Włosy zniszczone farbowaniem? Rozważ hennowanie. Jak zafarbować włosy henną i na co uważać?

Zabieg farbowania włosów nieustannie cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet. Niestety, dla wielu z nich wiąże się on ze znacznym osłabieniem kondycji pasm. Alternatywą dla chemicznego farbowania może być hennowanie włosów. Jakie są jej zalety oraz wady i na co należy uważać?

Największym atutem henny jest brak chemicznych środków, które niszczą włosy. Jest to bowiem mieszanka naturalnych ziół, które nie nadają kosmykom kolor lecz także je odżywiają.  Należy jednak pamiętać, że czysta henna nadaje włosom rudawe odcienie, natomiast ciemne brązy oraz podkreślenie blondu uzyskuje się używając innych roślinnych mieszanek. Henna to sproszkowane liście lawsonii bezbronnej (Lawsonia inermis). W zależności od naturalnego koloru włosów oraz użytej henny, można uzyskać kosmyki w odcieniach rudości, ciemnej czerwieni, mahoniu czy burgundu. Im ciemniejszy naturalny kolor włosów, tym ciemniejszy będzie odcień po hennowaniu.

Zabarwienie włosów na kolor granatowej czerni umożliwi nam bowiem Indygo, czyli sproszkowany susz z liści indygowca barwierskiego (Indigofera tinctoria).

Natomiast cassia czy senna to mielony susz z liści różnych gatunków z rodzaju Cassia sp., najczęściej spotyka się Cassia obovata lub auriculata, która w Polsce błędnie nazywana jest henną bezbarwną lub neutralną, jednak pamiętajmy, że to nie jest henna. Jeśli natomiast połączysz cassię z henną, możesz uzyskać kolory od truskawkowego blondu po jasne, jaskrawe rudości.

Dlaczego ważne jest rozróżnianie użytych produktów? Przede wszystkim, warto wiedzieć, co nakłada się na włosy, a ponadto może pomóc w przypadku, kiedy hennowanie się znudzi i udasz się na wizytę do fryzjera - ten wiedząc, co nakładałaś na włosy będzie mógł odpowiednio dobrać rodzaj koloryzacji.

Zalety stosowania henny:

  • Zdrowsze włosy
  • Brak reakcji alergicznych
  • Lśniące włosy
  • Długotrwały kolor

Wady stosowania henny:

  • Przy nieodpowiedniej pielęgnacji wysuszenie włosów
  • Długi czas farbowania
  • Brak możliwości zdjęcia koloru
  • Trudny do przewidzenia efekt końcowy

Hennowanie włosów krok po kroku

Jeśli nigdy wcześniej nie miałaś do czynienia z hennowaniem włosów i jesteś w tej kwestii nowicjuszką, zawsze postępuj zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. W innym wypadku istnieje możliwość, że uzyskasz nie taki kolor, jaki chcesz i nie pozbędziesz się go przez co najmniej kilka tygodni, póki sam się nie wypłucze.

  1. Umyj włosy szamponem na bazie sls/sles, który dokładnie oczyści włosy, a łuski włosów rozchylą się i lepiej wchłoną barwnik.
  2. Hennę w postaci proszku rozrób z ciepłą (ale nie gorącą!) wodą dokładnie mieszając, by nie pozostały w niej grudki. Dodaj do niej kilka kropel soku z cytryny, który wspomoże proces farbowania.
  3. Papkę z henny zaaplikuj równomiernie na całej długości włosów.
  4. Zwiń pasma na czubku głowy, owiń folią spożywczą i nałóż materiałowy czepek lub ręcznik.
  5. Po 4 godzinach zmyj hennę wodą. Głowę szamponem możesz umyć dopiero po 48 godzinach.