Czy wiązanie włosów jest bezpieczne dla zniszczonych kosmyków? Fakty i mity

Nie da się ukryć, że związane włosy są wygodne i nic w tym dziwnego, że wiele kobiet tak chętnie spina swoje włosy każdego dnia. Niestety, nieodpowiednie wiązanie zniszczonych włosów może być dla nich pułapką. Jak wiązać włosy, by było to dla nich bezpieczne i czego absolutnie nie powinno się robić? Odpowiadamy!

Wydawałoby się, że uniwersalny messy bun to w fryzura idealna do noszenia przez 24 godziny na dobę. Nic bardziej mylnego. Choć tego typu upięcie jest bardzo praktyczne, to nie zawsze służy naszym zniszczonym kosmykom. Nieprawidłowo związane włosy nadwyrężają ich kondycję, mogą powodować ich nadmierne wypadanie oraz wykruszanie suchych końców. Co wolno, a czego nie wiążąc włosy? Oto mity, z którymi należy rozprawić się raz na zawsze.

Czy wiązanie włosów jest bezpieczne dla zniszczonych kosmyków? Fakty i mity

MIT: Im ciaśniej związane włosy, tym lepiej.

FAKT: Nigdy nie powinno się zbyt ciasno zbierać i związywać włosów, gdyż silne pociąganie kosmyków osłabia cebulki, szczególnie tych przy uszach i skroniach. Dotyczy to przede wszystkim włosów w fazie wzrostu. Dzieję się tak, ponieważ ulegają one naderwaniu w macierzy.

MIT: Nie ma znaczenia, czy związujemy włosy mokre, czy suche.

FAKT: Wiązać należy tylko i wyłącznie suche włosy. Mokre kosmyki znacznie mniej odporne na wszelkie zniszczenia, gdyż ich struktura keratynowa staje się ciągnąca i jeszcze bardziej delikatna. Ponadto, związywanie mokrych włosów źle wpływa na kondycję skóry głowy powodując m.in. łupież i łojotok. Może być również przyczyną nadmiernego wypadania włosów - mokra skóra głowy powoduje wychłodzenie naskórka, niedotlenienie mieszków i w konsekwencji przerwanie fazy wzrostowej.

MIT: Każdy powinien związywać włosy na noc.

FAKT: Jesteś posiadaczką długich, wysokoporowatych lub zniszczonych włosów, które mają tendencję do plątania się lub kruszenia? W takim wypadku związywanie włosów na noc będzie dobrym pomysłem. Jeśli natomiast masz włosy cienkie, słabe, wypadające lub skłonne do przetłuszczania, odpuść ich związywanie i wypróbuj np. jedwabnej poszewki na poduszkę.

MIT: Włosy można nosić związane przez cały czas.

FAKT: Nieustanne noszenie związanych włosów nie korzystne, ani dla kosmyków, ani dla skóry głowy. Daj im regularnie odetchnąć rozpuszczając je, dokładnie rozczesując i wykonując delikatny masaż głowy opuszkami palców.

MIT: Rodzaj gumki, którą związujemy włosy nie ma znaczenia.

FAKT: Nic bardziej mylnego! Pod żadnym pozorem nie powinno się używać do związywania włosów gumek recepturek oraz tych z metalowym łączeniem. Te rodzaje gumek są bezlitosne dla włosów - niszczą ich strukturę, wyrywają i łamią kosmyki. Najlepiej sprawdzą się jedwabne gumki typu scrunchie, które nie zrobią krzywdy nawet zniszczonym kosmykom. Warto również pamiętać, by nie używać cudzych gumek do włosów - to nie higieniczne!