Zakwaszanie włosów - dlaczego warto to robić?

Zakwaszanie włosów to sprawdzony sposób naszych babć na piękne, gładkie, miękkie i błyszczące pasma. Taki zabieg można samodzielnie przeprowadzić w domu, wykorzystując do tego płukanki własnej roboty. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Zakwaszanie włosów to zabieg, który warto fundować sobie regularnie. Dlaczego? Przede wszystkim po to, aby przywrócić swoim włosom ich naturalny poziom pH, który jest kwaśne. Niestety większość kosmetyków do pielęgnacji (szampony, odżywki czy maski) ma odczyn zasadowy. Zakwaszanie włosów to wbrew pozorom prosty zabieg, który bez problemu przeprowadzisz samodzielnie w domu. I nie wydajasz na to fortuny! Na czym polega zakwaszanie włosów? Jakie daje efekty i komu jest w szczególności zalecane? Jak przeprowadzić taki zabieg pielęgnacyjny? Odpowiadamy.

Zakwaszanie włosów - co to? Na czym polega? 

Zakwaszanie włosów to zabieg, który stosowały już nasze babcie. Jego celem jest obniżenie pH skóry głowy oraz pasm tak, aby miały swój naturalny odczyn, czyli kwaśny. Zabieg ten powoduje zamknięcie otwartych łusek, dzięki czemu włosy stają się gładkie, miękkie i nabierają blasku. W dodatku mniej się puszą i elektryzują. 

Zakwaszanie włosów - dla kogo? Jakie daje efekty?

Zakwaszanie zalecane jest przede wszystkim posiadaczkom włosów suchych, które puszą się i elektryzują. Taki zabieg może być również spokojnie stosowany przez kobiety o różnych rodzajach pasm. Na pewno im nie zaszkodzi, tylko pomoże. Przypominamy, że większość produktów do pielęgnacji włosów ma bowiem odczyn zasadowy, przez co zmienia odczyn włosów z ich naturalnego, kwaśnego. Co ważne taki zabieg pielęgnacyjny nie obciąża pasm, dzięki czemu może być spokojnie stosowany przez posiadaczki przetłuszczających się kosmyków.

Zakwaszanie włosów - podstawowe informacje

Po pierwsze, zakwaszanie włosów najlepiej wykonywać raz na tydzień, nie częściej. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do przesuszenia naszych pasm. Po drugie zabiegu tego nie trzeba przeprowadzać w salonach fryzjerskich ani też przy pomocy drogich kosmetyków drogeryjnych. Zakwaszanie włosów można samodzielnie wykonać w domu, stosując po prostu po myciu płukanki zrobione z tanich, naturalnych składników. Można oczywiście wykorzystać do tego również gotowe kosmetyki, które w swoim składzie zawierają kwasy. Najlepiej, aby to były np.: kwas cytrynowy, jabłkowy, mlekowy czy glikolowy. My wolimy jednak tańsze i naturalne płukanki domowej roboty.

Zakwaszanie włosów - najlepsze domowe płukanki (przygotowanie krok po kroku)

Do zakwaszania włosów najlepiej wykorzystać domowej roboty płukanki zrobione z:

  1. octu i cytryny,
  2. piwa,
  3. kawy.

Są naturalne, tanie, proste do zrobienia, a dają spektakularne efekty. Ważne są jednak odpowiednie proporcje tych głównych składników płukanek. Ich stosowanie jest bardzo proste. Wystarczy gotowymi już miksturami po prostu spłukać włosy po ich wcześniejszym umyciu.

1. Płukanka z octu (spirytusowego lub jabłkowego) i cytryny

Ma silne działanie, dlatego nie zaleca się jej stosować częściej niż co dwa tygodnie. Aby ją przygotować, należy wymieszać 1 litr wody z 1 łyżką octu spirytusowego i 1 łyżką soku z cytryny (świeżo wyciśniętego). Można również stosować łagodniejszą wersję takiej płukanki octowej, wykorzystując do tego ocet jabłkowy. Taką miksturę można już stosować częściej niż co dwa tygodnie. Przygotujemy ją, mieszając 1 litr wody z 2 łyżkami dobrej jakości octu jabłkowego oraz 1 łyżką soku z cytryny. 

2. Płukanka z piwa

Aby przygotować płukankę piwną do zakwaszania włosów, należy zmieszać ze sobą wodę i odgazowane piwo w proporcji 1:1. Jaki produkt najlepiej się do tego sprawdzi? Powinno to być piwo pszeniczne dobrej jakości i niepasteryzowane. Unikaj produktów smakowych oraz owocowych.

3. Płukanka z kawy

Taka płukanka może przyciemniać włosy, dlatego nie jest zalecana posiadaczkom jasnych pasm. Aby ją przygotować, należy najpierw zaparzyć w 1 litrze wody 2-3 łyżki świeżo mielonej kawy, a następnie ostudzić i odcedzić.