Chcesz delikatnie zmienić kolor włosów, nie niszcząc ich? Postaw na naturalne płukanki

Nie musisz od razu używać farb do włosów, aby zmienić ich kolor. Czasem wystarczą domowe płukanki z naturalnych składników. Nie dość, że potrafią delikatnie rozjaśnić lub przyciemnić włosy, to dodatkowo działają na nie również pielęgnacyjnie.

Masz przesuszone i zniszczone włosy, a chciałabyś delikatnie zmienić ich kolor, ale boisz się, że przez to będą w jeszcze gorszym stanie? Nie martw się - spieszymy pomocą. Możesz delikatnie odmienić odcień swoich pasm, nie niszcząc ich przy tym. Tak, tak, dobrze czytasz. Wystarczy użyć płukanek z naturalnych składników. Co więcej takie domowe metody koloryzacji włosów dodatkowo pielęgnują je. Są tanie i proste w użyciu!

Takie domowe płukanki do włosów z naturalnych składników dają delikatnie efekty i nie pozwolą na diametralne zmiany. Ale są za to doskonałe w subtelnym przyciemnieniu czy rozjaśnieniu pasm. Pomogą również, jeśli chcesz po prostu ożywić swój kolor włosów.

Rozjaśniające płukanki do włosów

Jeżeli chcesz delikatnie rozjaśnić swoje włosy, postaw na naturalne, domowe płukanki. Pamiętaj, że taka metoda nie zrobi z ciebie platynowej blondynki ani też nie rozjaśni zbyt ciemnych włosów. Domowe płukanki rozjaśniające zalecane są głównie do włosów koloru średni oraz ciemny blond.

1. Płukanka rumiankowa

Płukanka rumiankowa od wielu lat stosowana jest jako jedna z najbardziej popularnych, domowych metod rozjaśniania włosów. Dodatkowo rozświetla kolor i dodaje mu pięknych, naturalnie wyglądających refleksów - jakby pasma były muśnięte słońcem.

Wystarczy zalać cztery garści suszonego ziela rumianku litrem gorącej wody i przykryć. Po upływie 30 minut należy odcedzić fusy, poczekać aż płukanka ostygnie i taką gotową miksturą płukać włosy. Najlepiej stosować ją regularnie - po każdym myciu pasm. Efekty będą pojawiać się stopniowo, dlatego zalecamy trochę cierpliwości. Co więcej, taka płukanka rumiankowa sprawi również, że twoje włosy będą gładkie i zahamuje ich wypadanie.

2. Płukanka cytrynowa

Płukanka cytrynowa to kolejna sprawdzona metoda na naturalne i zdrowe rozjaśnianie włosów. Wystarczy wycisnąć sok z czterech cytryn i zmieszać go z litrem wody. I taką miksturą należy płukać włosy po ich umyciu. Dodatkowo można zostawić tak wypłukane pasma, aby wyschły na słońcu (to spotęguje działanie rozjaśniające). Ważna uwaga: płukanka cytrynowa niestety może wysuszać włosy, dlatego nie zaleca się stosować jej zbyt często - najlepiej maksymalnie raz w tygodniu.

3. Płukanka z korzenia rabarbaru

Płukanka z korzenia rabarbaru jest mniej popularna niż dwie powyższe, ale równie skuteczna. Wystarczy trzy łyżki proszku rozdrobnionego korzenia rabarbaru zalać litrem zagotowanej wody. Gotową miksturę należy ostudzić. Następnie należy przecedzić i dodać trochę naturalnego miodu, co nawilży włosy (korzeń rabarbaru może je niestety wysuszać). Taką płukanką należy płukać pasma po ich myciu.

Przyciemniające płukanki do włosów

Włosy możesz również przyciemnić domowymi, naturalnymi płukankami. Co ważne, większość z nich nie tylko delikatnie zmienia kolor włosów, ale działa również wzmacniająco i odżywczo na pasma. Na niektóre zaś trzeba uważać, ponieważ mogą wysuszać.

1. Płukanka kawowa

Aby przygotować przyciemniającą płukankę kawową do włosów wystarczy cztery łyżeczki kawy sypanej (tzw. "fusiastej") zalać litrem wrzącej wody, a następnie pozostawić pod przykryciem przez 20 minut. Gdy napój się zaparzy, ostudź go. Taką gotową płukanką należy wypłukać włosy po umyciu. Warto ją również wmasować w skórę głowy i w pasma, a następnie spłukać. Pamiętaj, że zapach kawy może się utrzymywać na włosach jeszcze przez wiele godzin.

2. Płukanka z łupin orzechów włoskich

Do kolejnej płukanki przyciemniającej włosy potrzebujesz kilku świeżych orzechów włoskich w zielonych łupinach. Należy je obrać, poszatkować i gotować w wodzie przez dwie godziny. Zielone łupiny orzecha włoskiego są silnym, naturalnym barwnikiem. W jakich proporcjach przygotować miksturę? Najlepiej dwie garści łupin na litr wody. Gotową płukankę należy wystudzić, a następnie wypłukać nią włosy. Warto potrzymać ją chwilę na pasmach, a potem spłukać. Uwaga: taka płukanka silnie barwi.

3. Płukanka z mieszanki pokrzywy oraz szałwii

Płukanka z pokrzywy i szałwii stosowana regularnie również pomoże przyciemnić nam kolor włosów. Wystarczy zaparzać przez 30 minut cztery łyżki pokrzywy i szałwii. Mogą to być świeże zioła bądź też suszone. Gotową miksturą należy wypłukać włosy. Uwaga: takiej płukanki nie powinno się zbyt często stosować, ponieważ może wysuszać pasma.