Najczęstsze choroby skóry głowy, które źle wpływają na wygląd i kondycję twoich pasm

Problemy ze skórą głowy i włosami są dosyć powszechne. Zdarza się, że dostępne w drogeriach i aptekach środki nie pomagają. Wówczas warto skonsultować się z trychologiem.

Piękne i zadbane włosy to marzenie wielu osób. Niestety jak pokazują badania, większość z nas jest niezadowolona z wyglądu oraz kondycji swoich kosmyków. Często przyczyniają się do tego różne choroby skóry głowy. Radzimy, by w razie niepokojących objawów skonsultować się z trychologiem, czyli specjalistą, który zajmuje się tylko i wyłącznie włosami oraz skórą głowy. Co istotne, nie można mylić go z lekarzem dermatologiem, który diagnozuje i leczy problemy skórne pojawiające się w innych częściach ciała. Jakie są najczęstsze choroby skóry głowy? Oto trzy powszechne schorzenia.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła i nawrotowa dermatoza. Charakteryzuje się przede wszystkim pojawianiem się na skórze zmian rumieniowo-złuszczających (m.in. na twarzy, klatce piersiowej oraz właśnie na skórze głowy). Jakie są przyczyny tej choroby? To m.in. drożdżaki z rodzaju Malassezia furfur oraz Pityrosporum ovale oraz nadaktywność gruczołów łojowych. Najczęstsze objawy to:

 • świąd;
 • zmiany w obrębie zainfekowanej tkanki;
 • wypadanie włosów;
 • łuszczenie się naskórka;
 • rumień.

Łupież

Łupież to chyba najpowszechniejsza choroba skóry głowy. Co istotne, istnieje kilka jej odmian. Najczęstsza to łupież suchy. W tym przypadku głównym objawem są białe łuski na włosach i ubraniu. Z łupieżem najczęściej walczymy za pomocą specjalnych szamponów. Czasami jednak tego typu metody nie przynoszą oczekiwanych skutków. Poza tym zdarzają się częste nawroty choroby. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z trychologiem. 

Atopowe zapalenie skóry głowy

Atopowo zapalenie skóry to rodzaj alergii. Jej najczęstsze objawy to: sucha skóra, zaczerwienienie, świąd, wypadanie włosów. Tego typu zmiany pojawiają się najczęściej pod kolanami, na twarzy, na zgięciach łokci. Mogą także pojawić się na owłosionej skórze głowy. 

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Świąd, łupież, wypadanie włosów. To objawy, które powinny zmobilizować nas do wizyty u trychologa. Jak będzie ona wyglądała? Oto krótki opis. 

 • Najpierw specjalista przeprowadzi wywiad, w trakcie którego otrzyma informacje m.in. na temat naszego stylu życia, stosowanych leków i kosmetyków.
 • Następnie wykona badanie skóry głowy i włosów oraz postawi diagnozę.
 • Uwaga! Zdarza się, że do ustalenia przyczyny problemu potrzebne są dodatkowe badania laboratoryjne.
 • W gabinecie zwykle wykonywane są dwa badania. 
 • Pierwsze to trichogram, czyli badanie stanu cebulek. Trycholog za pomocą pęsety pobiera od 50 do 100 włosów z cebulkami. Następnie są one obserwowane pod mikroskopem w laboratorium.
 • Z kolei drugie badanie to trichoskopia. To cyfrowa metoda, która opiera się na technice wideodermoskopii. Podłączone do komputera urządzenie umożliwia obserwację włosów w powiększeniu. W tym czasie obrazy są zapisywane na dysku, a następnie wysłane do laboratorium. 

Interesujesz się pielęgnacją włosów? Przeczytaj także nasze inne artykuły: