Jak dbać o farbowane włosy, by się niszczyły i długo zachowały idealny kolor?

Każde włosy wymagają dobrze dopasowanej pielęgnacji. Nie inaczej jest z farbowanymi, w przypadku których wyzwaniem może być długie utrzymanie pożądanego koloru oraz zadbanie o ich kondycję. Podpowiadamy, co robić, aby jak najdłużej cieszyć się piękną fryzurą i zdrowymi włosami.

Farbowane włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Na samym nałożeniu koloru dbałość o nie się nie kończy. Na co dzień wykonuje się bowiem czynności, które niszczą włosy, a my często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jeśli chcesz, żeby były zdrowe i lśniące, a kolor długo pozostał taki, na jakim ci zależy, musisz zastosować się do kilku ważnych zasad. 

Włosy farbowane - jak zachować idealny kolor?

Odrosty nie są jedynym problemem, z którym muszą zmagać się osoby farbujące włosy. Istnieje ryzyko, że jeśli nie będziemy w odpowiedni sposób troszczyć się o włosy, kolor wyblaknie szybciej. Aby temu zapobiec, należy wprowadzić w życie kilka prostych kroków.

  • Farbuj włosy u fryzjera - wiele kobiet decyduje się na nakładanie koloru w domu. Oczywiście możesz to robić, jeśli masz wybraną ulubioną i sprawdzoną farbę i wiesz, jak prawidłowo ją nałożyć. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie lub farbujesz włosy po raz pierwszy, lepiej umów się do profesjonalisty. Fryzjer powinien dobrze dobrać odcień. Poza tym farby, które są stosowane w salonach, mają lepszy skład niż te, które można znaleźć w drogeriach.
  • Używaj kosmetyków przeznaczonych do włosów farbowanych - na rynku jest wiele produktów, które dedykowane są właśnie tego typu włosom. Zawierają składniki, które chronią kolor. To przede wszystkim szampony i odżywki. Ponadto włosy farbowane należy odpowiednio nawilżać. W tym celu możesz stosować np. maski, które nie tylko je nawilżą, lecz także odżywią, lub specjalne kuracje. Możesz też spróbować olejowania włosów, które sprzyja ich odbudowie i regeneracji.
  • Uważaj na słońce - przed promieniowaniem słonecznym należy chronić nie tylko skórę, lecz także włosy. Dlatego stosuj kosmetyki z filtrem i osłaniaj głowę np. kapeluszem. Promienie słoneczne mogą bowiem przesuszać pasma oraz wpływać na zmianę ich koloru. 
  • Wypróbuj hennowanie - to alternatywa dla chemicznego farbowania. Jego zaletą są: zdrowsze i lśniące włosy, brak reakcji alergicznych oraz długotrwały kolor. 

Włosy farbowane - jak o nie zadbać, by się nie niszczyły?

Wszystkie włosy narażone są na działanie wielu czynników, które źle wpływają na ich wygląd. Farbowanie dodatkowo je obciąża, dlatego warto dobrze o nie zadbać.

  • Nie myj włosów w gorącej wodzie. Lepiej spłukiwać je letnią, a nawet chłodną. Dzięki temu kolor dłużej się utrzyma. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę, bo zbyt gorąca lub zbyt zimna woda może źle wpłynąć na kondycję włosów i skórę głowy.
  • Ogranicz suszenie - zbyt wysoka temperatura niekorzystnie działa na włosy. Jednak również i w tym przypadku należy zachować umiar. Chodzenie spać z mokrymi włosami również jest niewskazane - łatwiej się wówczas łamią i rozdwajają. Postaraj się też unikać stylizacji na gorąco, np. prostownicą.
  • Pamiętaj o podcinaniu końcówek - taki drobny zabieg stosowany regularnie wzmocni włosy i nada im zdrowego wyglądu.