Jak zregenerować włosy po wakacjach?

Urlop się skończył, a ty wracasz do domu i dziwisz się, co stało się z twoimi włosami. Chlorowana lub słona woda morska oraz słońce są dla nich bardzo obciążające. Jak sobie radzić z puklami?

W czasie wakacji regeneruje się całe nasze ciało... poza skórą i włosami. Jesteśmy przyzwyczajone do tego, że po urlopie chodzimy na zabiegi nawilżające lub samodzielnie nakładamy na twarz maseczki. Zapominamy jednak o tym, że specjalnej pielęgnacji potrzebują także nasze włosy.

Przede wszystkim nawilżenie

Ponieważ włosy nie są w stanie same się zregenerować, po wakacjach trzeba im dostarczyć tego, co utraciły, czyli nawilżenia. Za nawilżenie włosów odpowiadają humektanty (więcej na temat równowagi PEH i humektantów pisaliśmy TU>>), należą do nich na przykład miód, panthenol, aloes, mocznik, lecytyna. Warto zatem wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji delikatne produkty (szampony i odżywki), które je zawierają, oraz te bogate w witaminy A i E oraz proteiny.

Po umyciu głowy nałóż maskę, która zawiera składniki nawilżające. Żeby wzmocnić efekt działania produktu, możesz zawinąć głowę w folię spożywczą i nałożyć czapkę lub zrobić domową saunę na włosy. Dzięki wysokiej temperaturze łuski włosów się odchylą i cenne substancje wnikną w głąb włosów. Po spłukaniu kosmetyku pasma będą błyszczące. 

Twoje włosy nawilży też domowy zabieg miodowania

Laminowanie włosów przywróci im blask 

Pozbawionym blasku i przesuszonym włosom pomoże również zabieg laminowania. Możesz go wykonać w specjalistycznych salonach fryzjerskich lub zastosować tańszą alternatywę. Do zrobienia domowego laminowania będziesz potrzebować galaretki owocowej i odżywki, najlepiej z emolientami (np. olejkami). Galaretkę rozpuść w małej ilości gorącej wody, połącz z odżywką i zaaplikuj na umyte wcześniej włosy. Na głowę załóż czepek (lub zawiń folią spożywczą), a na to czapkę lub ręcznik. Po koło godzinie spłucz włosy, ale nie myj ich już szamponem.

Podobny zabieg możesz wykonać z użyciem glutka z siemienia lnianego.

Peeling skóry głowy 

W czasie wakacji zdarza się, że nie zawsze mamy na sobie czapkę, przez co skóra głowy potrafi się opalić. Niejednokrotnie kończy się to łuszczeniem, które wygląda trochę jak łupież. Jeśli nie będziemy usuwać takich fragmentów naskórka, pory zaczną się zatykać, przez co do naszych cebulek nie przeniknie wystarczająca ilość składników odżywczych niezbędnych dla dobrej kondycji pasm.

Warto raz na jakiś czas robić peeling, który nie tylko oczyści skórę, ale pobudzi mikrokrążenie. Jeśli nie masz w domu specjalnego peelingu, możesz dodać do szamponu trochę ziaren cukru lub mielonej kawy i taką mieszanką umyj skalp.

Kolor włosów po wakacjach

Woda w basenie negatywnie wpływa na włosy farbowane. Chlor wypłukuje z nich naturalne olejki, przez co stają się osłabione. Ponadto chemikalia zawarte w wodzie, wnikają w głąb, powodując, że pukle stają się matowe i mogą też nieznacznie zmienić barwę. Blondynki zaobserwują lekką zieloną poświatę lub ściemnienie.

Jeśli nie planowałaś farbowania, użyj tonera lub wykonaj płukankę. Nie jest to farbowanie i nie zmienię one drastycznie koloru, ale włosy będą wyglądały świeżo i wróci ich blask.