Jak uratować i odbudować ekstremalnie zniszczone włosy? 8 kroków, które musisz wdrożyć

Stylizacja wysoką temperaturą, intensywne rozjaśnianie czy spanie w mokrych włosach to włosowe grzechy, które niszczą kosmyki. Niestety, w pewnym momencie, czynności te mogą doprowadzić do ekstremalnych zniszczeń. Takie włosy wymagają wówczas odpowiedniej pielęgnacji. Oto osiem kroków, które musisz wdrożyć, by przywrócić kosmykom dobrą kondycję.

Pozbądź się zniszczonych i rozdwojonych końcówek

Niestety, ale nie ma magicznego sposobu na to, by odbudować bardzo zniszczone włosy i scalić rozdwojone końcówki. Takich kosmyków trzeba się niestety pozbyć. Im bardziej zniszczone włosy, tym więcej trzeba ich obciąć. Obcinanie końcówek po 2-3 cm niestety nic nie da, gdyż zniszczone włosy dalej będą się kruszyć i rozdwajać. Najlepiej  zrobić na raz i pozbyć się wszystkich zniszczeń. Wówczas kosmyki momentalnie będą w dużo lepszej kondycji.

Wyeliminuj przyczynę zniszczeń

Świadoma i skuteczna pielęgnacja włosów polega na tym, by zdawać sobie sprawę z tego, co szkodzi naszym kosmykom. Rozjaśnianie, codzienne wystawianie swoich włosów na działanie wysokiej temperatury czy uszkodzenia mechaniczne spowodowane spaniem w mokrych włosach, to małe grzeszki, które powtarzane codziennie mogą zrujnować całą naszą pielęgnację. Jeśli dokładnie wiesz, co niszczy twoje włosy, zrezygnuj z tego i poszukaj alternatyw – zamiast prostować, susz pasma na szczotkę zimnym powietrzem, loki wykonuj bez użycia temperatury, a do ich wiązania używaj satynowej gumki. Jeśli natomiast musisz farbować włosy, rób to rzadziej przy użyciu produktu ochronnego typu „plex” albo wypróbuj hennowanie włosów.

Dobierz odpowiednie kosmetyki

Suche, zniszczone i łamliwe włosy wymagają odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Sięgnij po taką serię kosmetyków, która przeznaczona jest właśnie do włosów bardzo zniszczonych. W skład takiego zestawu pielęgnacyjnego powinien wchodzić delikatny szampon bez SLS/SLES, odżywka do codziennego stosowania, intensywnie regenerująca maska do stosowania kilka razy w tygodniu, a także serum do zabezpieczania końcówek, które ochroni je przed utratą wilgoci oraz zapobiegnie ich rozdwajaniu.

Naucz się poprawnie myć włosy

Mycie włosów to pozornie prosta czynność, jednak wiele kobiet wciąż robi to źle, szorując szamponem całe włosy. Prawidłowe mycie włosów to dokładniej mówiąc oczyszczanie skóry głowy. Nałóż szampon na dłonie, rozrób go z wodą, a następnie zaaplikuj wyłącznie na skórę głowy i delikatnie ją masuj. Nie ma sensu szorować mocnymi szamponami długości włosów, ponieważ piana spływająca po nich podczas spłukiwania wystarczy, by oczyścić je na całej długości.

Stosuj metodę OMO

Mycie włosów metodą OMO to ratunek dla bardzo zniszczonych włosów. Pomaga dogłębnie nawilżyć i zregenerować nadwyrężone pasma. Metoda OMO polega na tym, że oczyszczanie włosów odbywa się w trzech etapach. Najpierw należy nałożyć na wilgotne włosy odżywkę, następnie umyć skórę głowy szamponem, całość obficie spłukać i na koniec ponownie nałożyć odżywkę, pozostawiając na kilka minut. Mycie włosów odżywką ochroni je przed nadmiernym łamaniem i przesuszaniem.

Wypróbuj olejowania włosów

Olejowanie włosów to jeden z najlepszych domowych zabiegów intensywnie odbudowujących zniszczone kosmyki. Wystarczy być systematycznym i konsekwentnym a nakładanie oleju na włosy może się szybko odwdzięczyć pięknymi efektami. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu nałożyć na zwilżone żelem aloesowym włosy olej dopasowany do porowatości naszych włosów i pozostawić na kilka godzin lub całą noc. Następnie nałożyć maskę, by zemulgować olej, a po 10-15 minutach umyć włosy szamponem.

Włącz proteiny do pielęgnacji włosów

Białka, czyli proteiny, są podstawowym budulcem włosów. Proteiny i aminokwasy dostarczane wraz z pielęgnacją wypełniają ubytki we włosach, a w połączeniu z humektantami i emolientami sprawiają, że stają się one niesamowicie błyszczące, mięsiste i gładkie. Najlepszym domowym zabiegiem dostarczającym solidnej dawki protein w towarzystwie humektantów i emolientów będzie laminowanie włosów galaretką. Do tego zabiegu potrzebne będą 4 łyżki galaretki rozpuszczone w 3 łyżkach gorącej wody i wymieszane z 1 łyżką emolientowej maski do włosów. Taką mieszankę nakładamy na umyte włosy, pozostawiamy na 15-20 minut, a następnie obficie spłukujemy.

Zawsze zabezpieczaj końcówki włosów

Niestety, końcówki włosów są najbardziej narażone na łamanie i rozdwajanie się. Właśnie dlatego, niezwykle ważne jest zabezpieczanie ich oraz całej długości włosów. Najlepiej sprawdzi się do tego silikonowe serum do włosów, które często (zupełnie niepotrzebnie) jest demonizowane. Ważne jednak, by sięgać po taki produkt, który nie będzie w swoim składzie zawierał alkoholu. Odrobina produktu nałożona na włosy pozwoli zabezpieczyć je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.