Najczęstsze choroby skóry głowy, które źle wpływają na wygląd i kondycję twoich pasm

Problemy ze skórą głowy i włosami są dosyć powszechne. Zdarza się, że dostępne w drogeriach i aptekach środki nie pomagają. W takich przypadkach warto skorzystać z porad lekarza.

Piękne i zadbane włosy to marzenie wielu osób. Niestety jak pokazują badania, większość z nas jest niezadowolona z wyglądu oraz kondycji swoich kosmyków. Często przyczyniają się do tego różne choroby skóry głowy. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Podpowiadamy.

Najczęstsze choroby skóry głowy: Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła i nawrotowa dermatoza. Charakteryzuje się przede wszystkim pojawianiem się na skórze zmian rumieniowo-złuszczających (m.in. na twarzy, klatce piersiowej oraz właśnie na skórze głowy). Jakie są przyczyny tej choroby? To m.in. drożdżaki z rodzaju Malassezia furfur oraz Pityrosporum ovale oraz nadaktywność gruczołów łojowych. Najczęstsze objawy to:

 • świąd;
 • zmiany w obrębie zainfekowanej tkanki;
 • wypadanie włosów;
 • łuszczenie się naskórka;
 • rumień.

Najczęstsze choroby skóry głowy: Łupież

Łupież to chyba najpowszechniejsza choroba skóry głowy. Co istotne, istnieje kilka jej odmian. Najczęstsza to łupież suchy. W tym przypadku głównym objawem są białe łuski na włosach i ubraniu. Z łupieżem najczęściej walczymy za pomocą specjalnych szamponów. Czasami jednak tego typu metody nie przynoszą oczekiwanych skutków. Poza tym zdarzają się częste nawroty choroby. Inne rodzaje łupieżu to:

 • łupież pstry (z reguły nie występuje na głowie lecz na tułowiu);
 • łupież tłusty (nadmierny łojotok, żółte strupy, stan zapalny, świąd);
 • łupież różowy Giberta (również nie występuje na głowie. Pierwszy objaw to pojawienie się blaszki macierzystej na klatce piersiowe. To różowa i okrągła plamka, która z reguły łuszczy się na brzegach i swędzi).

Najczęstsze choroby skóry głowy: Atopowe zapalenie skóry głowy

Atopowo zapalenie skóry to rodzaj alergii. Jej najczęstsze objawy to: sucha skóra, zaczerwienienie, świąd, wypadanie włosów. Tego typu zmiany pojawiają się najczęściej pod kolanami, na twarzy, na zgięciach łokci. Mogą także pojawić się na owłosionej skórze głowy. 

Najczęstsze choroby skóry głowy: Łysienie

Istnieją różne rodzaje łysienia. Różne są także przyczyny tego problemu. Najczęściej przyczyniają się do tego:

 • przewlekły stres;
 • ciąża;
 • zła dieta (brak kwasu foliowego, witamin i żelaza);
 • różne przewlekłe choroby ogólnoustrojowe;
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • zaburzenia hormonalne.

Jednym z najczęściej występujących schorzeń jest łysienie plackowate. Pojawia się ono w sytuacji, gdy organizm wykazuje specyficzną reakcję i atakuje sam siebie. Zaczyna się zazwyczaj od niewielkiego obszaru wielkości monety. Z czasem powiększa się. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do całkowitej utraty włosów na całym ciele. 

Najczęstsze choroby skóry głowy: Ciemieniucha

Dolegliwość ta dotyka najczęściej dzieci w okresie niemowlęcym i wiąże się się z zaburzeniami pracy gruczołów łojowych. Zdarza się jednak, że pojawia się także u kilkuletnich dzieci. Nazwa choroby nawiązuje do miejsca, w którym zazwyczaj występuje - ciemiączka dziecka. Może także pojawić się w okolicy brwi. Objawem choroby jest pojawienie się żółtych łusek na skórze głowy.

Leczenie polega na stosowaniu specjalnych preparatów dla niemowląt. Zdarza się, że choroba powoduje problemy - takie jak na przykład brak porostu włosów, w których występowała. 

Interesujesz się pielęgnacją włosów? Przeczytaj także nasze inne artykuły: