Jak często czyścić szczotki do włosów? Jakie są najlepsze na to sposoby? Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości

Dzięki dbaniu o przybory do czesania nie tylko chronisz skórę głowy przed bakteriami, lecz także przedłużysz ich trwałość. Dowiedz się, jak należy to robić.

Piękne i zadbane włosy to marzenie wielu osób. Dlatego poświęcamy sporo czasu na ich odpowiednią pielęgnację, inwestujemy w dobre kosmetyki. Niestety często zapominamy o czyszczeniu szczotek i grzebieni.

Jak często czyścić szczotki do włosów?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że szczotki i grzebienie to źródło wielu bakterii. Znajdują się na nich między innymi resztki kosmetyków do włosów, grzyby, roztocza. Jakiś czas temu naukowcu z Uniwersytetu w Arizonie dowiedli, że na jednej szczotce znajduje się średnio aż 1342 kolonii bakterii! Co ciekawe, w odpływie do zlewu jest ich około 1075. Te dane mobilizują zwykle wiele osób do tego, by w końcu solidnie zadbać o swoją szczotkę. 

Jeśli nie czyścisz regularnie przyborów do czesania, przenosisz na skórę głowy mnóstwo zanieczyszczeń. To z kolei może prowadzić do podrażnień (łuszczenia, swędzenia i zaczerwienienia). Aby tego uniknąć, zarówno szczotki, jak i grzebienie należy czyścić raz na tydzień. Dlaczego warto pamiętać o tym kroku? Oto najważniejsze korzyści:

  • regularne czyszczenie przyborów do czesania chroni skórę głowy przed bakteriami;
  • wpływa to także na wygląd i kondycję naszych włosów;
  • sprzęt, gdy jest czyszczony regularnie, służy na dłużej. 

Metodę czyszczenia przyborów do czesania należy uzależnić od materiału, z jakiego zostały one wykonane. Przedstawiamy najlepsze sposoby na wyczyszczenie szczotek z naturalnego włosia oraz tych wykonanych z plastiku. 

Jak wyczyścić szczotkę z naturalnego włosia?

Najpierw usuń wszystkie zalegające włosy na szczotce. Aby ułatwić sobie to zadanie, użyj pęsety lub wykałaczki. Co istotne, zaleca się, by usuwać pozostałe na przyborach do czesania włosy po każdym ich użyciu. 

Jedna z najpowszechniejszych metod to mycie włosia szczotki delikatnym szamponem, który nie zawiera w swoim składzie SLS-ów. Korzystając z tego sposobu, musisz pamiętać, by nie zmoczyć drewnianego trzonka szczotki. Następnie wypłucz włosie pod strumieniem letniej wody. Na koniec drewniane elementy wytrzyj ręcznikiem papierowym, a włosie wysusz suszarką. Jeśli pominiesz ten ostatni krok, pamiętaj o tym, że umyte szczotki zawsze należy odkładać włosiem do dołu. Dzięki temu woda nie dostaje się w dziurki, w których znajduje się włosie, a przyrząd szybciej wysycha.

W tym celu możesz wykorzystać także olejek herbaciany. Dodaj kilka kropli produktu do szklanki z ciepłą wodą. Miksturę przelej do buteleczki z atomizerem. Na koniec spryskaj szczotkę i pozostaw do wyschnięcia. 

Jak wyczyścić szczotkę plastikową?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się szczotki wykonane z plastiku. Jak należy je czyścić? Przedstawiamy jedną z najlepszych metod. 

Najpierw wymieszaj ze sobą trzy składniki. Będą to: łyżeczka szamponu do włosów, łyżeczka sody oczyszczone oraz jednak szklanka ciepłej wody. Po usunięciu zalegających w szczotce włosów wyczyść ją szczoteczką do zębów przy użyciu przygotowanego wcześniej roztworu. Następnie wypłucz szczotkę pod strumieniem bieżącej wody. Na koniec możesz ją wysuszyć ciepłym strumieniem powietrza z suszarki. 

Interesujesz się pielęgnacją włosów? Poznaj także nasze inne artykuły: