Skóra starzeje się również na głowie
To, że starzeje się nasza skóra, obserwujemy na twarzy, szyi i dekolcie. Nie bierzemy jednak pod uwagę, że tę na głowie, również to dotyka. Z wiekiem obkurczają się mieszki włosowe, przez co do cebulek dociera mniej składników odżywczych. Ponadto wydziela się coraz mniej sebum, co wpływa negatywnie na nawilżenie pasm. Stają się one suche, bardziej podatne na łamanie i matowe. Stopniowo obniża się też produkcja keratyny, która jest głównym budulcem włosów.
Skąd bierze się siwy kolor włosów?
Starzenie się włosów można zaobserwować gołym okiem. Z wiekiem komórki macierzyste melanocytów produkują coraz mniej melaniny. Z mieszków włosowych przenosi się na całą długość, nadając im barwę. Jej zadaniem jest ochrona naszych pasm przed działaniem promini słonecznych. Co ciekawe, są tylko dwa rodzaje melaniny: eumelanina, nadająca ciemny odcień oraz feomelanina odpowiedzialna za barwę żółtą i pomarańczową. W zależności od ich propozycji uzyskujemy różne kolory włosów, a gdy jej brakuje - siwiejemy.
Jak pielęgnować siwe włosy?
To kiedy osiwiejemy, zależy od wielu czynników. Ma na nie wpływ na przykład: genetyka, odżywienie, ale też stres. Melanocyty występują w układzie nerwowym, dlatego w wyniku stresu ich działanie zostaje zaburzone. Siwienie to nie tylko efekt wizualny, ale konkretne zmiany, jakie zachodzą w budowie samego włosa. Wewnątrz włosa miejsce melaniny zastępowane jest powietrzem, co wpływa na to, że pasma stają sztywniejsze. Niektóre osoby, na przykład posiadaczki cienkich lub kręconych pukli, doceniają, że od momentu osiwienia pasma stały się grubsze.
Niestety srebrne włosy są też bardziej suche i podatne na łamanie. Podstawą pielęgnacji jest, więc przywrócenie im nawilżenia. Świetnie sprawdzą się odżywki i maski z tak zwanymi humektantami na przykład aloesem, czy miodem.
Wiele posiadaczek siwych pasm decyduje się na ich farbowanie. Jeśli ten zabieg wykonywany jest w sposób umiejętny, nie obciąży nam tak bardzo włosów. O tym, na co zwracać uwagę przy domowym farbowaniu przeczytasz TU>>.
Masaż i dieta też mają wpływ na włosy
Aby pobudzić cebulki włosów, warto masować skórę głowy. Może to spowolnić proces siwienia, ale też odżywić pasma. Masaż warto wykonywać przy okazji nakładania wcierki. Masujemy skalp samymi opuszkami, by przy okazji nie nadwyrężać włosów. Możemy do niego użyć też szczotki do czesania lub specjalnych masażerów.
Na spowolnienie procesu starzenia włosów pozytywnie wpływa też odpowiednia dieta. Powinna być bogata w takie składniki jak cynk, siarka, żelazo, wapń, krzem oraz miedź. Istotne jest również zredukowanie stresu oksydacyjnego, za pomocą antyoksydantów takich jak: koenzym Q10, kwasy Omega-3 oraz witaminy A, B, E i D3. Gdzie szukać tych składników? Na przykład w chudym mięsie, rybach, ciemnym pieczywie, olejach tłoczonych na zimno czy warzywach.