Regularnie suszysz włosy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Oprócz pielęgnacji bardzo ważne jest także to, w jaki sposób stylizujemy włosy. Podpowiadamy, jak korzystać z suszarki, by ich nie niszczyć.

Wielu z nas marzy o pięknych i zadbanych włosach. Niestety, jak pokazują badania większość osób jest niezadowolona z wyglądu i kondycji swoich kosmyków. Jak możemy o nie zadbać? Jednym z bardzo ważnych elementów jest prawidłowa stylizacja włosów, która ich nie niszczy. 

Czy suszarka niszczy włosy?

Jeszcze jakiś czas temu panowało powszechne przekonanie, że suszarka ma bardzo szkodliwy wpływ na włosy. Obecnie coraz częściej możemy spotkać się z opinią, że niekoniecznie musi tak być. Warunkiem jest prawidłowe suszenie włosów oraz posiadanie dobrego sprzętu. Warto wspomnieć, że większość starych modeli nie ma funkcji, które zapewniają ochronę włosów w czasie suszenia. Z tego powodu warto zainwestować w nowoczesną suszarkę (m.in. z funkcją jonizacji i chłodnego nawiewu).

Wilgotne i mokre włosy są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne (na przykład poprzez ocieranie kosmyków o ubranie). Po myciu należy obchodzić się z nimi wyjątkowo ostrożnie. Dlatego czasami znacznie lepsze jest ich wysuszenie suszarką niż wielogodzinne suszenie naturalne. Poza tym nie powinnyśmy także spać z mokrymi włosami. Skutkiem ubocznym tego nawyku może być nie tylko dziwna fryzura. W trakcie snu pocieramy mokrymi włosami o poduszkę, przez co kosmyki łamią się, kruszą i rozdwajają. Poza tym, gdy włosy są mokre, poduszka staje się wilgotna, a ciepła głowa oraz wilgoć to idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Przez to zwiększa się podatność na łupież oraz grzybicę skóry głowy.

Jak prawidłowo suszyć włosy? Siedem zasad

Jak korzystać z suszarki? Oto kilka najważniejszych zasad, o których warto pamiętać w czasie stylizacji włosów.

  1. Po umyciu włosów delikatnie zawiń je w ręcznik, który usunie nadmiar wilgoci. Pamiętaj jednak o tym, że niewskazane jest energiczne pocieranie.
  2. Mokre włosy rozczesuj delikatnie za pomocą grzebienia o szerokim rozstawie ząbków.
  3. Nie poddawaj włosów stylizacji, dopóki wstępnie nie przeschną.
  4. Przed rozpoczęciem suszenia nałóż na włosy preparat termoochronny.
  5. Suszarkę ustaw nawiewem w dół, aby suszyć je od nasady ku końcówkom - dzięki tej metodzie nie naruszasz struktury włosa i nie narażasz łusek na rozchylanie.
  6. Pamiętaj także o tym, że powietrze z suszarki powinno być delikatnie ciepłe lub chłodne.
  7. Na koniec suszenia włącz na chwilę nawiew chłodnego powietrza. Dzięki temu łuski włosów automatycznie się domkną, a fryzura będzie lepiej utrwalona. 

Jaka suszarka będzie najlepsza?

Bardzo ważne jest także to, z jakiego sprzętu korzystamy. Radzimy, by zainwestować w suszarkę z funkcją jonizacji. Dzięki niej w czasie suszenia uwalniane są ładunki ujemne, które osiadają na powierzchni włosów i neutralizują ładunki dodatnie. Przez to kosmyki są gładkie i podatne na układanie. Warto zwrócić uwagę także na to, czy sprzęt:

  • ma funkcję regulacji siły nawiewu oraz jego temperatury;
  • ma funkcję chłodnego nawiewu;
  • charakteryzuje się wysoką mocą, która przekracza 2000W.

Interesujesz się pielęgnacją włosów? Poznaj także nasze inne artykuły: