Dlaczego włosy się puszą i jak temu zaradzić?

Włosy puszą się z wielu przyczyn i o różnych porach roku. Niestety, spuszone włosy nie tylko wpływają na nasz wygląd, lecz także nastrój, gdyż żadna kobieta nie lubi borykać się z niesfornymi kosmykami. Jaka jest przyczyna puszenia się włosów i jak temu zaradzić?

Podstawową przyczyną puszenia się włosów jest odwodnienie kory włosa. Kiedy kosmykom brakuje nawilżenia od wewnątrz, łuski włosa rozchylają się, wchłaniając wilgoć z zewnątrz. Spowodowane jest to różnymi czynnikami, jednak najczęstszym powodem są zniszczenia włosów częstym farbowaniem, stylizacją na gorąco lub nieodpowiednią stylizacją. Puszące się włosy można jednak w prosty sposób okiełznać. Wystarczy tylko zastosować się do kilku cennych zasad i zadbać o ich codzienną pielęgnacje.

Czynniki wpływające na puszenie się włosów

Zła kondycja włosów - Suche i zniszczone kosmyki są znacznie bardziej narażone na puszenie niż zdrowe i lśniące włosy, gdyż mają one bardziej rozchylone łuski ze względu na średnią lub wysoką porowatość.

Źle dobrana pielęgnacja - Agresywne mycie włosów na całej ich długości, szorowanie ręcznikiem lub pomijanie odżywki powoduje, że włosy stają się słabsze, łuski włosa rozchylają się, a co za tym idzie, włosy dużo łatwiej się puszą.

Nieodpowiednia stylizacja - Zabiegi chemiczne, częste używanie prostownicy lub lokówki sprawia, że włosy się niszczą tracąc naturalne nawilżenie i w konsekwencji stają się bardziej podatne na działanie wilgoci z otoczenia.

Pogoda - Podczas deszczu czy mgły, kiedy nagle wzrasta wilgotność powietrza, twoje włosy pochłaniają wilgoć z otoczenia, a dostanie się wody do ich struktury powoduje spuszenie.

Jak zapobiegać puszeniu się włosów?

Aby nadać puszącym się włosom blask, gładkość, sprężystość i zapobiec ich puszeniu, musisz zadbać o kondycję kosmyków, czyli odpowiednią pielęgnację. Na czas takiej intensywnej regeneracji należy zrezygnować z intensywnej stylizacji, czyli używania prostownicy oraz lokówki, a także ogranicz używanie suszarki lub susz włosy tylko chłodnym powietrzem. Oto pielęgnacyjne kroki, które powinna stosować każda osoba chcąca zapobiec puszeniu się włosów.

Mycie włosów metodą OMO - to metoda, która polega na nałożeniu odżywki na włosy, następnie umyciu skóry głowy i ponownym nałożeniu odżywki. To świetny sposób, który odżywia i nawilża suche oraz zniszczone włosy.

Olejowanie włosów na mokro - jest to najprostszy i najskuteczniejszy domowy zabieg, który zapobiega nadmiernemu puszeniu się włosów. Wystarczy zwilżyć włosy żelem aloesowym lub roślinnym hydrolatem, następnie nałożyć olej i poczekać min. 30 minut. Po upływie tego czasu pozostaje nałożyć na włosy maskę i dokładnie umyć włosy. Na koniec spłucz włosy chłodną wodą, by domknąć łuski.

Zabezpieczanie włosów silikonowym serum - choć silikonowe sera są często demonizowane, to w przypadku puszących się włosów będą kosmetykiem nieocenionym. Silikonowe serum (bez alkoholu w składzie), nałożone na umyte (lekko wilgotne lub suche włosy) obleką je ochronna warstwą, która ochroni przed utratą wilgoci, nada im sprężystości i blasku.