Koreańska pielęgnacja twarzy jest teraz bardzo modna. A jak Koreanki dbają o włosy?

Zdrowe i zadbane włosy to duma wielu Koreanek. Jak wygląd ich pielęgnacja? Jakie produkty pozwalają uzyskać taki efekt? Podpowiadamy.

Podobnie jak w przypadku twarzy, w koreańskiej pielęgnacji włosów bardzo ważna jest wieloetapowość i konsekwencja. Oprócz szamponów i odżywek Koreanki stosują m.in. wcierki, żele aloesowe, oleje oraz peelingi do skóry głowy. Dzięki temu ich włosy są wyjątkowo zadbane i zdrowe. Chcesz dowiedzieć się, jak Koreanki pielęgnują włosy i skórę głowy? Oto kilka najważniejszych zasad. 

Częste mycie skóry głowy

Koreanki codziennie myją skórę głowy. Ich zdaniem, jeśli jest ona oczyszczona i zdrowa, przekłada się to na dobry wygląd i kondycję włosów. Z kolei, gdy jest zanieczyszczona, cebulki stają się przeciążone. To prowadzi m.in. do wypadania kosmyków, ich nadmiernego przetłuszczania oraz powstawania stanów zapalnych. 

Metoda ta może wzbudzać pewne kontrowersje w innych częściach świata. Wiele osób uważa, że skórę głowy należy myć co drugi lub co trzeci dzień. Jednak Koreanki mają obsesję na punkcie czystej skóry głowy. Wiąże się to m.in. z kolejnym elementem ich codziennej pielęgnacji.

Wcierki na skórę głowy

Mowa oczywiście o wcierkach, które wśród Koreanek są niezwykle popularne. Dobrze oczyszczona skóra głowy ułatwia wchłanianie zawartych w nich składników aktywnych. Wcierki te zawierają substancje takie jak gliceryna, tymianek, czy olej rycynowy, które wykazują szereg dobroczynnych właściwości pielęgnacyjnych. 

Chcesz zacząć stosować wcierki? Poznaj prosty przepis na wcierką z kozieradki. Ten domowy kosmetyk to skuteczny i tani sposób, który pomoże w przypadku wypadania włosów. Może okazać się także skuteczny, jeśli masz problem z ich przetłuszczaniem lub łamliwością:

Szampon tylko na skórze głowy

Zdaniem Koreanek szampon powinien być nakładany tylko i wyłącznie na skórę głowy. Aplikacja tego produktu na całą długość włosów jest błędem, gdyż przyczynia się do ich przesuszenia. Poniżej uszu nakładane są z kolei odżywki lub maski. 

Szampony bez SLS-ów

Ważny jest także dobór odpowiednich kosmetyków myjących. Koreanki używają szamponów, które nie zawierają popularnych substancji pieniących (np. SLS, SLES). Powód? SLS-y mają bardzo zły wpływ na skórę głowy. Uszkadzają naturalną hydrolipidową barierę naskórka, co prowadzi do zwiększonej utraty wody, uczucia wysuszenia i ściągnięcia. 

Aloes na włosy

Żele aloesowe cieszą się ogromną popularnością wśród Koreanek. Produkty tego typu stosowane są zazwyczaj w formie esencji (serum) na włosy. Poza tym są one także dodatkiem do wcierek i olejów. Aloes ma doskonały wpływ na kondycję naszych włosów, ponieważ zawiera szereg cennych składników. Są to m.in.

  • witaminy z gruby B;
  • witamina A;
  • witamina C;
  • witamina E;
  • aminokwasy;
  • kwas foliowy;
  • liczne minerały (sód, wapń, potas, żelazo, magnez, cynk).

Regularne peelingi

Jednym z najważniejszych elementów koreańskiej pielęgnacji są peelingi skóry głowy. Taki zabieg nie tylko doskonale ją oczyszcza, lecz także pobudza cebulki włosów. Warto więc wykonywać go 1-2 razy w tygodniu. Więcej na temat peelingu skóry głowy dowiesz się z naszego artykułu:

Interesujesz się pielęgnacją włosów? Poznaj także nasze inne artykuły: