Procesowi starzenia ulega zarówno skóra, paznokcie, jak i włosy. W wyniku zmian, które zachodzą w organizmie wraz z upływem lat, stopniowo osłabia się produkcja keratyny, a gruczoły łojowe produkują coraz mniejszą ilość sebum. W konsekwencji włosy dojrzałych kobiet osłabiają się, są suche i szybciej się łamią. Niestety zmiany w gospodarce hormonalnej kobiet po pięćdziesiątce również często odbijają się negatywnie na kondycji włosów, powodując ich nadmierne wypadanie.
Podstawą dbania o włosy dojrzałe powinna być codzienna pielęgnacja przy użyciu odpowiednich produktów. Czego szukać w kosmetykach, by najlepiej odpowiedziały na potrzeby włosów dojrzałych? Keratyny, aminokwasów, kolagenu, witaminy E, a także cennych olejków i ekstraktów roślinnych. Świetnym sposobem na nawilżenie włosów będzie mycie ich za pomocą metody OMO, która zakłada, że na początku nakładamy na włosy odżywkę, następnie myjemy je szamponem i na koniec ponownie nakładamy odżywkę, co chroni włosy przed nadmiernym wysuszeniem ich przez szampon.
Do rutyny pielęgnacyjnej warto również wprowadzić olejowanie włosów. To zabieg, który świetnie sprawdzi się na dojrzałych kosmykach i da spektakularne efekty. Regularne olejowanie silnie zregeneruje kosmyki i przywróci im młodzieńczą witalność. Najlepszą opcją będzie olejowanie włosów na mokro. Wystarczy zwilżyć pasma roślinnym hydrolatem lub żelem aloesowym, następnie nałożyć olej i pozostawić na kilka godzin lub całą noc. Po upływie tego czasu należy nałożyć odżywkę lub maskę, by zemulgować olej, a na koniec umyć włosy szamponem.
Sposobem na wzmocnienie cebulek włosów i ograniczenie ich wypadania będzie regularne stosowanie wcierek. Można sięgnąć po gotowe mieszanki, albo przygotować ją samodzielnie w domu i aplikować na skórę głowy po każdym myciu.
Oprócz domowej pielęgnacji włosów można również skorzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej. Jednym z takich zabiegów jest mezoterapia igłowa, która polega na ostrzykiwaniu skóry głowy koktajlem witaminowym lub mineralnym, który dobierany jest według indywidualnych potrzeb klienta, intensywnie odżywiając cebulki oraz skórę głowy.
Skuteczne odżywienie włosów nie kończy się jednak na pielęgnacji. Ogromny wpływ na kondycję kosmyków ma dieta oraz odpowiednia suplementacja. Zadbaj, by w twoim menu znalazło się więcej produktów zawierających witaminy i mikroelementy, które wspomogą odbudowę struktury włosów, takich jak: cynk, miedź, żelazo czy witaminy z grupy B.