Najrzadszy kolor na świecie, najdłuższe włosy świata. 10 ciekawostek na temat włosów, o których mogłaś nie mieć pojęcia

Kto jest posiadaczką najdłuższych włosów na świecie? Jaki kolor kosmyków występuje naturalnie najczęściej, a jaki najrzadziej? Dowiesz się z naszego artykułu.

1. Najrzadszy kolor włosów na świecie

Mało kto wie, że najrzadziej występujący naturalnie kolor włosów na świecie to rudy. Może pochwalić się nim zaledwie jeden procent populacji! Co ciekawe, rudowłosych możemy głównie spotkać w Anglii, Irlandii i w Szkocji. Warto wspomnieć, że w ostatnim z wymienionych krajów aż 19 procent osób ma naturalnie rude włosy. 

2. Naturalni blondyni to tylko 3 procent populacji

Dla wielu osób zaskakujący jest fakt, że bardzo rzadko naturalnie występującym kolorem włosów jest także blond. Okazuje się, że ma go zaledwie trzy procent populacji. 

3. Najczęstszy naturalny kolor włosów

A jaki jest najczęstszy naturalny kolor? Ta informacja nie powinna raczej nikogo zaskoczyć. Najczęściej występującym kolorem włosów jest czarny. Co ciekawe, może pochwalić się nim aż 80 procent populacji! Z takim kolorem włosów rodzą się najczęściej mieszkańcy Europy Południowej, Azji, Afryki oraz Ameryki Południowej. 

4. Najdłuższe włosy świata: Asha Mandela

Kilka lat temu posiadaczką najdłuższych włosów świata została okrzyknięta pochodząca z Trynidadu i Tobago Asha Mandela. Kwestia rekordu wzbudzała jednak wątpliwości. Komisja nie mogła rozstrzygnąć, czy do dreadlocków Ashy nie zostały wplecione żadne doczepki. Z tego powodu stworzono dla niej osobą kategorię. Asha została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, jako posiadaczka najdłuższych dreadlocków na świecie. W czasie ogłoszenia rekordu jej włosy miały prawie 28 metrów długości i ważyły 19 kilogramów. 

Najdłuższe włosy świata - kto jest ich posiadaczką?Najdłuższe włosy świata - kto jest ich posiadaczką? Instagram: Asha Mandela

5. Najdłuższe włosy świata: Xie Qiuping

Z kolei posiadaczką najdłuższych włosów świata (zgodnie z Księgą Rekordów Guinnessa) jest Chinka Xie Qiuping. Kobieta zaczęła zapuszczać włosy w 1973 roku. Miała wówczas trzynaście lat. Gdy została rekordzistką, jej włosy miały 5,6 metra długości.

6. Najszybciej rosną włosy Azjatów

Najszybciej rosną włosy Azjatów. Z kolei najwolniej - mieszkańców Afryki. W tym zestawieniu Europejczycy plasują się pośrodku. 

7. Po śmierci włosy nie rosną

Wiele osób wierzy w to, że po śmierci włosy nadal rosną. Jest to jednak błędne przekonanie. Skóra z powodu braku wody zaczyna się kurczyć. Natomiast włosy zdają się rosnąć, dlatego, że wystaje ich większa część. 

8. Ile jest włosów na głowie?

Szacuje się, że na głowie rośnie średnio 100-150 tysięcy włosów! Dziennie wypada ich zazwyczaj od 50 do 100.

9. Latem włosy rosną szybciej

Mało kto wie, że latem włosy rosną szybciej niż zimą. Przyczynia się do tego promieniowanie UV, które stymuluje wzrost kosmyków. 

10. Ile włos rośnie w ciągu jednego dnia?

Włos w ciągu jednego dnia rośnie średnio o około 0,35 mm. Po miesiącu zwiększa więc swoją długość o jeden centymetr. Nie możemy jednak zapominać, że w dużej mierze jest to kwestia bardzo indywidualna. 

Interesujesz się pielęgnacją włosów? Poznaj także nasze inne artykuły: