skóry głowy takimi szamponami może pozbawiać  ją ochronnej warstwy lipidowej, powodując, że włosy staną słabsze i bardziej łamliwe. Mycie włosów pielęgnacyjną jest natomiast zdecydowanie bardziej przyjazne dla naszej skóry czy kosmyków.

Po kilku myciach włosów odżywką, pasma staną się bardziej miękkie i sprężyste. Oprócz tego, mniej będą się elektryzować i lepiej rozczesywać. W przypadku włosów kręconych, mniej będą się one puszyć, a skręt będzie bardziej wydobyty.

Tego sposobu mycia włosów nie zaleca się natomiast paniom, które mają problem z szybkim przetłuszczaniem się skóry głowy, gdyż odżywka tylko przyspieszy ten proces. Należy również pamiętać, by od czasu do czasu, umyć włosy oczyszczającym szamponem, który zdejmie nadmiar nagromadzonej pielęgnacji i zapobiegnie ich "przekarmieniu". 

Mycie włosów odżywką – krok po kroku

Mycie odżywką jest bardzo podobne do klasycznego mycia włosów, jednak przy tej metodzie nie trzeba nakładać dodatkowych odżywek już po samym myciu. Aby ta metoda nie obciążyła zbytnio naszych włosów, najlepiej sięgnąć po odżywkę z naturalnym składem i bez dużej ilości olejków.

  1. Zmocz dokładnie włosy letnią wodą.
  2. Nałóż odrobinę odżywki na skórę głowy i  delikatnie masuj przez kilkanaście sekund (wstępne mycie).
  3. Obficie spłucz odżywkę.
  4. Ponownie nałóż porcję odżywki, tym razem na skórę głowy i całą długość włosów. Masuj delikatnie skórę głowy przez około 30 sekund.
  5. Spłucz obficie i dokładnie odżywkę z włosów i skóry głowy.